Vanhojen autojen harrastajana olen ollut Teboilin vakioasiakas johtuen siitä että Teboilin 98:ssa on ollut vakiona bensiinissä venttiili-lisäaineistus, nyt ne riettaat ovat jättäneet lisäaineistuksen POIS! Taas autoilijaa sorretaan tässä maassa!!!!
Teboilin bensauudistus=HEIKENNYS!
kunnanlääkäri(Pro Guinness)
3230
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Teboilin lisäaine on ollut paskaa alusta alkaen.
Luojan kiitos poistavat sen.
Kiva ostaa käytettynä semmosten autoa, jotka on käyttäny Tebsan bensaa koko ajan, ku on venttiilit syöpyny ja muutenkin moottori paskana.
Tebsan bensa lienee yksi syy siihen, minkä takia käytettyjen autojen moottoreista osa on samoilla kilometreillä aivan paskakunnossa, kun muuta bensaa käyttäneiden moottorit on vielä "kuin uusia"
Joo,mäkin tankkasin kerran Tebarin bensaa mun Fiiattiin,niin mun autosta suli tankki sen jälkeen.Sitten mä aloin tankkaa Esson pensaa ja mun moottori alko pitää hirveetä kolinaa.No lopuksi mä sitten tankkasin Shellin sikakallista pensaa,niin moottori alko soittaa jotain sinfoniaa ja auto kulki sen jälkeen ainaski sataayhdeksääkymppiä.Sitten mä myinki sen auton pois,kun mä en oikeen tykänny siitä sinfoniabiisistä ja kun se oli aina vaan se sama biisi,eikä se vaihtunu,vaikka mä laitoin Masinoliakin tankkiin...rytmi vaan muuttu ehkä vähän letkeämmäks tai silleen niinku veltommaks.
Pyydänköhän liikaa, kun haluaisin ihan oikeata tietoa polttoaineista.
Olen parin viime vuoden ajan tankannut useimmiten ST 1:llä, toisinaan Shellillä. Muutamia kymmeniä euroja olen näin polttoaineissa säästänyt.
Mutta olenko samassa ajassa menettänyt laadun takia vielä enemmän.
Itse en ei-asiantuntijana ole tietenkään huomannut mitään eroja.
Vuosien kuluessa on edellä mainitsemieni ST1:n ja Shellin lisäksi lompakkoa pullottamaan tullut hankituksi myös Nesteen, Esson ja Teboilin kortit, mutta näitä kolmea en ole käyttänyt enää lainkaan sen jälkeen kun ne alkoivat rahastaa laskuttamisesta.
Kuinka suuret erot laadussa eri lafkojen välillä on?
Kyseessä on diesel.