Mikähän mahtaa olla 2,5 L turbo diesel Transporterin manuaali vaihdelaatikon tilavuuus? Vuosimalli on -91. Ohjekirja on Saksalainen ja kieli kyllä taittuu, mutta Sakut eivät ole laittaneet, kuin luokitukset, mutta ei määriä.
Transporter T4:n manuaali laatikko
ostettu
88395
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Tschüss!
Luultavasti 2,3 litraa.
(Tarkemman vastauksen voisit saada, jos vihjaisit mikä on vaihteiston tyyppi, tyyppikoodi on kolmikirjaiminen, esimerkiksi CCY tai AYF.)
Kysymyksessäsi lienee lyöntivirhe, vuonna 1991 ei VW:llä ollut olemassakaan 2,5-litraista turbodieseliä, muistaakseni.
Kuten otsikkokin kertoo, niin oikeassa olet. Tarkoitin 2,4 l dieseliä. Toi tyyppikoodi tartee varmaankin tarkastaa ryömimällä auton alle, koska tyyppikilpeä en ole etsiskelyistä huolimatta löytänyt? Ohjekirjan mukaan apukuskin ovipalkissa?? Kiitos tilavuuden kertomisesta.
Terve!
Jos peli on 2,4D m/1991, on vaihteiston öljytilavuus 2,5 litraa.
Oikea määrä on täyttötulpan alareunaan. Öljyksi käy joko 75W-90 tai 80W, API GL-4 tai GL-5.
Vaihteisto luultavasti CCY.
Alle ei kannata mennä tyyppiä tutkimaan, paitsi jos mielenkiinto on suuri.
Tyypillinen vihteistoöljyvuodon paikka on oikeanpuoleinen vetoakselilaippa, jolloin öljy tulee sisemmän vetonivelen kautta ulos.
(laipassa on tulppa, joka irtoaa joskus ja putoaa vetoniveltä kohti, ei pääse vetonivelen sisään)
Tutki myös http://www.forum.t4-forum.de/
Glückwünsche!
FXB
Moi.
Kiitos hyvästä vinkistä. En ole saanut vielä autoa talliin, mutta eilen kadulla sen alla ryömiessä ja ihmetellessä, näyttäis apukuskinpuoli olevan aika märkä vetoakselin kohdalta.
Mites tohon luultavasti pudonneeseen tulpaan pääsee käsiksi? Onko kokonaan pois, vai roikkuuko se siellä esim. jossain narun päässä, tai vastaavassa? Tarkoitan ettei pääse kokonaan hukkaan menemään. Missäs laatikkoöljyn täyttöproppu sijaitsee? Varmaankin on laatikossa vajausta.
Tulevaa öljynvaihtoakin siinä suunnittelin. Onko "pohjapanssari" irroitettava ensin, että pääsee käsiksi öljynsuodattimeen?
alkupeäinen tai vastaava VW 501 50 -luokituksen mukainen öljy.
Terve.
Sitä vaihteistoöljyvuotoa voi tietysti varmistella haju- ja makukokeella, jos tuntuu rikkisulfidin haju, niin vaihteistoöljyähän se.
Tulppaan pääsee käsiksi irrottamalla vetoakseli vetopyörästön laipasta. Mutterikanta on Innenvielzahn jotakin, en valitettavasti muista kokoa.
Jos tulppa on irti se putoaa sitten ulos. Tulppa on ikäänkuin kumipäällysteinen stefa, mutta ilman keskireikää, ulkohalkaisija ehkä 35 mm. Työn mahtuu vähän ähertämällä tekemään vetoakselia muuten irrottamatta.
Kannattaa melkein varata uusi tulppa, sillä vanhan kimmoisuus on tiessään, eikä se kauan paikallaan pysy. Olen itse varmistellut paikallapysymistä syanoakrylaattiliimalla (kierreliima). Sopiva puhdistusaine tulpan sijan puhdistamiseen ja MoS2-rasvalisäys vetoakselin niveleen on paikallaan.
Tulpan mitat eivät ole muistissani/tiedossa, joten hankinta on melkein pakolla merkkiliikkeen tiskiltä.
***
"Pohjapanssari" on suodattimen vaihtoa varten irrotettava. Hyötyä on pitkästä ½-tuumakaraisesta jatkovarresta, nivelestä sekä 27 mm ja 30 mm hylsyistä. Suodattimissa on joko 27 mm mutterikanta (Hengst) tai 30 mm kanta (Mann & Hummel).
Suodatin on vähän jemmassa, mutta kun työn on kerran tehnyt, sujuu se myöhemmin ongelmitta.
***
Vaihteiston täyttötulppa on vaihdeaskin etusivulla (ajosuunnassa), löytyy helposti, kun "panssari" irti. Muistaakseni 17 mm kuusiokolo.
***
Moottoriöljyvaatimus on VW Norm 505 00 tai 505 01 ja tilavuus 5,5 litraa.
***
Kun "panssari" irti, tarkista samalla ohjaustehostimen ja generaattorin hihnat.
H-W - Grüsse
FXB
Niin vielä yksi juttu:
VW on "takautuvasti" pidentänyt AAB-moottoreiden (2,4 D, vanhempi malli) öljynvaihtovälin 10.000 km:iin alkuperäisen 7.500 km asemesta.
Itse lykkään (lähinnä maantieajossa) ainakin 15.000 km.
FXB
Kiitos paljon FXB! Todella tyhjentävät ohjeet. Varmasti onnistuu öljyjen vaihdot koneeseen ja laatikkoon. Joo, eiköhän nuo öljytkin ole parantuneet vuosien varrella, joten ainakin 10 000km voi ajella.