kuten temppelin sijainnista ja valmistumisesta sekä avointen ovien päivistä.
http://www.mormonit.fi/index.php?itemid=318
http://www.mormonit.fi/index.php?itemid=318
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 25
Vanhimmat
mormonikirkko informoinut yleisöä että Suomeenkin rakennettavan temppelin huipulla seisoo Mormonin poika Moroni eikä Nefin kansan johtajana noin 70 eKr hallinnut Moroni eli enkeli Moroni?
Ainakin kaikille kirkon jäsenille on selvää, että temppelin huipulla oleva Moronin patsas kuvaa Mormonin poikaa Moronia, joka antoi Mormonin kirjan sisältämät levyt Joseph Smithin käännettäväksi ja johon viitataan kohdassa Ilm. 14:6.
ei viittaa millään lailla joseph smithin käännöstyöhön, eikä sen enempää MAP-kirkkoon yleensäkään.
seuraava jae (7) näet kertoo, mitä "vanhaa" uutista enkeli julisti.
enkeli Moronista ja eksytyksestä johon Joseph Smith nuorempi lankesi ja hänen eksyttäjistään.
" Zotiel joka mormonin kirjassa mainitaan enkeli Moronina,tuli olemassaoloon 142> vuorokautta ennen kuudennen luomiskauden loppua.(Zotiel eli enkeli Moroni oli Nefin kansaa hallinnut Moroni joka eli ja hallitsi uudella mantereella noin 72 eKr eikä Mormonin poika Moroni niin kuin Mormonin kirja väittää.Tarkempi selvitys tästä eksytyksestä sivulla 8)."
Sivu 8
"Vuonna 385 jKr käytiin nefiläisten ja laamanilaisten välillä taistelu Kumoran kukkulalla.Tuossa taistelussa nefiläiset tuhottiin täydellisesti ottamatta lukuun muutamia harvoja.Tuohon sotaan yllyttäjinä oli 7 nefiläistä sotapäällikköä 130000 tuhannen joukkoineen.Loput nefiläiset 490000 olivat lähes pakotettuja lähtemään tuohon sotaan.Laamanilaiset surmasivat kaikki nefiläiset ottamatta lukuun 24 nefiläistä ja 5 nefiläistä jotka olivat päässeet pakenemaan etelänpuoleisiin maihin sekä yhtä nefiläistä joka oli karannut laamanilaisten puolelle.Laamanilaiset eivät surmanneet Mormonia vuonna 385 jKr niin kuin Mormonin poika Moroni sanoo (Mormonin kirja,Mormon 8 luku jae 3) vaan hän haavoittui käsivarteen.Mormon kuoli vuonna 387 jKr luonnollisen kuoleman.Kahdestakymmenestäneljästä nefiläisestä jotka jäivät henkiin Mormonin kanssa,laamanilaiset surmasivat myöhemmin 5.
Alkuun"
"Kahdesta sotapäälliköstä Suulen poika Oomeriin
Myöhemmin 2 näistä sotapäälliköistä jotka johdattivat nefiläisiä tuhoon eli vuonna 1829 jKr,jolloin he olivat mukana Mormonin kirjan alkuun saattamisessa.He onnistuivat muuttamaan yhden tärkeimmistä kirkkauden ilmoituksista (he väittivät kivenkovaan Joseph Smithille että enkeli Moroni oli Mormonin poika Moroni),ilmoituksen jossa enkeli Moroni ilmoitetaan Mormonin pojaksi Moroniksi vaikka enkeli Moroni joka ilmestyi Joseph Smith nuoremmalle oli Nefin kansan johtajana noin 74 eKr hallinnut Moroni.Yksi näistä 7:stä sotapäälliköstä oli 1900-luvulla elänyt David Koresh niminen mies joka johti Daavidin-oksa nimistä lahkoa Usa:ssa."
enkeli julisti, mutta se oli tarpeen julistaa uudelleen, koska se oli muutettu, ja on syntynyt tuhansia eri kirkkoja. Ilm. 14:7 jakeessa ei muuten ole mitään vanhaan viittaavaa sanaa, vaikka niin esität asettamalla tosin sanan "vanha" sitaatteihin.
Jae Ilm. 14:6 vittaa enkeli Moroniin, joka antoi Mormonin kirjan sisältämät levyt käännettäviksi. Nyt tuota sanomaa viedään kaikkeen maailmaan, missä laki sallii sen julistaminen
miksi raamatussa toistetaan asioita moneen otteeseen. Kun asia kerran sanotaan niin eikö se sillä riitä! Tuollainen toisto asettaa koko kirjan jumalallisen alkuperän täysin kyseenalaiseksi.
toistetaan. Me ihmiset olemme kovakorvaisia.
ja luet raamattua varsin yksisilmäisesti.
"14:7 jakeessa ei muuten ole mitään vanhaan viittaavaa sanaa..".
kuinka ihmeessä voit sanoa noin, kun raamattu, SANA, on täynnään tuota samaa ilmoitusta "peljätkää Jumalaa ja antakaa Hänelle kunnia".
tuo evankeliumi siis esiintyy raamatun ilmoituksessa, eikä sitä ole koskaan muutettu, eikä se tule koskaan muuttumaan.
jae 6 ei viittaa millään lailla enkeli moroniin. "enkeli moron" taitaa esiintyä raamatussa aivan muussa yhteydessä, eikä kyse olekaan sitten mistään Jumalan evankeliumista.
tarkoitusperä.
minun ymmärrykseni (vajaa) mukaan toistaminen ei ole kuitenkaan itsetarkoitus, vaan kuten tässäkin jutussa huomataan, raamattu ikäänkuin todistaa aina itse oman sanansa.
Miten raamattu todistaa omat sanansa toistamalla ne?
nämä "peljätkää Herraa" ja "Herran kunnia" ovat tosiaan raamatussa mainittu sen sata kertaa, mutta lähes aina eri yhteyksissä ja se on yksi tekijä, jonka mukaan raamattu on niin rikas kirja, kuin se on. tutkimista riittää ja riittää ja riittää..
eikö ole jotakuinkin ihmeellistä, että eri kirjoittajat toistavat samoja asioita? loppujen raamatun sisältämä evankeliumi on melko lyhyt ja ytimekäs, mutta erilaiset ja eri aikakudella eläneet kirjoittajat ovat tuoneet siihen näkökulmia, jotka kaikki kuitenkin tukevat vahvasti Jumalan ilmoitusta eli näin raamattu todistaa aina itse itsensä.
miksi enkelin olisi vielä julistettava evankeliumi,jos se olisi maan päällä sellaisena kuin sen on tarkoitus olla? Evankeliumi on kyllä ollut alusta alkaen sama, mutta ihmiset ovat sitä muuttaneet, koska ilmoitusten kautta ei ole saatu korjauksia silloin, kun on menty vikaan.
Sinäkin joka kuulut nähdäkseni helluntalaisiin, varmaan huomaat, että jotkut kastavat valelemalla ja toiset upottamalla. Upotuskaste on alkuperäien kastamistapa. Ihmisten ei tule muuttaa mitään.
Kohta Ilm. 14:6 viittaa enkeliin, jolla on julistettavanaan iankaikkinen evankeliumi kaikille. Juuri tuon profetian Moronin tuoma Mormonin kirja täyttää. Olisi kohtuutonta vaatia, että Raamatussa olisi sana Moroni. Ja entä sitten, jos olisikin? Sitten vaan sanottaisiin, että Joseph Smith nappasi nimen Raamatusta.
Eiköhän Joseph Smith ole keksinyt koko "enkeli Moronin" katsellessaan kuvataiteilija Moronin tuohon aikaan suosittua painokuvaa Räätäli. Kuvaa oli ympäri Amerikan mannerta painokuvana pesuloissa ja vaatturinliikkeissä.
joka on julistettu kirjalliseen muotoon raamatussa ja joka on lähtenyt Jumalan "suusta" eli on Sana, Jumala itse!
kun tuo evankeliumi, SANA, on ikuinen, niin kuinka se olisi muuttunut? raamattussahan se seisoo, kuin kallio, eikä muutu ikinä, vaikka mormonitkin ovat sitä koettaneet vääntää omalle uskolleen sopivammaksi.
"alussa oli Sana, ja Sana oli Jumalan tykönä, ja Sana oli Jumala".. oletkohan sinä, tapani, nyt haukannut liian suuren palan, kun olet lähtenyt "ilmoitusten kautta korjaamaan" Jumalaa?
kuinka se että eri aikakauden kirjoittajat kopioivat aiempia kirjoituksia todistaa näiden kirjoitusten totuudesta. Totta kai vanhoja, pyhinä pidettyjä asioita toistetaan ja painotetaan, mikä toistaminen ja painottaminen tekee niistä vain tärkeämmän tuntuisia mikä saa ihmiset toistamaan niitä.
Minusta olisi omituista jos lauseiden toistaminen olisi joka kerta tapahtunut samoissa olosuhteissa.
raamattua kopioiden sarjana. aika mielenkiintoinen urakkahan se olisi, mutta ihan vain tyhjän takia?
siihen, että alvariinsa joudun toistamaan samoja asioita. Siinnä sitä kuluu aivan hukkaan minunkin nuoruuttani. Painaisitte kerralla pahkaanne mitä sanon, niin ei olisi tarvetta toistaa samoja asioita päivästä toiseen.
Turust
Tässä tullaan jälleen merkityksen ongelmaan. Onko yleisellä historialla tarkoitus? Entä tiettyjen ihmisryhmien taikka sukujen historialla? Kilgore Troutin scifissä trafalmadorelaiset käyttivät ihmiskuntaa lähettääkseen toisilleen viestejä. Kiinan muuri oli yksi suurimpia tälläisiä viestejä.
Länsimainen runous on pitkälti kopioiden sarjaa, jossa mukana on uudenlaisia näkökulmia sekä tietenkin aika ajoin myös paljon uutta. Se että tietyt teemat toistuvat ei ole sattumaa vaan täysin luonnollista. Kirjoittajat näkevät tarpeelliseksi toistaa edellisiä kirjoituksia tehdäkseen omista kirjoituksistaan tulkittavampia.
Voinemme siis verrata esimerkiksi modernia runoantologiaa Raamattuun. Toistoa on molemmissa paljon sekä tietynlainen punainen lankakin, jos antologia on hyvin koottu.
Ja tietenkin Koraaniin kannustaisin tutustumaan. Siellä esimerkiksi la ilaha illallah toistuu aika monta kertaa. Oikeastaan toistoa on paljon, paljon enemmän kuin Raamatussa - ja näkökulmiakin riittää.
Aihe on tosiaan monitahoinen. Näemmä sitten jossain vaiheessa kolmatta vuosisataa Jumala kyllästyi itsensä toistamiseen ja sanoi että eiköhän ne ihmiset nyt vihdoin tajuaisi. Mormonien mukaan Jumala muutti mieltään vasta puolentoista vuosituhannen tauon jälkeen ja aloitti jälleen itsensä toistamisen. Kenties olen ymmärtänyt jotain väärin, ja asenteenikin saattaa jälleen kerran olla hieman vinossa, mutta ainakin jossain määrin etsiskelen totuutta tästä aiheesta.
mutta etkö ymmärrä, että ihmiset eivät ole toimineet sille uskollisina vaan muuttaneet sitä? Apostolisen johdon puute muutti Kristuksen perustaman kirkon ihmisten kirkoksi ja kirkoiksi. Oppiin tuli vaikutteita kreikkalaisesta filosofiasta kuten koominaisuusoppi. Pakanallisista juhlapyhistä otettiin vaikutteita kristillisiin juhlapyhiin. Toimitukset muuttuivat jne.
Vain Jumalalta saadut uudet ilmoitukset ovat voineet tässä tilanteessa saada aikaan korjauksen.
tarkoitatko uuden testamentin kirjoituksia ja uutta liittoa yleensäkin?
koko pakettia. Tärkeänä näkisin kirjoittamani "[N]äemmä sitten jossain vaiheessa kolmatta vuosisataa". Eikös siinä vaiheessa Jumala antanut ymmärtää että on vuorossa antologian takakansi?
pakettihan oli kasassa ja sitähän tuo ko. ilmestyskirjan enkelikin selvittää. kyseessä ei siis ole ennustus MAP-kirkon syynystä, vaan sanoma lopullisesta lunastuksesta, joka on kuitenkin iankaikkinen, ikäänkuin takakanneton.
siinä mielessä raamatun sanomassa ei ole takakantta ollenkaan, vaikka kirjassa nimeltään "raamattu" sellainen Jumalan antaman ymmärryksen mukaan onkin.
Kuvasivut antoivat tällaisen varoituksen!
www.lds.org:
Images on this site may be downloaded by the news media for use in traditional public news forums unless otherwise indicated in the photo caption. For questions regarding all other uses, please refer to the rights and information page.
© 2004 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved.
Onko minun poltettava tietokoneeni?
Saastunut sen nyt ainakin on.
Turust
"© 2004 Intellectual Reserve, Inc. All rights reserved."
On sull avasen puoli vielä kunnossa... kaikki oikeat on siis varattu....
on kun olen pyrkinyt tasapuolisuuteen ja kuitenkin huomaan laiminlyönneeni vasemiston.
Läheskään kaikki ei näytä lopulta menevän niin kuin sitä itse hyvässä omassa uskossaan kuvittelee.
Turust