Tämä paikka on käynyt tylsäksi, kun suuri osa vl:istä lähti pois. Harmi, mutta mitäpä sitä liikaa jankkaamaan. Vl:t ovat ehdottomasti olleet tämän palstan positiivinen puoli. Heiltä olen saanut paljon tietoa ja suunnitelmissa on ensi kesänä suunnata kohti suviseuroja ensimmäistä kertaa. Ymmärrän hyvin, että jankuttamiseen kyllästyy. Siksi olen etsinyt vl:stä tietoa myös muualta. Kiitos siitä mahdollisuudesta, että seuroja on voinut kuunnella netistä ja puhelimella. Se on on ollut suurta plussaa. Toivottavasti minäkin joskus rupean kulkemaan vl joukon mukana kohti taivasta. Kuka sen tietää, itse ainakin toivon niin ja rukoilen Jumalalta voimia siihen.
osa vl:istä jätti palstan
harmi/onni
6551
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Minä näitä sivuja käyn aina joskus katsomassa,mutta en yleensä viitti vastata.Mutta sen verran vaan...
Tervetuloa ens kesänä Muhokselle!Tulet varmasti olemaan postiivisesti yllättynyt!Siellä on tosi tiivis tunnelma,ja käypä isossa teltassa vaikka illalla,kun siellä lauletaan,ni voi että se liikuttaa!Nii koemasti siellä satapäinen(?) joukko laulaa..Ja varmasti saat uusia tuttavuuksia,jos vain uskallat lähestyä ihmisiä!Yhteishenki siellä pelaa.
Toivottavasti sinäkin saisit parannkusen armon,rukoile Jumalta voimia jotta menisit uskovaisten puheille.Otamme kaikki iloisesti vastaan!Tee se nyt,kun on etsikonaika.Käypäs sivuilla:lentokentta.tk
:D
Älä kuitenkaan unohda, että taivaaseen on vain yksi tie ja sen tien nimi on Jeesus.
Vl-joukon - tai minkään muunkaan joukon - mukana kulkeminen ei ole tae siitä, että henkilökohtaisesti olet oikealla tiellä ja uskossa Jeesukseen Kristukseen.
Äläkä unohda sitäkään, että myös muissa "joukoissa" kuin vl:ien joukossa kuljetaan Elämän tietä taivasta kohti.
vain yksi tie, niin miten on mahdollista, että kaikki "uskovaiset" pääsevät Isän luokse taivaaseen, vaikka nämä "uskovaiset" ajattelevat ja elävät niin eri tavalla?
Eikö ole myös yksi henki? Yhteisymmärrys. Oikeassa elävässä uskossa ajatellaan ja uskotaan samalla tavalla.
Meilläkin suviseurojen aikaan ev.lut kirkko kehoitti ihmisiä käymääb seuroissa, minusta ihan ok. Eihän siinä tarte liittyä mihinkään ja kirkolla oikea kanta ettei me omisteta Kristusta..
Ei ne letadiolaiset mihkään menny kurkkivat kuitenkin, mutta saivat "pelottelua" täällä omiltaan, niin eivät kommentoi :)
eivät ole itse asiassa sen kummempi tapahtuma kuin normaalit seuratkaan, ne ovat vain suuremmassa mittakaavassa. Siellä saarnattu evankeliumi on täsmälleen sama. Ulkopuolisten on kuitenkin helppo tulla sinne vaikka tavoitteet olisivatkin aivan muut kuin elävän uskon löytyminen.
Kyllä sinä voisit rohkaistua menemään normaaleihin seuroihinkin kuuntelemaan. Ja voisit aivan hyvin jutellakin uskon asioista jonkun kanssa, ei sinulle kukaan voi uskoa väkisin antaa ellet itse tahdo. Mutta jos tahdot, sen lahjan voit vastaanottaa.
Ihanaa, jos satut tulemaan Muhokselle.
Tosin viime suviseurat meni vähän siellä mutavellissä uimiseen, mutta sekin oli Jumalan tahto. Parasta jos saisit olisi elävän uskon ja pääsisit sisälle Jumalan valtakuntaan....
(=