Kaikkea on kokeiltava, ja ensimmäinen automaattiauto saattaa olla listalla.
Mutta herää kysymys:
Miten etuvetoisella automaattiautolla toimitaan auton lähtiessä sivuluisuun?? Ja lähinnä siis tarkoitan polkimien käyttöä, vastaohjaus on kuitenkin varsin tuttua ;)
Käsivaihteisella potkastaan kytkin pohjaan tai annetaan rallikuskityyliin lisää kaasua taidoista riippuen, mutta mitenkäs automaatilla? Kytkintä ei ole ja kaasunlisäyshän saattaa hidastaa etupyörien nopeutta, kun vaihteisto vaihtaa isommalle ja toisaalta kaasun löysääminen arveluttaa, koska käsivalintaisella etuvetoisellahan kaasun löysääminen johtaa melkein vääjämättä pahempaan luistoon.
Kokeneet jelpatkaapa noviisia. Voitte kertoa myös ohjeita automaattitakavetoa varten, koska saattaa kiinnostaa jotain takavetoisella ajavaa.
Mutta herää kysymys:
Miten etuvetoisella automaattiautolla toimitaan auton lähtiessä sivuluisuun?? Ja lähinnä siis tarkoitan polkimien käyttöä, vastaohjaus on kuitenkin varsin tuttua ;)
Käsivaihteisella potkastaan kytkin pohjaan tai annetaan rallikuskityyliin lisää kaasua taidoista riippuen, mutta mitenkäs automaatilla? Kytkintä ei ole ja kaasunlisäyshän saattaa hidastaa etupyörien nopeutta, kun vaihteisto vaihtaa isommalle ja toisaalta kaasun löysääminen arveluttaa, koska käsivalintaisella etuvetoisellahan kaasun löysääminen johtaa melkein vääjämättä pahempaan luistoon.
Kokeneet jelpatkaapa noviisia. Voitte kertoa myös ohjeita automaattitakavetoa varten, koska saattaa kiinnostaa jotain takavetoisella ajavaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Koska olet vielä valitsemassa autoa, kannattaa koeajaa se liukkaalla kelillä(kin) ennen päätöstä.
Rallityylillä tomaatilla ei d-asennossa yleensä voi ajaa. Pieni leikkiminen kyllä onnistuu, mutta ne epäilemäsi automaattiset vaihdot haittaavat tehokasta sladittelua. Tähän on kyllä joissakin tomaateissa ratkaisu. Joko käyttää manuaalista vaihtoa tai vanhemmissa askeissa lukitsee pienemmälle vaihdealueelle. Kaikissa tuokaan ei toimi, mutta useimmissa tomaateissa kyllä.
Kun tomaatilla kaasua painaa vain vähän tai ei lainkaan, vastaa se LÄHES manuaalilla kytkimen painamista pohjaan. Kannattaa tietysti kokeilla, mutta ainakin oman autoni alusta on viritykseltään sellainen, että perä ei kyllä lähde luisuun kaasua nostaessa. En ole tainnut saada sitä koskaan aikaiseksi ilman käsijarrua. Yritystä kyllä on ollut...
Kaikkiaan manuaali toimii paljon 'kulmikkaammin' kaasunkäyttöön reagoinnissa. Automaatilla on yllättävän helppo luistatella, eikä käsittelyssä ole mitään ihmeellistä, kunhan tottuu siihen pehmeyteen etenkin kaasua nostaessa. Kaasun lisääminen lisää aina luistoa kuten manuaalillakin.
Yhtä asiaa tomaatilla on syytä varoa. Jos jossain kääntää vauhdissa autonsa 180 astetta, kuten allekirjoittanut järvenjäällä, ei aski tykkää, jos pyörät pyörivät 'väärään' suuntaan. Jäällä oli tietysti helppo pitää kaasua sen verran, että renkaat pyörivät edelleen oikein päin, mutta jos auto lähtee vaikkapa rukkasesta jossain pitävämmällä pinnalla, voi aski hajota. En tiedä miten herkkä tuolle on, mutta kovasti asiasta pelotellaan.
Opettele heittämään vapaalle. Se pitää oppia. Saat sit vapaalle vaikka silmät kiinni, kun sivuluisua on jo hieman liikaa tai alamäessä laatikko työntää vaan eteenpäin vaikka jarrutat. (siis liukkaalla)
Vapaalle vaihtaminen käy helposti vain vaihdekeppiä vähän tönäisemällä mutta vaihteen laitto takaisin päälle saattaa hämmentää vaihteistoa auton liikkuessa, itsellä ainakin vaihtaa ensin kolmoselle . moottorijarrutuksessa automaatti pitää yleensä isoimman vaihteen päällä joten jarrutus on kevyttä ja jos painaa kaasua hiukan voi selvittää kurvin tiukan. "tosihienoriimi" Jos painat kaasua reilummin vaihteisto vaihtaa kyllä pienempää vaihdetta liukkaallakin.
toisin sanoen eroja erilaisten automaattien välillä lienee sen verran, että parasta käydä kokeilemassa vaikkapa jäällä sitten vaihteiston käyttäytymistä sivuluisutilanteessa.
Kiitos näistä vinkeistä =)
Ei missään nimessä mitään vapaalle heittämisiä jollainen ehdotus oli mukana!
Automaatilla luistotilanteissa kaasupolkimelta yksinkertaisesti vain jalka pois. Automaatti ei siirry moottorijarrutukselle kuin nimeksi joten se vastaa lähinnä Timo Mäkisen ohjetta jokamies autoilijalle. Jollei tämä ohje jollekin kelpaa niin kyllä kaasujalan avullakin automaattia voi tasapainoittaa vedon puolellekin aivan helposti koska pienillä muutoksilla joita tilanteessa tarvitaan ei vaihtamisia heti ja välittömästi tapahdu suuntaan jos toiseenkaan. Automaatti on verraton keksintö, sanon vaan.
Kannatta ottaa huomioon, että automaattejakin on erilaisia. Erityisesti taitaa eroja olla tuossa moottorijarrutuksessa. Joissakin jalan nosto kaasulta ei paranna tilannetta niin hyvin kuin, jos siirtäisi valitsimen vapaa-asentoon.
Eli se oikea tapa on ainakin koeajaa erilaisia automaattivaihteisia ja hankinnan jälkeen vielä opetella se automalliin sopiva "oikea tapa".
Omalle autolleni tuo ohjeesi kyllä pätee, ja meno vakaantuu heti, kun jalan nostaa kaasulta. Mutta suosittelisin ensin kokeilemaan muilla autoilla.
nelivetomaasturi automaatilla? Luistossa kun höllää kaasua niin tuntuu, että sitten se vasta karkaa käsistä mutta jos malttaa/ uskaltaa hiukka lisätä vetoa niin menee nätisti. Onko ollut vaan aloittelijan tuuria vai olenko oikeilla jäljillä. Vai kohta katselemassa jälkiä; siitä se lähti ja sinne meni....
Ei automaatti vaikuta tässä tapauksessa asioiden kulkuun. Neliveto yleensäkin oikenee kun vetoa lisätään luiston alkaessa. Samalla tavalla sun autosi "karkaa käsistä" jos se olisi manuaali ja painaisit kytkimen pohjaan siinä tilanteessa minkä kuvailit.