Tarvitseeko tuulivoima varavoimaa?

Tarvitseeko tuulivoima varavoimaa?
8388
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kun ei tuule on vastaava teho tuotettava vaikka kaasuturbiinilla. Lisäksi kovalla pakkasella pitää vielä saada lämmityssähköä itse tuulimyllyynkin.

Äänestä

Yritän miettiä mikä energiantuotantomuoto ei tarvitse varavoimaa. Ei tuu heti mieleen. Varmasti jossain on jotain laitoksia, joissa ei ole varavoimaa, vaikka ehkä joskus tarvitsisivat. Mutta kysymykseesi vastaus: kyllä.

Äänestä

Tuulivoima on ja pysyy marginaalisena harrastuksena tukien hyväksikäyttäjillä. Sitä tuotetaan huippuaikaankin niin vähän, ettei siitä ole haittaa sähköntuotannolle.

Äänestä

ydinvoimalan ja pari vesivoimalaa per. tuulivoimala...

Äänestä

Tuulivoima tarvitsee käytännön heikkouksiensa takia 100% varavoimaa rakennettuun kapasiteettiin nähden. Ja sen pitää lisäksi olla hyvin nopeasti käynnistyvää esimerkiksi kaasuturbiineja joilla tehtynä sähkö on todella kallista. Tai sitten voi käyttää Tanskan mallia. Siellä kun hiilivoimat pyörivät jatkuvasti tyhjäkäynnillä jos vaikka tuuli sattuisi tyyntymään. Hiilivoimalaa kun ei muutamassa minuutissa käynnistetä.

Äänestä

Siihen asti, että tuulivoiman osuus koko primäärienergiasta on 10 % riittää säätövoimaa +/- 4 % teollisuuden irtikytkettäviä kuormia ja 15 minuutin viiveellä toimivia kaasuturbiineita.

Mikäli kantaverkko ei ole reaaliaikainen ja sääennusteita ei oteta huomioon, kasvaa marginaali +/- 8 ... 12 prosenttiin.

Huippu- ja varavoimana käytetään 600 MW edestä hidasta reserviä, joka on jo käyttövalmiina. Tuulivoiman kasvattaminen ei juurikaan lisää tarvetta tämän lisäämiseen sillä tuuliolosuhteet saadaan ennustettua 1-2 päivää etukäteen.

"Tuulivoimatuotanto ei koko Pohjoismaiden alueella mene talvisin kokonaan nollaan, mutta alhaisen tuotannon jaksoja esiintyy." (Peltola & Petäjä, 1993)

Äänestä
  • Ja mikäli tuo ei auennut, tarkoittaa marginaali tuulivoimasta otettavaa osuutta ei primäärienergiasta.

    Siis esimerkiksi 10 MVA tuulivoimaa +/- 4 %.

    Äänestä

  • Että siten kirjoitti:

    Ja mikäli tuo ei auennut, tarkoittaa marginaali tuulivoimasta otettavaa osuutta ei primäärienergiasta.

    Siis esimerkiksi 10 MVA tuulivoimaa +/- 4 %.

    tieteskii ydinvoimalan sähköllä, ei se muutes pyäri ;)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Nytpä kysynkin kirjoitti:

Tarvitseeko tuulivoima varavoimaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu