Milloin mies ottaa vastuun?

Naisia syytetään raiskauksista.

Naisia syytetään pahoinpitelyistä.

Naisia syytetään avioeroista.

Naisia syytetään eroamattomuudesta.

Naisia syytetään lisääntymisestä.

Naisia syytetään lisääntymättömyydestä.

Naisia syyllistetään jopa siitä, että kehtaavat tavoitella tasa-arvoa.

Onko olemassa asiaa mistä ei naisia syyllistettäisi?
5351
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Rehellisyydestä?

Äänestä
  • Jos kuvaan kommentointiasi asenteellisen harhaiseksi ja kliseisen vanhoillishumoristisuutta tavoittelevaksi, niin syytä vain rehellisyydestä. Olen nainen ja seurannut kirjoitteluasi. Valitan personoinnin haiskahdusta, mutta valitettavasti muuta kommentoitavaa jutuistasi ei yleensä ole.

    Äänestä

  • Soh-vi kirjoitti:

    Jos kuvaan kommentointiasi asenteellisen harhaiseksi ja kliseisen vanhoillishumoristisuutta tavoittelevaksi, niin syytä vain rehellisyydestä. Olen nainen ja seurannut kirjoitteluasi. Valitan personoinnin haiskahdusta, mutta valitettavasti muuta kommentoitavaa jutuistasi ei yleensä ole.

    Todellako kehtaat puolustaa tuota Hardyn älytöntä vuodatustakin?

    Otetaan esimerkiksi siitä kohta:

    "
    Naisia syytetään avioeroista
    "

    Eiköhän nyt oikeasti se julkisuudessa oleva ns.virallinen totuus ole se,että avioeron syynä on lähtökohtaisesti mies ja hänen toimintansa pettämisineen,ryyppäämisineen,lyömisineen,...
    Ja kyllä minä ja nähdäkseni lähes kaikki muutkin miehet uskomme,että jos yhtä ns.syyllistä halutaan hakea,niin se todella useimmiten on mies.

    Mutta nythän on niin,että nykyään on sillälailla,että enää eivät vähänkään yksittäistapauksia ole ne,joissa nainen vain "kyllästyy" mieheensä - vaikka tämä olisi kuinka kunnollinen - ,alkaa pettää miestään ja lopulta jättää tämän ja mahdolliset lapsetkin.
    Jos joku rohkenee tuoda julkisuuteen,että tällaisiakin tapauksia alkaa nykyään olemaan,niin selvästikin se heti on tuon Hardyn mielestä "naisten syyttämistä avioeroista".

    Toinen samaa kysymystä sivuava on tämä mieleeni tullut hassu juttu,josta kannattaa lukea koko lyhyehkö ketju:

    http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=1000000000000005&conference=4500000000000440&posting=22000000005720324

    Tuohon Eaglen "Entäpä miehet"-vastaukseen sanon, että varmasti miehetkin syyttelevät ja tilannetta voidaan tältäosin pitää lähes symmetrisenä.
    Mutta tilanne ei ole symmetrinen enää siinä vaiheessa kun katsotaan julkisuudessa olevaa feministien hellimää ns.virallista totuutta,jossa miehen syytökset eivät koskaan ole oikeutettuja,mutta naisen esittämät syytökset ovat AINA oikeutettuja.

    Äänestä

lienevät joidenkin naisten omissa päissä koska virallisestikin noista syytetään miehiä. Vai kuinka monta naista on tuomittu raiskauksesta tässäkin maassa? Äijäthän niitä "sohvaperunoita on joihin nainen kyllästyy" tai mitä lie...

Niin että pudotkaa maan pinnalle takaisin, mitä sääliä tällä taas kerjätään?

Äänestä

...miten minkäkin kommentin näkee.

- raiskausten osalta on aina syytettävä raiskaajaa. Se ei sulje pois sitä tosiasiaa, että naistenkin kannattaa katsoa miten ja missä kunnossa liikkuvat, siinä missä miestenkin. Meillä päin, lehtijutun mukaan, yli puolet raiskauksista tapahtuu siten, että aika humaltunut nainen lähtee kaupungilta tuntemattoman tai "puolitutun" miehen asunnolle jatkoille tai kutsuu tuollaisen miehen omaan asuntoonsa.

- naisia ei syytettäne pahoinpitelyistä sen enempää, mitä he tutkimusten mukaan ovat niihin syypäitä - ainakaan toivottavasti

- 2/3 avioeroista on naisten alulle panemia. Syitä ei nykyisin tilastoida - ennen oli tuo syyllisyyskysymyskin rekisteröity.

- en ole koskaan tavannut tähän asti kommenttia, että naista tai miestä syyllistettäisiin siitä, että hän haluaa pitää avioliittolupauksensa. Mikäli kommentti eroamattomuudesta liittyy siihen, että onko väkivaltaisen puolison pahoinpideltävänä, voi tämä olla ymmärrettävä. Mielestäni naisen ja miehenkin olisi ymmärrettävä lähteä pois väkivaltaisesta suhteesta ja saatava tämmöiseen myös tukea.

- lisääntyminen on ihmisen oma asia - samoin siihen johtava käyttäytyminen. Toisaalta, alkunsa saaneen ihmiselämän väkivaltainen keskeyttäminen on tappo, jota ei voi eettisesti juurikaan puolustella, paitsi eräissä erittäin harvinaisissa erityistapauksissa ehkäpä ymmärtää.

- tästä eivät syyllistä naisia kuin sovinistit - tosin sitten esim. feminismiin kohdistuva kritiikki käsitetään usein erheellisesti "naisten syyllistämisenä", vaikka kritiikki kohdistuu marginaaliseen naisryhmään.

- On.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hardy kirjoitti:

Naisia syytetään raiskauksista.

Naisia syytetään pahoinpitelyistä.

Naisia syytetään avioeroista.

Naisia syytetään eroamattomuudesta.

Naisia syytetään lisääntymisestä.

Naisia syytetään lisääntymättömyydestä.

Naisia syyllistetään jopa siitä, että kehtaavat tavoitella tasa-arvoa.

Onko olemassa asiaa mistä ei naisia syyllistettäisi?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu