sepram

Olen nyt n.kuukauden syönyt sepramia ja huomannut että seksihalut ovat poissa.Vaikuttaako tämä lääke seksihaluihin noin paljon,ennen lääkitystä oli pedissä enemmän menoa,nyt ei kiinnosta :/ Miten teillä muilla sepramin kanssa?
4672
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

vähensin annosta puoleen. Tein tämän omalla vastuullani, koska koin haluttomuuden jo sinällään masennusta pahentaneeksi tekijäksi (20 mg:llä totaalinen epäseksittömyys, ja olen vielä sinkku joka ei harrasta "oikeaa" seksiä ja silti asia painoi paljon). Nyt sepram 10 mg ja halut jotakuinkin normaalit :)

Äänestä

Täysin kaikki halu, muistona seisova kalu.
Sehän sanotaan jo lääkeoppaassakin.

Äänestä

Kyllähän se vähän niin on, että useimmissa mielialalääkkeissä on (valitettavasti) sivuvaikutuksena sukupuolisen halukkuuden lasku.

Itse syön Cipramilia (samat vaikuttavat aineet kuin Sepramissa) ja ei seksi ole kiinnostanut moneen vuoteen (olen syönyt sitä nyt 4 vuotta). Mut mä en anna sen häiritä! Henkinen tasapaino ja onnellisuus on musta tärkeämpää. Mulla on masennus uusiutunut kaksi kertaa aikaisemmin enkä halua otta sitä riskiä, että nytkin käy niin. Toisin sanoen syön Cipramilia ns. estolääkityksenä, ettei masennus uusiudu. Mitään masennusoireita mulla ei ole ollut enää pitkään aikaan.

TSEMPPIÄ SULLE! Ja pieni vinkki: seksiähän voi harrastaa, vaikka ei aina orgasmia saakaan :))

Äänestä

Sepram vaikutti kyllä seksihaluihin niin paljon, että halut loppuivat kuin seinään. Olen käyttänyt niitä useamman vuoden ja kaksi viikkoa sitten päätin, että nyt loppui tämä lääkitys, tai edessä on avoero!Ensin käytin viikon kolmeneljäsosaa lääkettä, sitten toisen viikon puolikkaan (10mg), ensi viikolla yksineljäsosa ja sitten viikon päästä siitä lopetan.Omin päin lopetan, koska en ole enää masentunut, mitä nyt "normaalisti" silloin tällöin.Koin sitäpaitsi, että söin noita lääkkeitä ihan turhaan, ne ei tuntuneet auttavan.Niin muuten, tunnen selvästi, että haluni ovat palaamassa jo ennalleen...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ja seksihalut kirjoitti:

Olen nyt n.kuukauden syönyt sepramia ja huomannut että seksihalut ovat poissa.Vaikuttaako tämä lääke seksihaluihin noin paljon,ennen lääkitystä oli pedissä enemmän menoa,nyt ei kiinnosta :/ Miten teillä muilla sepramin kanssa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu