en ol tos 1.5v nostellu ku olkapää vähän rikki nyt oon alotellu vaik sattuu siihen vielki.mut asiaan.meinasin täs heti ottaa tota ylimäärästä pois aamul vedän puuroo ja muutaman munanvalkuaisen ja rasvatonta maitoo.seuraavaks 1 leipä päälle 1 muna,keittokinkkua ja maitoa.sit tunnin pääst treeni,treenin jälkeen palautumis juoma.kreatiinia,protskua,tippa hiilarii.sit tunnin tai puolentoista päästä.kanasalaatti ja maitoo seuraavaks taas kana salaatti ja illal viel protsku juoma.juomas noin vähän yli 200kcal ja 37g.onko hyvä? proteiinii.mahtaako johtuu tosta ruoka valjosta ku nostelee ni menee hapoil tosi nopeest ja muutenki puhti jotenki pois?pitääks lopettaa ja rupee syömään taas se 6 kertaa päiväs ja riisii kunnol.sillon ainaki oli puhtii!mut paino nous ehkä liika nopeest!
johtuuko
taas kuntoon
1131
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 1
Vanhimmat
Riittävä määrä hiilihydraatteja säästää myös elimistön proteiineja ja paukkuja riittää lihasten kasvamiseen ja voimistumiseen.
Jos harrastat lähinnä saliharjoittelua, n. 4-5 g/ painokilo/ vrk on riittävä määrä.
Treenin aikana otetaan energiaa lähinnä elimistön glykogeenivarastoista. Mahdollisimman nopeasti treenin jälkeen otettu hiilihydraattipitoinen palautusjuoma/-syöminen aloittaa heti glykogeeni- varastojen uudelleen täyttymisen.
Palautumisen kannalta hiilihydraatit ovat treenin jälkeen tärkeämpiä, kuin proteiinit.
Heti treenin jälkeen nautitut hiilihydraatit käynnistävät palautumisen noin kaksi kertaa tehokkaammin, kuin jos hiilareita nautittaisiin vasta myöhemmin.
Yhdessä proteiinien kanssa saadaan paras mahdollinen palautumisvaikutus, mutta pelkät proteiinit eivät pysty glykogenivarastoja täyttämään.