Täällä keskusteltiin niin mahtipontisesti siitä miten tarpeellista olisi parantaa huorien oloja ja laittaa heidät työskentelemään valtion kontrollin alaisena ja maksamaan veroja.
Sitten tässä kehityksen riemukukueessa kysäisin noin ohimennen, minkä ikäisinä nämä "hyvänvointipalveluita" (jannen keksimä nimike) tuottavat seksityöläiset olisivat eläkeiässä ja siihen taisikin sitten päättyä tämä viisastelu.
Nimittäin prostituoitujen aktiivinen työrupeamahan jää melko lyhyeksi.
Sen jälkeen sitten ehkäpä ollaakin taas takaisin lähtöasetelmassa: Miten uudelleenkouluttaa ja mihin nämä miehille (enimmäkseen) seksipalveluita tarjoavat naiset sitten uransa jälkeen valtion toimesta sijoitetaan?
Niin että eiköhän olisi jo aika alkaa todellakin pohtimaan jo heti alkuunsa tätä kysymystä, niin ei tulisi sitten eteen yllätyksenä myöhemmin.
Sitten tässä kehityksen riemukukueessa kysäisin noin ohimennen, minkä ikäisinä nämä "hyvänvointipalveluita" (jannen keksimä nimike) tuottavat seksityöläiset olisivat eläkeiässä ja siihen taisikin sitten päättyä tämä viisastelu.
Nimittäin prostituoitujen aktiivinen työrupeamahan jää melko lyhyeksi.
Sen jälkeen sitten ehkäpä ollaakin taas takaisin lähtöasetelmassa: Miten uudelleenkouluttaa ja mihin nämä miehille (enimmäkseen) seksipalveluita tarjoavat naiset sitten uransa jälkeen valtion toimesta sijoitetaan?
Niin että eiköhän olisi jo aika alkaa todellakin pohtimaan jo heti alkuunsa tätä kysymystä, niin ei tulisi sitten eteen yllätyksenä myöhemmin.
Vastaukset 41
Vanhimmat
Eiköhän se eläkeikä olisi sama kuin muillakin eli 65 vuotta. Aikaisemminkin voi lopettaa jos haluaa, eihän Suomessa mihinkään ammattiin sitouduta loppuiäksi. Toisaalta voidaanhan eläkeikä säätää kuten lentäjilläkin, jos halutaan arvostaa prostituoidun arvo ja työkyky kropan ja naaman perusteella.
Eikä kukaan prostituoiduista ollut tekemässä valtion virkamiehiä tai- naisia. Kyllähän ks. ammatin lomassa voisi opiskella tai tehdä kuten moni nykyaikana joutuu tekemään. Oman ammatin töitä ei löydy niin kouluttaudutaan uuteen ammattiin. Ellet sitten ole sitä mieltä, että työnsä lopettanut ammattiprostituoitu ei ole muun työn arvoinen tai hän ei osaa kouluttautua?
Kysehän on siitä, että prostioitu (tai mikä vaan se nimike olisi) on ammatti siinä missä esimerkiksi verotarkastaja. Tällöin he maksavat samat lakisääteiset maksut kuin muutkin työssäkäyvät ja saavat saman oikeus, eläke ja työttymyysturvan kuin kuka tahansa.
Ongelma mielestäni olisi siinä, että jos työttömälle tarjotaan prostituoidun paikkaa niin tuleeko kieltäytymisestä karenssi?
Kuka olisi se joka arvioisi ja määrittelisi vanhentuneen ja asiakkaita nuoremmille prostituoiduille koko ajan menettävän seksityöläisen työkyvyn ja ulkonäön ja miten?
Voisiko määrittelemisen aloittaa esim. avaamalla väkisten vääntämällä prostituoidun suu auki niinkuin hevosmiehet tekevät katsastaessaan hevosia ja samanlainen tapahan Arabiassa oli myös käytössä ihmishuutokaupoissa naisorjia ja jalkavaimoja katsastettaessa ?
Sitten on vielä kuitenkin tuo valtionrahoitusongelma.
Jos huora todetaan työkyvyttömäksi jo 35 ikäisenä, on hänet tietenkin uudelleenkoulutettava valtion kustannuksella aivan niinkuin muutkin yhteiskunnan työkyvyttömät tai pantava sairaseläkkeelle, jos hän on terveytensä menettänyt.
Hänellä on SAMAT oikeudet etuihin kuin muillakin kanslaisilla.
Eikö sittenkin olisi parempi tehdä jotakin näitten tyttöjen elinolosuhteille jo ajoissa?
Vai onko sittenkin tärkeämpää, että miesten hyvinvointipalvelut pidetään entisellään?
"Kuka olisi se joka arvioisi ja määrittelisi vanhentuneen ja asiakkaita nuoremmille prostituoiduille koko ajan menettävän seksityöläisen työkyvyn ja ulkonäön ja miten?"
Tavallaan jo vastasit kysykseesi. Kun asiakkaita ei enää ole. Voihan vastaan tulla muitakin esteitä. Keho kuluu käytössä. Tämä pätee moniin muihinkin ammatteihin. Ei ole kovinkaan montaa yli 30vuotiasta syvämeren sukeltajaa. Keho ei kestä. Moni maalari menettää myrkkymaalien kanssa tekemisissä ollessaan ks. ammattiin työkyvyn jo alle 40vuotiaana. Moni johtaja palaa loppuun nelikymppisenä.
Mikäli prostituoitu arvostetaan vain ulkonäkönsä vuoksi niin eiköhän asiakkaiden katoaminen kerro, että tämä ala alkaa olemaan loppuun kaluttua hänen osaltaan.Määrittelysi hevoskaupoista ja muista on taas sitä samaa asiallisuutta jota uskollisesti noudatat.
"Sitten on vielä kuitenkin tuo valtionrahoitusongelma."
Mikä ongelma? Miten tässä tapauksessa uudelleen koulutus olisi kalliimpaa tai erilaista kuin mistä tahansa muusta ammatista? Tietenkin oma-aloitteinen prostituoitu on tehnyt osa-aikaista työtä ja opiskellut siinä lomassa vaikkapa lääkäriksi. Vaikka sinä tunnut olettavan niin ei kaikki prostituoidut ole ongelmaisia, tyhmiä, idiootteja tai muuten vähänlahjaisia. Kyseessä on erittäin rahakas ammatti, joten se houkuttelee kyllä monia naisia ja miehiä. Et ehkä ikäsi vuoksi sitä vielä tiedä, mutta ihiminen on perusluonteeltaan ahne ja itsekäs. Ihminen tykkää rahasta ihan oikeasti.
"Hänellä on SAMAT oikeudet etuihin kuin muillakin kanslaisilla."
Sitähän tässä sinulle on jankutettu jo pidemmän aikaa.
"Eikö sittenkin olisi parempi tehdä jotakin näitten tyttöjen elinolosuhteille jo ajoissa?"
Tätäkin on sinulle jankutettu jo pidemmän aikaa. Mutta sinä olet ehdottomasti rikollistamisen kannalla välittämättä siitä mahdollisuudesta, että prostituoidut ajautuisivat enemmän rikollisuuden hallintaan ja näin ollen olisivat kauempana valtion suojeluksesta. Prostituaatio ajautuisi alamaailmaan. Siitä tulisi suuri rikos ja palvelun ostaja olisi todella leimattava sekä rikollinen myös. Tämän vuoksi kaikki tehtäisiin vielä enemmän salassa kuin nykyään. Missään nimessä kukaan ei halua, että valtio ja poliisi saa asiasta tietää, joten todennäköistä on, että alan naisten turvallisuus heikentyisi entisestään. Mutta tämäkään ei sinua kiinnosta. Pääasia, että asia rikollistetaan ja HETI!!
"Vai onko sittenkin tärkeämpää, että miesten hyvinvointipalvelut pidetään entisellään? "
Tästä taas ei ole ollut kyse. Kyse on ollut tarjoamisen ja / tai ostamisen kriminalisoinnista. Myös miehiä on prostituoituina.
Siis sinun mielestäsi on aivan oikein luoda uusi nuorena työkyvyttömäksi ja työttömäksi jäävä ammattiryhmä?
Eivätkö jo nuo maalarit ja muut työvammaset sinulle riitä?
Ja miten sinä voit PAKOTTAA ketään opiskelemaan kokopäivätyön ohessa?
Eihän muiltakaan ammattiryhmiltä näin kohtuuttomia vaadita.
Siis huorat pakotetaan omalla kustannuksella hankkimaan siinä sivussa toinen ammatti?
No samaa tyyliä tulee sitten soveltaa maalareihin ja muihin raskasta ja vaarallista työtä tekeviin ihmisiin?
Valitettavasti, ei toimi.
Kyllä sinun asenteestasi paistaa läpi pahanpäiväisesti naisen alistamispyrkimys.
Ei sille mitään mahda.
Mahtaako mikään enää sinua pelastaa?
Sinä syyllistyt tähän yhteen asiaan vähän turhan usein. Väität jonkun sanoneen jotain mitä ei ole sanonut.
"Siis sinun mielestäsi on aivan oikein luoda uusi nuorena työkyvyttömäksi ja työttömäksi jäävä ammattiryhmä?"
Työkyvytön ks. ammattiin. En tarkoittanut kokonaan työkyvytöntä. Moni omaan ammattiinsa työkyvyttömäksi on kouluttautunut uuteen ammattiin. Usko tai älä, sitä tapahtuu.
"Ja miten sinä voit PAKOTTAA ketään opiskelemaan kokopäivätyön ohessa?"
Olenko ollut pakottamassa jotain johonkin????? EN! Sanoin vain, että oma-aloitteinen on kouluttautunut työnsä ohessa. Sitäkin tapahtuu, usko pois. Tarkoitin, että työn ohella voi käydä koulua. Sitä tehdään monissa ammattiryhmissä. Itsekkin olen käynyt töissä ja opiskellut samalla.
"Siis huorat pakotetaan omalla kustannuksella hankkimaan siinä sivussa toinen ammatti?"
Ei vieläkään! Vaikka sinusta on kiva "keskustella" keksimällä mitä joku on sanonut niin se ei kuitenkaan tee kovin älykästä vaikutelmaa sinusta.
Et varmaan ole tietoinen, mutta Suomessa on paljon aikuiskoulutusta ja suurin osa vielä maksutonta. Näitä kouluja käyvät esimerkiksi entiset maalarit yms.
Jos joskus vaahtoamiseltasi pysähtyisit lukemaan toisten kirjoituksia ja perustelisit muilla kuin apinoilla niin nämä keskustelut olisivat vähän mielekkäämpiä.
Voisitko sinä nyt perustella minulle, että miten huorat eivät päädy lopullisesti alamaailman kynsiin ja miten heidän asiansa paranevat kun prostituointi kriminalisoidaan? Oli sitten kyse sen tarjoamisesta tai ostamisesta. Miten paranee huoran oltavat?
Ei voi tietenkään kriminalisoida ennekuin on tehty ohjelma näitten naisten tulevaisuuden turvaamiseksi.
" Voisitko sinä nyt perustella minulle, että miten huorat eivät päädy lopullisesti alamaailman kynsiin ja miten heidän asiansa paranevat kun prostituointi kriminalisoidaan? Oli sitten kyse sen tarjoamisesta tai ostamisesta. Miten paranee huoran oltavat? "
Sivukommenttina, keskelle keskustelua pelmahtaneena, juolahti vain mieleen eräs seikka, tuosta viimeisestä kohdasta...
Huoran elinoloista ollaan yleensä kiinnostuneita eli ottamalla asia puheeksi, silloin kun tarkoituksena on olla sallimatta prostituutiota.
->Eli kun asiakkaat joutuisivat kärsimään...
Miksi ei olla huolestuneita siitä, että ihmisen pitää huorata? Ja tehdä tuollaista kuluttavaa ja ihmisarvoa alentavaa 'työtä'. Periaatteessahan Suomessa on toimeentuloturva, jotta kenenkään ei tarvitsisi 'huoraamalla' ansaita toimeentuloaan?
On, mutta ongelma on se,ettei periaate ja käytäntö kohtaa!! Ja siksi joidenkin on pakko huorata!!! "Vapaaehtoistyötäkin" tekeviä alalla on,varmaankin suurin osa suomalaisista "ammatinharjoittajista",joilta sutenöörit ei vie euroja! Tienaavat paremmin, kuin moni huonopalkkaista työtä tekevä;esim. myymäläkassa, tai siivooja!!Huonosti palkatuissa ryhmissä on vaarana se pakko, että joutuu hankkimaan sivutuloja!
Olet kirjoittanut, että nykyiset huorat tarvitsevat koulutusta ja näin asiat korjaantuvat. Eli sinä toisin sanoen sanot, mikä heille on parasta, sinä tiedät sen. Voitko tosissasi pakottaa täysi-ikäisen ihmisen koulunpenkille?
Sellainen järjestelmä, joka sanelee kansalaisille mikä heille on OIKEASTI hyväksi on hieman kyseenalainen. Valtio sanelee jo nyt asioita, jotka ovat hyväksi. Niistä on olemassa oikein lakejakin. Nämä lait ovat nimeltään paternalistiset lait. Säädämmekö uuden paternalistisen lain, joka määrää entiset prostituoidut koulun penkille? Jos tämä entinen prostituoitu ei tätä lakia halua totella, vaan mieluummin harrastaa seksiä miesten kanssa 200€ tunti, niin tuomitaanko hänet vankilaan? Annetaan sakkoa? Pakotetaan virkavallan voimin koulun penkille?
Mistä voit tietää, että sellainen järjestelmä on luotavissa, jonka jokainen ottaa käsiään taputtaen vastaan. Eikö osaltaan huoraamisen kriminalisointi luo esteen naiselle päättää omasta ruumiistaan.
En tiedä sinusta, mutta itseäni pelottaa sellaisten järjestelmien luonti, jolla palautetaan ihmisiä yhteiskuntakelpoisiksi. Järjestelmä, jossa nimenomaan tehdään prostituoidusta yhteiskuntakelpoista on vähintäänkin leimaava.
En puolusta omaa mahdollisuuttani käydä huorissa, en ole sitä tehnyt eikä ole tarvetta tehdäkkään. Mielestäni vain tietynlainen kansalaisten pakottaminen tiettyihin muotteihin sekä omasta kehosta päättämisen vähemtäminen ei ole vapaan maailman luonteeseen sopivaa. Samoin prostituaatioon liittyvä kriminalisointi työntää sen vielä syvemmälle alamaailman kynsiin. Siitäkään ei voi seurata mitään hyvää. Silloin vasta huorista tulee omaisuutta, joka omistetaan.
Se, että laissa kirjoitetaan jokin asia kauniisti ja hyvää tarkoittaen ei aina tarkoita, että se olisi sitä.
Kenenkään ei ole huorattava sen takia että kuolisi muuten nälkään tai jäisi asunnottomaksi suomessa. jos omaa tyhmyyttään tuhlaa rahansa ennen sitä niin meköön syömään vaikka paskaa, jos se nyt on huonompi vaihtoehto kun huoraaminen.
Kommunismiin tässä nyt ei kyllä mennä eli tarttee opiskella=uhautua tulevaa parempaa elitasoa tavotellessaan.
Eli se joka huoraa (Mies tai nainen). on pääsääntöisesti itse suomessa tehnyt päätöksensä mikä hintainen on värkinsä ja millä hintaa vuokraa sitä muille elintasoaan parantaakseen.
Periaate ja käytäntö kohtaa kerro esimerkki. Täällä nimittäin puhutaan enemmän kuin tiedetään, Ja useasti.
Eikö olisi parasta että mekin jotka täällä olemme juuri päättämässä huorien kohtalosta, sinäkin oikein paatoksesta palavalla innolla, että tähän projektiin kuuluisi sentään heti aluksi se, että kyseltäisiin ja haastateltaisiin vähän noita huoria mitä he tahtoisivat tämän asian kuntoonsaamiseksi tehdä?
Koulutusta, työtä vai mitä?
Mitä koulutusta?
On myöskin valtion otettava kantaakseen jo tässä vaiheessa kustannuksia heidän tilansa parantamiseksi.
Jos tienaat n.700E/kk, maksat vuokraa 200E/kk, muut laskut, vaateet, ruoka yms.,paljonko luulet siitä jäävän holtittomaan tuhlaukseen?? Silti sossu ei auta sentilläkään, vaikka on noin pienet tulot! Onneksi tässä tapauksessa ei tarvi huorata, löytyy sen verran ystäviä, jotka auttaa hätätapauksessa, jos tulee ylimääräisiä menoja; lääkäri,-tai lääkekuluja!!Siinä sulle esimerkki periaatteesta ja käytännöstä!! Ps. vähävaraisuus ollut este enemmille opinnoille!!
Puhutko nyt suomalaisista vai koko maailman huorista?
Jos tällainen haastattelu tehdään suomalaisille huorille ja osa heistä vastaa, että haluavat jatkaa vielä toistaiseksi sitä mitä tekevät, niin mitäs sitten? Heidän halunsa olisi laiton. Sellaista vaihtoehtoa kun ei sinun mielestä voi olla! Mikäli huora haluaa jatkaa huorana niin siinä tapauksessa joku (sinä?) tietää paremmin mitä hän haluaa... Vai mitä tässä tapauksessa tehdään? Ellet sitten ole 110% vakuuttunut, että yksikään huora ei tee mitä tekee vapaaehtoisesti...?????????
Tuossa tilanteessa varmaan kannattaa sitten jäädä työttömäksi. sittenhän se sosku maksaa lääkekulusikin. Mietippä niitä jotka opiskelevat ja ottavat LAINAA että saavat opiskeltua.
Sitä paitsi aina löytyy kapitalistisesta yhteiskunnasta ns. "Väliinputoajia". Se on paska säkä. Mutta ei se Neuvostoliiton mallikaan kovin herkullinen ollut.
Olekos jo tyytynyt kohtaloosi vai aiotko tehdä asialle jotain. Miettiä vaikka iltaopiskeluja työn ohella.
on vaan siedettävä ja tyydyttävä kohtaloon! näin pienillä tuloilla ei lainaa uskalla ottaa! vaikka kitkutellen eteenpäin, mutta lippu korkealla!! yhteiskunnan kokonaan elätettäväksi (työttömäksi) ei sinni anna periksi jäädä, niin kauan kuin jotain töitä löytyy!
No kyllä tuollainen riski täytyy uskaltaa ottaa että silti kysyä uskalletaan.
Eihän seksin myymisestä tule rikosta.
Minkäköhän takia rupeaisit opiskelemaan. Että saisit enemmän palkkaa ja maksettuasi opintolainan.
Ja toinen vaihtoehtohan on se iltaopiskelu. Mutta jos ei kiinnosta niin eiköhän se 700e ole riittävä.
Eläkeikä 65?
Voi hyvät siskot ja sisarentyttäret!
Eiväthän miehet ole kiinostuneita muista kuin nuorista naisista!
En osaa kuvitella Nitrojen ja proteesien
(hammas ja rinta) kanssa ottamassa miesasiakkaita vastaan, ryppyisenä ja rupsahtaneena.
Ois kyllä hyvä juttu kun ei muita enää olisi prostituoituina kuin vanhoja naisia 60-64 v.
Kaikki muut olisi uudelleenkoulutettu.
Olis ukkojen otettava se mitä on tarjolla, vai alkaisivatkohan ne ostaa vaimoilleen naistuttavilleen enemmän lahjoja?
Hahhahahahahaaaaahaaa...
65 v on käsittääkseni normaali eläkeikä ja valtion virkamiehille/naisille muutama vuosi vähemmän?
Valtion henkilökunnalla on työaika 8-16:00 joten yötyölisä on suotava. Ylitöistä ei tunnetusti makseta. Kiinteällä kuukausipalkalla olevat voivat ottaa vaikka päivän (yön) viikossa jatko opiskeluun. Joten kun he ovat "soveltumattomia" senhetkiseen työhön jatkavat sitten toisessa konttorissa hommia eläkeikään.
Valtionvirkamies on sinäänsä aika saamaton työssään, (ei tietysti tässä tapausessa, sanotaanko työtehokkuudessa) mutta ei se palkkakaan ole kummoinen joten näitä uuden konttorin "sihteereitä" tarvittaisiin huomattavasti enemmän. Myöhemmässä vaiheesa nämä "sovelumattomat" rupeaisivat rekrytoimaan lisähenkilökuntaa työkuormaa pienentämään. Jotkuthan voivat jatkaa loppuun asti kun olen kuullut että tykätään myös vanhemmasta. Sitten eläkkeelle.
nimimerkki
Kortonkit valtion puolesta
katso Jope to mun edellinen vastaus tuolla ylempänä: MIten työkykyä määritellään?
Sopii tähänkin.
No työkyky
Siinä ei tieysti tarttisi olla tauteja joita ei voi hoitaa.
se suuhun katsominen on tietysti hyvä mutta vanhemmiten voisi olla hampaaton parempi. (voisi olla pehmeämpi suihinottaja)
muita työkykyyn määritelmiä olisi tietysti alapään kunto (eli tuntuuko reunoja vai onko sama kun koton kaluaan ämpärissä heluttelisi)
Muut asiat olisi hyvä pitää niinkuin muillakin valtionvirkamiehillä.
Voisihan noista vanhoista huorista tulle hyvää minkinruokaa
Just.Tätä mä vähän ajattelinkin.
TÄmäkö on se suunnitelma lopullisen huoraongelman poistamiseksi?
Totta kai huoria pitää olla, muuten naiset kiristää pillulla.
Niinpä.Tätähän se tämä huorailmiö onkin, miesten vallankäyttöä naisia kohtaan.
Eipä enää höynäytellä hyväuskoisia miehiä rakkaudella ja muilla houkutuksilla.
Rakkaus kestää tunnin kerrallaan !
(Joskus jopa vähemmän)
Kun apinauros ja -naaras saavat poikasia heidän vereensä erittyy tiettyä "turvallisuushormoonia", joka pitää heidät yhdessä, niin että poikaset maltetaan hoitaa ennenkuin lähdetään etsimään uusia seksikumppaneita.
Tämä turvallisuushormoni erittyy myöskin miehissä, niin että he jäävät sohvalle makaamaan ja katselemaan telkkaria ja jättävät huorat sikseen.
Ehkäpä jokaiselle urokselle ei kuitenkaan tätä hormoonia erity tarpeeksi?
Geenivika?
Paljolla rassaamisella huorien kanssa itsensä impotentiksi läkähdyttämä, vielä edes konttaamaan pystyvä äijä, saa raakkina armeijan "elävän" maalitaulun viran! Etuisuutena suht kivuton lähtö!
Toiminimi on yksinkertaisin tapa harjoittaa liiketoimintaa. Toiminimen pitämisellä ei ole yläikärajaa, eikä kukaan pysty antamaan itselleen potkuja vastentahtoisesti.
Eläkeikä on näin ihmisen itse päätettävissä, aivan kuin lähes kaikissa muissakin yrityksissä, poislukien valtio sekä suuret yritykset.
Eläke kertyy toiminimellä toimivalle henkilölle aivan normaaliin tapaan. Eläkeikä on siis itse eläkkeenkin puolesta täysin henkilön itsensä vallassa.
Näin ajattelen prostituutiosta johon ihminen on ryhtynyt "kohtuullisesti omasta halusta".
Yllätyksistä puheen ollen, pitäisikö sinusta miehille maksaa korvausta lyhyemmästä eliniästä? Se kun sattuu olemaan biologinen totuus. Olisi se aika epäoikeudenmukaista jos mies elää vähemmän aikaa kuin nainen, eikä saa mitään korvausta. Synnytyksen kanssahan oli sama asia. Synnytys oli naisten "tehtävä", johon käytettyä aikaa vertailit suoraan miesten tekemisiin.
kylläkin lyhyt. Mutta uskoisin että alalle kehittyisi oma käytäntö, jos valtio suojaisi yksityisyrittäjien toimintaa; toiminta pysyisi työntekijän hallinnassa sekö ajankäytöltään että tavoitteilta.
Prostituoitujen nykytilanne on kehno juuri "kohtuuttomasta" asemasta johtuen. He jotka taas toimivat "kohtuullisesti omasta halusta", tekevät luultavasti hyväpalkkaisen työn kautta monia tulevaisuuden suunnitelmia. Noiden suunnittelujen tekeminen voi olla ns. seksiorjalle täysi mahdottomuus.
Eli on otettava huomioon myös alan kehittyminen.
