Hei muuten, asuuko myrtsissä vielä deeguja kun mä muutin pois Grangullaan veroja pakoon.
Onk's Myrtsi vielä DEEGULLA...
muutin pois värillisten tieltä
8922
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
kun sinäkin muutit pois sinne Graniin.
mita vitua se myyr oikke tarkotaa?
ellei ole pakko.
jos verot on pahinta mitä tiedät. Mutta maksat vielä enemmän asumisesta, joten saldosi jäi varmasti miinukselle...
huomannut asuntojen hintojen nousun. njäh.
Hups
Sitä se on tehnyt sekä Vantaalla että Kauniaisissa kuten koko pk-seudulla. Kummassa lienee prosentuaalisesti enemmän? En tiedä. Pitkässä juoksussa eroa ei taida olla ja tulevaisuudesta ei kukaan tiedä.
No mitä kalliimmat asunnot, niin sitä suuremmat kiinteistöverot. Kauniaisissa maksat enemmän kiinteistöveroa samanlaisesta asunnosta. Tämähän ainakin keventää kukkaroasi ja näinollen pienentää saldoasi riippuen siitä kauinka paljon kalliimman asunnon hankit Kauniaisista.
Osaat varmaan laskea kuoletusajankin kalliimmalle Kauniaisten asunnollesi, kun tiedät palkkasi, vero%:si, kiinteistöverosi ja asuntojesi hinnat. Laskepa huviksesi, uskon että yllätyt ja isosti. Jos olet nk normaalipalkansaaja, niin elinaikanasi et ehdi päästä plussalle Kauniaisissa jos vielä olet hankkinut perheasuntosi nk keskimääräisellä Vantaan ja Kauniaisten hintaeroilla.
Tilanne on tietysti toinen, jos hankit Kauniaisista halvemman tai suunnilleen samanhintaisen asunnon kuin mitä sulla oli Myrtsissä.
Jokainen hinnannousu nostaa kiinteistöveroa, joskin pienellä viiveellä... Hinnannoususta maksat suoraan lisää veroja.
Kauniainen se vasta bronxi on.Ostarilla liikku sellasta jengiä että myrtsin spuget kalpenee.60-luvun betoni taloja täynnä.
Omakotitalo alueet on erikseen,mutta säpä et siellä varmastikkaan asu.