Juhantalo ja

Interbank

http://www.mtv3.fi/uutiset/arkisto/9711/971118/9711180198.html

Keskustan kansanedustaja Kauko Juhantalo ryhtyi tietoisesti välimieheksi Interbankin hämärään kiinteistökauppaan vuonna 1994. Kaupan avulla Juhantalo kuittasi miljoonan markan lainansa pankille. Samalla vietiin ohi pankin kirjanpidon useita miljoonia markkoja. Helsingin käräjäoikeudessa kihlakunnansyyttäjä Anu Mantila perusteli tänään laajemmin syytettään Juhantalolle avunannosta törkeään kavallukseen.
***********


Tämä em. ei ole se "koplaus", vaan myöhemmin tapahtunut asia, jonka aikana Juhantalo oli koetusajalla koplauksesta (lahjusten vaatiminen) saamastaan rangaistuksesta.

10

251

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Juhantalo sai Interbank -jutusta sakkotuomion kirjanpitorikoskesta. Häntä syytettiin myös törkeästä kavalluksesta ja vaihtoehtoisesti luottamusaseman väärinkäytöstä. Jos syyte törkeästä kavalluksesta olisi pitänyt, siitä olisi voinyt hyvinkin napsahtaa ehdoton vankeustuomio.

    • Miksi ihmeessä Kakea ei tuolloin vangittu? Taisi olla niin, että KEPUn hyvä veli verkosto keplotteli Kaken tästäkin samalla tavoin kuin Anneli Jäätteenmäki jätettiin rankaisematta KEPU-keplottelun ansiosta.

      • !!!!!!!!!!

        ..lähiaikoina herjauksesta mikä on rikoksista pahin tuolla saralla.


      • hölömölle..
        !!!!!!!!!! kirjoitti:

        ..lähiaikoina herjauksesta mikä on rikoksista pahin tuolla saralla.

        -vangitaan herjauksesta-

        Ei sellaista toimenpidettä ole olemassakaan.
        Nielisitkö itse mukisematta, jos konstaapeli tulisi ovellesi ja sanoisi vangitsevansa sinut syystä tai toisesta?


        Älä hölötä.


      • luultavasti

        vangittu, jos olisi tuomittu. mutta kun ei tuomittu.


      • Ei vangittu
        luultavasti kirjoitti:

        vangittu, jos olisi tuomittu. mutta kun ei tuomittu.

        Avauksen tapauksessa tuomittiin sakkoihin kirjanpitorikoksesta ja koplaustapauksessa tuomittiin ehdolliseen vankeuteen tämä Kauko Juhantalo.


    • ????

      Miten lahjuksia voi vaatia?

      • Osmium

        Juhantalo vaati lahjuksia mm. eräältä suurelta suomalaiselta kuorma-autovalmistajalta. Hän ministerinä ollessaan ilmoitti, että kun hänen miljoonavelkansa maksettaisi, siis Sisu maksaisi, olisi hän "Sisunmies".

        Tässä tapauksessa Juhantalo vaati itselleen lahjuksia uhaten, joko peitellysti tai suoraan, että hän käyttää ministrin valtaa ja oikeuksia sen mukaan paljonko lahjuksia hänelle maksettaisi.

        Että tällaista Keskustassa...


      • näköjään
        Osmium kirjoitti:

        Juhantalo vaati lahjuksia mm. eräältä suurelta suomalaiselta kuorma-autovalmistajalta. Hän ministerinä ollessaan ilmoitti, että kun hänen miljoonavelkansa maksettaisi, siis Sisu maksaisi, olisi hän "Sisunmies".

        Tässä tapauksessa Juhantalo vaati itselleen lahjuksia uhaten, joko peitellysti tai suoraan, että hän käyttää ministrin valtaa ja oikeuksia sen mukaan paljonko lahjuksia hänelle maksettaisi.

        Että tällaista Keskustassa...

        saa kirjoittaa ihan mitä mielikuvitus tuottaa. olette te hölmöjä.


      • Ei vangittu
        näköjään kirjoitti:

        saa kirjoittaa ihan mitä mielikuvitus tuottaa. olette te hölmöjä.

        Ei kai Juhantalolle mätkäisty ehdollista vankeustuomiota ihan syyttäjän mielikuvituksen lennokkuuden perusteella?
        Tai sakkoja kirjanpitorikoksesta myöhemmin?


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      119
      1662
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1488
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      36
      911
    4. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      859
    5. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      38
      811
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      786
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      43
      738
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      730
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      728
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      700
    Aihe