Tässä kirjoituksessa käsittelin niin omasta halusta kuin pakoitettuina alalla toimivia ihmisiä.
että kohtuullisesti omasta halusta toimiva yrittäjä ajattelee järjellä tulevaisuuttaan. On turha ajatella ettei työhönsä tyytyväinen, kohtuullisesti ansaitseva aikuinen suunnittelisi tulevaisuuttaan. Näin tekee myös moni muu yrittäjä, en ymmärrä miksei itsenäinen prostituoitu voisi tehdä niin.
He taas jotka toimivat pakotettuna alallaan, varmasti tarvisivatkin ohjausta, suojelua ja tukea rikollisen riiston jälkeen. Mutta he jotka toimivat alalle omasta kohtuullisesti tahdosta johtuen, toimivat kyllä ihan samalla tavalla kuin muutkin yrittäjät. En usko että heidän älykkyytensä olisi niin paljon keskimääräistä alhaisempi.
Niin sanottu toimintapainotteinen ura on tietenkin rajoitettu, riippuen siitä kuinka hyvää huolta tuotantovälineestään kukin pitää. Ura voi jatkua alalla muissa toimissa, kuten esimerkiksi emäntänä tai vaikkapa puhelinseksiyrityksissä. Kun kurkunpäätä on aikansa HK:n sinisellä kutiteltu, niin siitä lähtee mukavan seksikäs ääni, jolla on varmasti kysyntää kyseisillä markkinoilla.
Tytsyä alkaa huolestuttaa kun ei kauppa käy.
Naisen on syytä olla valppaana ja huolestuneena eläkkeestään ammattista riippumatta.
Nainen kun tienaa useimmiten vaatimattomasti elämänsä aikana.
Hän on osapäivätyössä perheen takia ja myöskin vuosikausia koti- ja lastenhoitotyössä.
Eläkepisteet jäävät vähäiseksi, jos vielä naisen elämään sisältyy pitkä opiskelurupeamakin.
Ehdottaisin että prostituoitujen ammattiliitto antaisi esim. 5 vuotta työskennelleelle mahdollisuuden kouluttautua johonkin toiseen ammattiin valtion kustannuksella, ja kieltäydyttäessä mahdollisuus olisi kuitenkin jatkuvasti auki. Tämä olisi tietenkin vapaaehtoista, pakollinen eläkeikä yleisen lain mukaan. Ongelmaksi voisi muodostua uusien jäsenten saaminen entisten tilalle, mutta siihenhän tässä ehkä lopulta jopa pyritään: etteivät ihmiset edes hakeutuisi koko alalle. Tuo 5 vuotta pitää laittaa jotteivat ihmiset toimi vain hetkeä prostituoituna ja sitten heti mene suoraan johonkin oppilaitokseen (voi olla että juuri siksi prostituoituna ollaan ettei opiskelemaan ole päästy).
Ei mitään viiden vuoden huoraamisjaksoa, koska viiden vuoden jälkeen tyttö voi olla jo työ- ja koulutuskelvottomassa psyykkkisessä kunnossa.
Aika huono peruste. Muutoinhan olisi mahdollista vain liittyä prostituoitujen liittoon ja heti vaatia varmaa opiskelupaikkaa. Juuri siksi huoraamaan helposti päädytään kun ei ole opiskelupaikkaa ja -tukea eikä töitä. Systeemistä tulisi helposti sosiaalipummien kiertotie opiskeluun. Aika voisi tietty olla lyhyempikin kuin viisi vuotta, heitin sen lonkalta. Useimmat nykyään prostituoitina toimivat toipuvat hommastaan mikäli työolosuhteet ovat olleet siedettävät. Tässä systeemissä ne nimenomaan olisivat ammattiliiton valvonnassa.
Asiasta on tulossa uusi EU_direktiivi. Prostituoidun asiakas katsotaan olevan työsuhteen antaja ilotytölle. Tällöin EU-syrjintädirektiivit koskevat myös tätä suhdetta, ja asikas ei saa syrjiä vosua rodun, kansallisuuden, vammaisuuden tai iän perusteella. Eli aina on otettava vastaan mitä tulee.
Näinhän se tulee menemään.
Näinhän lisätään tasa-arvoa ihmisten välillä.