Vanhanen yrittää olla Clinton

Eilen Tampereella vieraili yksi USA:n historian parhaimista presidenteistä. Presidentti Bill Clinton puhui Tampere-talon seminaarissa täyttä asiaa. Clinton onnistui presidentin tehtävässä, vaikka kompuroi yksityiselämässä.

Mannertenvälinen nahjus Matti Vanhanen on yrittänyt ottaa oppia Clintonista. Valitettavasti Vanhanen on onnistunut vain kompuroimaan naisseikkailuissa, mutta pääministerin tehtävässä hän on yksi Suomen historian heikoimmista viranhaltijoista.

8

184

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Zek

      Vanhanen on työnsä tuloksien perusteella superpääministeri. Kyllä sinunkin jurnutuksesi kääntyy vielä vastentahtoiseksi ihailuksi. Nythän se on jo täyttä komiikkaa. Siitä tulee mieleen bresneviläisten kulmakarvojensa alta maailmaa synkästi tarkasteleva korpikommunisti joka ei ikinä anna periksi.

      • Satunnainen tarkkailija

        Matti Vanhanen on saanut ratsastaa kahden Lipposen ja Niinistön hallituksen tekemällä hyvällä työllä. Mitään Vanhasen omaa osuutta ei tässä näy.

        Itse asiassa tällä hetkellä näyttää, että lähitulevaisuudessa mennään kohti heikompia aikoja. Tästä OECD on jo varoittanut, että mikäli Vanhanen ei tee tarvittavia ratkaisuja, Suomen talouskehitys heikkenee merkittävästi.


      • Zek
        Satunnainen tarkkailija kirjoitti:

        Matti Vanhanen on saanut ratsastaa kahden Lipposen ja Niinistön hallituksen tekemällä hyvällä työllä. Mitään Vanhasen omaa osuutta ei tässä näy.

        Itse asiassa tällä hetkellä näyttää, että lähitulevaisuudessa mennään kohti heikompia aikoja. Tästä OECD on jo varoittanut, että mikäli Vanhanen ei tee tarvittavia ratkaisuja, Suomen talouskehitys heikkenee merkittävästi.

        Siihen sisältyy huomattava määrä vastentahtoista ihailua. Ilo olisi varmaankin sangen paljon vilpittömämpää, jos Suomen talous olisi mennyt päin persettä Vanhasen hallituksen aikana.


      • Lipposen lamasta
        Satunnainen tarkkailija kirjoitti:

        Matti Vanhanen on saanut ratsastaa kahden Lipposen ja Niinistön hallituksen tekemällä hyvällä työllä. Mitään Vanhasen omaa osuutta ei tässä näy.

        Itse asiassa tällä hetkellä näyttää, että lähitulevaisuudessa mennään kohti heikompia aikoja. Tästä OECD on jo varoittanut, että mikäli Vanhanen ei tee tarvittavia ratkaisuja, Suomen talouskehitys heikkenee merkittävästi.

        Lipposen hallituksella ei ole näissä talouden nousussa mittään tekoa.
        Lipponen kurjisti kaiken esim, sosialialan.

        Hyvä Matti.


    • Possu & Kärpänen

      Moka-Matti lentää kukasta kukkaan ja häiriköi tekstiviestein naisia. Vanhasen "saavutuksiin" voidaan laskea mm. totaalinen epäonnistuminen EU:n budjettineuvotteluissa. Vanhanen ei saanut läpi edes Suomen minimitavoitetta ja Suomen EU-maksut viisinkertaistuivat Vanhasen kyvyttömyyden takia.

      • on mahdotonta

        jos Matti on lähettänyt pari tekstiviestiä. Kun keskivetokansalainen lähettää viestejä vuoden aikana useita satoja jopa tuhansia, Matin viesteihin verrattuna. Kyllä on kirjoitajan mielestä moraallitonta jos on lähettänyt pari tekstiviestiä????? Olen nähnyt Matin usein Merjan kanssa, missä ne "muut" naiset ovat? Taitavat olla olemattomia oskareita?


    • mitään...

      ihmeellistä saanut aikaan.
      Etkö tiedä että USAssa pressa on vain nukke tai marionetti, jota CFR ja CIA kontrolloivat - ja niin....meinasi unohtua suurin kontrolloija: juutalaiset....
      kuten Arie Sharon sanoi Puskan pojalle: älä ole meistä huolisaamme....mehän teitä kontrolloimme!
      Ja Puska jatkoi Talmudin opintojaan....

      • Law & Order

        USA:n presidentillä on paljon suoraa valtaa ja hänellä on lisäksi erittäin merkittävä mielipidevaikuttajan rooli. Jokainen USA:n presidentti luo aina omanlaisensa ilmapiirin.

        Yksi suurimmista oli Ronald Reagan, joka toiminnallaan sai aikaan Neuvostoliiton hajoamisen ja neuvostoimperiumin romahduksen. Tässä tapauksessa oli kysymys kilpavarustelun kiihdyttämisestä, joka suoraan johti Neuvostoliiton taloudelliseen katastrofiin ja sen myötä hajoamiseen.

        Bill Clinton sai presidenttinä USA:n talouden huippuhyvään kuntoon. Mikäli hän ei olisi tehnyt tunnettuja yksityiselämän mokia, hän olisi kenties paras presidentti kautta aikojen.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      75
      4547
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      106
      3781
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      143
      3485
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      37
      1980
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      70
      1925
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      89
      1229
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      125
      1064
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      134
      976
    9. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      57
      933
    10. Mikä homma?

      https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
      Saarijärvi
      25
      847
    Aihe