Olen pitkä ja hoikka 24-vuotias nainen. Mulla on jo jonkin aikaa, en tarkalleen muista kuinka kauan, ollut hankaluuksia polven kanssa. Kyykystä ylös noustessa ja etenkin painavia taakkoja maasta nostellessa sattuu eniten ja koska kyseessä on vain oikean jalan polvi, olen alkanut tukeutua enemmän vasuriin tuollaisissa kyykistymistilanteissa... onkohan tuosta haittaa? Naksumista polvissa ei juurikaan ole esiintynyt eikä polvet/jalat ole koskaan loukkaantuneet missään tapaturmassa.
Harrastan keävelyä, rullaluistelua, juoksua ja kuntosalia. Salilla teen jalkaliikkeitä lähinnä prässin avulla, syväkyykyt olen jättänyt väliin.
Mitäköhän tuollainen polvikipu näin nuorella ja hoikalla voisi olla? Ei tuosta vielä kamalasti vaivaa ole, usein sitä ei edes huomaa mutta pelkään että pahenee. Kannattaako lääkärissä käynti, voiko tälle edes tehdä mitään? Vai onko edessä leikkaus sitten joskus vaivan pahentuessa.
polvikipu
7
14350
Vastaukset
- olla
Voipi olla tulehdus eli mars lekuriin ja kerro harrastuksistasi.Minulla oli sama vaiva punttisalilla käydessa aikoinani ja kun muu ei auttanut otin kolme kortisoni piikkiä molempiin.Polvet ei ole enään reistannut sen jälkeen 15 vuoteen.
- Jeuska
Polvi kipuihin voi vaikuttaa moni asia. Jos sinulla on esim. ryhdissä jotakin "häikkää". Mm. nilkan väärä asento voi vaikuttaa polveen, lantion virheasennot vaikuttavat. Siellä voi olla myös heikentyneet nivelsiteet ym. ym. Teethän salilla myös muitakin jalkaliikkeita kuin pelkkää prässiä?? Jalkojen kaikkia lihaksia täytyy tasaisesti kuormittaa, vahvistaa ja venyttää.
- hoidettu
Oikean polven kipu on hyvin yleinen vaiva. Se johtuu siitä, että suurimmalla osalla ihmisistä oikea jalka on pidempi, koska vasen on lyhentynyt lantion nivelten virheasentojen seurauksena. Pidempi jalka kipeytyy helposti ainakin polvesta ja kantapäästä.
Tarkistapa jalkojesi pituus...- netta_
Kiitos vihjeistä. Täytynee varata se lekuri niin selviää tarkemmin mistä on kyse. Mulla muistaakseni tosiaan on toinen jalka ainakin sentin pidempi... en kylläkään muista kumpi. Salilla teen toki muitakin jalkaliikkeitä, mutta en esim. syvää kyykkyä, joka sattuu polveen.
- hoidettu
netta_ kirjoitti:
Kiitos vihjeistä. Täytynee varata se lekuri niin selviää tarkemmin mistä on kyse. Mulla muistaakseni tosiaan on toinen jalka ainakin sentin pidempi... en kylläkään muista kumpi. Salilla teen toki muitakin jalkaliikkeitä, mutta en esim. syvää kyykkyä, joka sattuu polveen.
Sentti on jo aika paljon. Ihme ettei sulla ole selkävaivoja?
Melkoisen varmasti sulla on ainakin SI-nivel pettänyt. Sen kun korjaa, eli työntää paikoilleen, niin polvikivut katoaa hyvin pian... - mutta....
hoidettu kirjoitti:
Sentti on jo aika paljon. Ihme ettei sulla ole selkävaivoja?
Melkoisen varmasti sulla on ainakin SI-nivel pettänyt. Sen kun korjaa, eli työntää paikoilleen, niin polvikivut katoaa hyvin pian...ehkä pitää paikkansa, normaali lekuri ei ainakaan si-ongelmaa diagnosoi ja vielä vähemmän hoitaa.
mut voi kai muitakin syitä olla, kuin aina se SI.. - Leikkausjonossa oleva
mutta.... kirjoitti:
ehkä pitää paikkansa, normaali lekuri ei ainakaan si-ongelmaa diagnosoi ja vielä vähemmän hoitaa.
mut voi kai muitakin syitä olla, kuin aina se SI..Olen leikkausjonossa ja kyllä on hyvin monia muita syitä polvivaivoihin. Tässä yleisimpiä: repeytynyt nivelkierukka, eturistisidevamma, nivelsidevammat.
Enpä neuvoisi puhumaan vastaanotolla mitään si-nivelistä.
Kliininen tutkimus kertoo jo paljon, etenkin jos tutkimuksen tekee kokenut ortopedi.
Itselläni korjataan repeytynyt nivelkierukka, mahd. löystynyt eturistiside.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli
Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei1786535- 1481794
- 1131578
- 511310
Suureksi onneksesi on myönnettävä
Että olen nyt sitten mennyt rakastumaan sinuun. Ei tässä mitään, olen kärsivällinen ❤️46992Möykkähulluus vaati kuolonuhrin
Nuori elämä menettiin täysin turhaan tällä järjettömyydellä! Toivottavasti näitä ei enää koskaan nähdä Kauhavalla! 😢38953Älä mies pidä mua pettäjänä
En petä ketään. Älä mies ajattele niin. Anteeksi että ihastuin suhun varattuna. Pettänyt en ole koskaan ketään vaikka hu96933Reeniähororeeniä
Helvetillisen vaikeaa työskennellä hoitajana,kun ei kestä silmissään yhtään läskiä. Saati hoitaa sellaista. Mitä tehdä?5859Tarvitsemme lisää maahanmuuttoa.
Väestö eläköityy, eli tarvitsemme lisää tekeviä käsiä ja veronmaksajia. Ainut ratkaisu löytyy maahanmuutosta. Nimenomaan241835- 41809