E-pillereistä kohonneet maksa-arvot

Aloitin muutama kuukausi E-pillereiden syönnin. Aloituspaketin jälkeen mitattiin maksa-arvoni. Ne oli koholla huomattavasti. Nyt joudun lopettamaan pillerit. Viikon päästä meen uudestaan mittauttamaan arvoni ja katotaan onko ne laskenut. Saattaa olla että voin kokeilla jotain matala hormoonista merkkiä jos maksa-arvoni on saatu laskemaan tai sitten en voi syödä enää ollenkaan. Nyt haluaisin vastauksia joltakin joka on kokenut samoin.. Ja että mitä käyttää ehkäisynä yms..? Kierukka? Kaveripiirissäni ei ole vastaavaa kenellekkään sattunut ja olen aivan neuvoton...:( Elän vakaassa parisuhteessa ja kondomin käyttö ei oikeen huvittaisi...
2303
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tuommosta tapahtuu...Älä ny liikaa hätäänny.
Siskollani oli sama ja kuukauden kesti kun hänet saatiin testattua loppuun ja sopivat e-pillerit löyty.Kyllä ne sielä osaa neuvoa mitkä pillerit siulle sopii ja melko varmasti löytyy sopivat.
Minusta on itsestäni tulossa sairaanhoitaja ja tietoinen jonkun verran noista ehkäsyistä,mutta en tiedä kyllä muuta hyvää kun ihon alle laitettava se jokin juttu(3v.) ja onhan niitä ehkäsy vaahtoja ja geelejä.
Kysykää ihmeessä lääkäriltä :) !
Onnea jatkoon!

Äänestä

Minulla oli sama juttu, että maksa-arvot kohosivat ja olin syönyt pillereitä silloin sen 3 kuukautta. Lopetin pillerit heti ja kuukauden kuluttua mitattiin uudelleen arvot ja kaikki oli ok eli maksaarvot erittäin hyvät.
Minulla ja miehelläni on ollut vauvakuume jo kauan ja päätimme että odotamme yhdet normaalit kuukautiset ja haluamme mahdollisimman pian perheenlisäystä. Nyt olen onnellisesti raskaana ja viikolla 6. En aio enää koittaakaan pillereitä, uskon, että ne eivät sovi minulle. Söin melianea, joka on matalahormoninen ja siitä maksa-arvot kuitenkin nousivat. Täytyy keksiä jokin muu ehkäisykeino, sitten kun on ajankohtaista...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Sofia kirjoitti:

Aloitin muutama kuukausi E-pillereiden syönnin. Aloituspaketin jälkeen mitattiin maksa-arvoni. Ne oli koholla huomattavasti. Nyt joudun lopettamaan pillerit. Viikon päästä meen uudestaan mittauttamaan arvoni ja katotaan onko ne laskenut. Saattaa olla että voin kokeilla jotain matala hormoonista merkkiä jos maksa-arvoni on saatu laskemaan tai sitten en voi syödä enää ollenkaan. Nyt haluaisin vastauksia joltakin joka on kokenut samoin.. Ja että mitä käyttää ehkäisynä yms..? Kierukka? Kaveripiirissäni ei ole vastaavaa kenellekkään sattunut ja olen aivan neuvoton...:( Elän vakaassa parisuhteessa ja kondomin käyttö ei oikeen huvittaisi...

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu