EU on keskeyttänyt tukirahojen maksamisen Pohjois-Suomeen. Kyse on tavoite 1 -ohjelmasta, jolla tuetaan yritystoiminnan ja maaseudun kehittämistä.
Rahahanat pantiin kiinni, sillä Bryssel ei luota suomalaisten valvontajärjestelmään. Vastuussa olevat ministeriöt eivät ole huolehtineet rahaa saaneiden TE-keskusten, lääninhallitusten ja maakuntaliittojen valvonnasta.
Suomeksi sanottuna miljoonat eurot voivat mennä minne sattuu.
MTV3:n 45 minuutin raportti kertoi tämän tylyn uutisen.
Lapin maakuntaliiton johtajan Esko Lotvosen (KEPU) mukaan Suomen järjestelmä perustuu viranomaisten väliseen luottamukseen. Hän selitti tarkastusten tylyjä tuloksia STT:lle näin:
“Kuulemani mukaan tässä olisi osittain kysymys siitäkin, että unkarilainen ja oliko se hollantilainen tai belgialainen tarkastaja eivät oikein päässeet sisälle suomalaiseen hallintojärjestelmään. Uskon, että ministeriö pystyy selkiyttämään komissiolle suomalaisen, sinänsä monimutkaisen järjestelmän… Ehkä tällainen luottamus on vähän outoa monissa Euroopan maissa.”
Selitys on niin huono, että kaikkien EU-tukia hallinnoivien suomalaisten kannattaisi nyt katsoa peiliin. Poskille voisi nousta puna.
EU:n tarkastajat ovat kouliintuneita läpivalaisemaan espanjalaisten ja italialaisten kieroimpia tukihuijauksia. Itä-Euroopassa tarkastajaa saattaa odottaa mafiamiehen käsi, jossa on pistooli.
Yhteisten varojen käytön valvonta on kovaa ja vaativaa työtä. Tarkastajat kyllä tietävät, miten rahojen kulkua pitää valvoa.
Kaiken lisäksi Suomen järjestelmän ongelmat eivät edes nousseet esille ensimmäistä kertaa, nyt asia vaan tuli julkiseksi.
EU:n tarkastajien raportin suomenkielinen versio saapui Suomeen toukokuussa. Tuoreen paperin mukaan “tarkastettavat yksiköt eivät pystyneet osoittamaan, että aiempien tarkastuskäyntien yhteydessä esiin nostetut kysymykset on korjattu.”
Mitäpä uutta tässä oikeastaan on. KEPU:ssahan pettäminen ja silmään sahaaminen imetään jo äidinmaidossa, hommaa jalostetaan vesaisissa ja myöhemmin KEPU:n opiskelijajärjestöissä ja Alkio-opistossa.
Lopulta KEPUlainen vain puhuu niin totta kuin osaa (kuten vuoden 2003 kevätpääministeri Anneli Jäätteenmäki sen nasevasti totesi).
KEPU-alueet kärähtivät tukiaispetoksista
6
196
Vastaukset
- on saanut..
oikeaa tietoo Sirola-opistosta ja myöhemmän ajan Lumumba-opistosta!
Kohta alkaa eteläisen Euroopan maiden lisäksi myös Suomi olla Euroopassa tunnettu kepulikonsteista. Tähän asti kepulien kieroilu ja muiden taskuilla käynti on pyritty pitämään maamme sisäisenä ongelmana. Mutta on selvää, että kepumentaliteetti ei valtioiden rajoja katso.
Suomalainen huijaripesäpallo ei vielä ylittänyt kansainvälistä uutiskynnystä, mutta kepulaisten hemohessujen vippaskonstit tulivat sitten sitäkin tunnetummaksi. Valehtelu ja kieroilu kuuluvat olennaisena osana kepukulttuuriin. Kepulaisten olisi kannattanut jättää niitä rättejään tuuleen heilumaan omille alueilleen, että rehelliset ihmiset osaisivat varoa niitä seutuja, missä huijatuksi tulemisen vaara on suurin.- politiikkaa seuraava
Mitä sitä hulluja taas. EU:lle maksetaan jo liikaakin, että saisivat lopettaa koko pelleilyn muutenkin. EU:sta tullaan eroamaan viimeistään 10 vuoden sisällä, se on varmaan. Isot euroopan valtiot määräävät pieniä maita, joten sympatioita on surkea jakaa näille isoille maille. Isojen maiden mahti näkyy jo nyt.
- Krottinen
...että millaisia väärinkäytöksiä sieltä löytyi? Paljonko väärin perustein myönnettyä rahaa pitää palauttaa EU:lle, jotta tukien maksatus voi taas jatkua? Entä kuinka monta väärinkäytöksiin syyllistynyttä viranomaista täytyy erottaa?
- Pyöveli Axel
Aika moni kepuli on kohta leivättömän pöydän ääressä.
- Ekitalo
..oli täysin sama tilanne mutta kun asiat selvitettiin niinkuin meilläkin tehdään tukien maksu jatkuu.
EU.n tarkkailijat eivät vain ole ajantasalla ja eivät tiedä asioiden oikeaa laitaa.
Kannattais ottaa selvää asioista ennenkuin syyttelee ketään.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964754Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2073800Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1012205Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621226- 531095
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4771022