Millä kielellä maailma luotiin?

Kun Jumala loi sanallaan taivaan ja maan niin mitä kieltä hän käytti?
Entä mitä kieltä puhuivat Adam ja Eeva? Entä Nooa ja patriarkat? Entä faaraon hovissa kasvanut Mooses ja Egyptistä hänen johdollaan karanneet heprealaiset? Puhuivatko he Egyptin kieltä ja antoiko Jahve Siinailla käskynsä Egyptin kielellä vai millä kielellä?
7259
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Sanallaan,siis Jumalan sanalla!
"Hän sanoi Sanan,ja katso ,siinä ne olivat"!

Äänestä
  • että mielestäsi "sanan" sanominen ei ole puhetta?

    Äänestä

  • UPDATE_7593888 kirjoitti:

    että mielestäsi "sanan" sanominen ei ole puhetta?

    ja Jumalan puhetta,joka tulisi ottaa vakavasti,kuulla,mitä Jumala tahtoo sanoa,puhua tänä viimeisinä aikoina Poikansa Jeesuksen Kristuksen kautta.
    Jumla puhuu tavalla jos toisellakin,sitä vain ollaan niin hitaat kuulemaan!

    Äänestä

  • RitariOlevainen kirjoitti:

    ja Jumalan puhetta,joka tulisi ottaa vakavasti,kuulla,mitä Jumala tahtoo sanoa,puhua tänä viimeisinä aikoina Poikansa Jeesuksen Kristuksen kautta.
    Jumla puhuu tavalla jos toisellakin,sitä vain ollaan niin hitaat kuulemaan!

    "ja Jumalan puhetta,joka tulisi ottaa vakavasti,kuulla,mitä Jumala tahtoo sanoa,"

    Hyppäät asiasta toiseen!
    Ei maailmaa luotaessa ollut ketään kuulemassa mitään sanaa!
    Silloin oli silloin ja nyt on nyt!
    Nyt on kuulemiseen kykeneviä mutta ei ollut aikojen alussa, maalimaa luodessa!
    Jos joku oli luomishetkellä kuulemassa vastaanottaen luomissanaa niin silloinhan tämä kuulija loi sanan välityksellä, elikkä sai käskyn tehdä jotain ja olisi siis ollut välikätenä!
    RitariOlevainen???

    Äänestä

ja kuulemiseen tarvitaan mm. ääniaaltoja kuljettavaa väliainetta, tavallisesti ilmaa. Sellaista ei ollut ennen maailmankaikkeuden luomista, joten sitä ennen ei myöskään puhuttu mitään.

Äänestä
  • jotka ovat voimassa keskuudessamme. Toisaalta Jumalan luona saattaa olla toisin. Isällä on sitä Poika kuulijana, joka alkaa heti toimia, Henki toimittaa tarvittavan energian. Tämä kyllä pätee meilläkin (tosin Jeesus käyttää nykyisin uskovia välineinään).

    Äänestä

  • fysiikan perusteita kirjoitti:

    jotka ovat voimassa keskuudessamme. Toisaalta Jumalan luona saattaa olla toisin. Isällä on sitä Poika kuulijana, joka alkaa heti toimia, Henki toimittaa tarvittavan energian. Tämä kyllä pätee meilläkin (tosin Jeesus käyttää nykyisin uskovia välineinään).

    isä ja poikajumaluus ja poika "kuuntelee"? Henki tomittaa kahdelle em. jumaluudelle tarvittavan "energian"? Anteeksi vaan mutta tuskin enää kummallisempaa voi keksiä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


kurja kielipää kirjoitti:

Kun Jumala loi sanallaan taivaan ja maan niin mitä kieltä hän käytti?
Entä mitä kieltä puhuivat Adam ja Eeva? Entä Nooa ja patriarkat? Entä faaraon hovissa kasvanut Mooses ja Egyptistä hänen johdollaan karanneet heprealaiset? Puhuivatko he Egyptin kieltä ja antoiko Jahve Siinailla käskynsä Egyptin kielellä vai millä kielellä?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu