Mäkilähtö

kässärillä

Miten te seisotte/lähdette liikennevaloista, jos tien pinta on kalteva?

a) jarrupoljin pohjassa ja sitte kaasua ja nopeasti kytkin ylös

b) pidätte pienen kaasun päällä ja kytkimen tuntumassa jolloin auto pysyy paikoillaan

c) käsijarru päällä ja sitten kaasua, kytkin tuntumaan ja kässärin vapautus

Edellä mainitut tietty pätevät eri tavoin riippuen tien kaltevuudesta ja kuinka perseessä kiinni takan oleva autoilija on.

A:ssa on se huono puoli, että auto helposti valahtaa hieman taakse, kun jalan nostaa jarrulta kaasulle - etenkin jos on jyrkkyyttä tiessä. B:ssä taas kytkimen pitäminen tuntumassa kokemattomalle autoilijalle vaikeaa, etenkin jos punaiset palavat pari minuuttia. Lähteminen tosin on todella helppoa ja nopeaa.

Itse olen tykästynyt vaihtoehtoon C. Jos joutuu seisomaan pitkään, niin ei tartte nilkat jäykkänä pitää kaasua ja kytkintä tuntumassa tai jarrua pohjassa. Kuluttaako tämä tapa käsijarrua kohtuuttomasti. Miten te kokeneemmat autoilijat?

En ole mikään veteraaniautoilija, joten säästäkää näsäviisastelut.

11

1385

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ai sää vai

      joskus a joskus c

    • ;o)

      Loivassa mäessä a jyrkemmässä c. B:tä ei koskaan, koska tuolla tavoin polttaa kytkimen loppuun nopeasti=kallis remontti. Käsijarru ei kulu tässä käytössä. Parempi vain, että käsijarrua käyttää ahkeraan se kun tahtoo ennemminkin käytön puutteesta jämähtää jumiin.

      • jätetään mainitsematta et oon ammattikuljettaja. =)


    • Hommat hoituu

      Pidetään se jarrupoljin painettuna ja kun pitää mennä nostetaan jalka jarrulta.
      Jo hiukan aiemmin on vasen jalka lähtenyt kohoamaan, jotta, kun jarru vapautuu, kytkinpoljin on tuntumassa.
      Ei lähde valumaan, vaikka oikea ei vielä painakaan kaasua.

      Hiukan kaasua, kytkintä ylös ja katso:
      Taas mennään eteenpäin.

      Harjoitusta.
      Ensiksi hilajisella paikalla, sitten kun homman osaa, voi mennä liikenteeseen.

      Jos ei ajo millään meinaa onnistua, voi aina vaihtaa automaattiin.
      Huonoina puolina on kohonnut kulutus (n. 1 l / 100 km) ja moottorijarrutuksen puute.
      Myös jälleenmyyntiarvo on huonompi. Suurin osa ostajista kun ei ole automaattiin tottunut.

    • kässärillä pidän..

      Ei kytkimellä kannata pitää auto paikoillaan, sehän kuluu vaikka kuinka paljon jos niin tekee pidemmän päälle.

      Käsijarru on aika hyvä keino, pitää sitä kevyesti päällä.

    • kässärillä 2

      Kiitos asiallisista vinkeistä!

      Se kytkintuntuma (b) tosiaan on hankala ja kytkintä kuluttava keino. Ainoa hyöty on, että pääsee tosi sukkelasti liikkeelle, mutta a ja c lienevät paremmat tavat.

    • toristi

      Ainoa järkevä vaihtoehto.

      Joskus harvoin, erittäin harvoin, jos on auto mäessä taskuparkissa niin ottaa varman päälle käsijarrun kanssa ettei kolhi muita autoja. :)

    • kismet

      A) on hyvä osata ja esim. raskaassa kalustossa käsijarrun käyttö mäkilähdöissä ei aina ole mahdollista.
      B) kytkin kuluu suotta, jos pitkään tekee lähtöä.
      C) luotettavin tapa, jos on vähän epävarmuutta ja tosiaan auto takapuskurissa kiinni.

      Enpä minäkään mikään veteraani autoilussa ole, mutta ammattiliikenteessä kuitenkin.

    • rygufjytuhy

      sitte mä ajan punasia päin.

      • arka

        just kävin kokeilemassa a-tapaa miehen kanssa ja huonosti meni! Tiedän että se täytyis oppia mutta c-tapa tuntuu varmemmalta.Tulee aina hätiköityä kytkimen noston kanssa ja sitte ruovitaan...


    • autokoulun opettaja vastaa!

      vai ei ne 18v. helsinkiläiset osaa enää ajaa autoakaan.
      kytkin on käsittääkseni sitä varten että sillä
      luistatetaan moottorin voima voimansiirtoon. Ei se siellä lattiassa turhaa ole. Pitäs vaan opetella se mäkilähtö pikkuhiljaa eikä selitellä. Halvemmaksi se tulee kytkimen luistatus kuin peruuttaa sitä taaempaa autoa päin. Vähän pelottaa olla tuolla liikenteessä teidän kanssa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi

      Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.
      Maailman menoa
      64
      4830
    2. Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies

      Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk
      Ikävä
      264
      3673
    3. Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"

      sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni
      Maailman menoa
      275
      3373
    4. Tehomaksu rankaisisi normaalista sähkönkäytöstä

      Energiaviraston valmistelema tehomaksumalli herättää aiheellista huolta erityisesti tavallisten kotitalouksien näkökulma
      Maailman menoa
      114
      3280
    5. Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?

      Työ­matkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotelli­surmasta tie
      Lapua
      33
      2546
    6. Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten

      Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril
      Maailman menoa
      127
      1618
    7. 105
      1590
    8. Leo Meller on kuollut

      Mtä sääntöjen vastaista Mellerin kuolemassa?
      Helluntailaisuus
      172
      1231
    9. Orpo pihalla kuin lumiukko

      Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA
      Kansallinen Kokoomus
      84
      1130
    10. Toimari laittoi afrikkalaiset työharjoittelijat laulamaan Banaaninlastaajan laulua!

      Käski vielä heidän sanoa aina aamulla tehtävien jaossa "tama ei olla valkoisen miehen homma."
      Maailman menoa
      34
      1021
    Aihe