Pitääkö paikkaansa huhu, että tutkimuksessa, johon useat heraisolaatin myyjät viittaavat, olisi käytetty heraa huomattavasti parempaa proteiinilaatua?
Isolaatin nopea imeytyminenhän perustuu vain siihen, että siinä ei ole rasvaa hidastamassa imeytymistä. Tämähän ei kerro oikeaa totuutta heran lopullisesta imeytymisnopeudesta. Siihenhän vaikuttaa melkoisesti mm. se, joutuuko keho pilkkomaan itse vielä aminohappoja ja ja aminohappoketjun koostumus ja molekyylipaino.
Isolaatin nopea imeytyminenhän perustuu vain siihen, että siinä ei ole rasvaa hidastamassa imeytymistä. Tämähän ei kerro oikeaa totuutta heran lopullisesta imeytymisnopeudesta. Siihenhän vaikuttaa melkoisesti mm. se, joutuuko keho pilkkomaan itse vielä aminohappoja ja ja aminohappoketjun koostumus ja molekyylipaino.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jokainen lisäravinnekauppias ja myyjä tuntee tutkijat ulkoa. Aina kun lähdetään tutkimusta tekemään, tutkijoille myydään modifioitua priimaluokan jauhoa jossa kaikki on täydellistä (mikrofraktioita kuin rasvamääriä myöten) toisin kuin hyllytuotteissa, jotka päätyvät tavis-kuluttajille. Näin tutkimuksiin ei todellakaan voi luottaa, koska ne on tehty näistä priima-jauheista, eikä siitä mitä kuluttajien näppeihin päätyy.
Joo, noinhan ne tutkimukset tehdäänkin, että tilataan valmistajalta jauhoa kertoen, että nyt me teidän jahot tutkitaan.
Niin no, on tietysti myös paljon tilattuja "tutkimuksia"...
Nimeä nyt joitain jauhovalmistajia ketkä noin tekee, vai onko toikin noita SORMIPERSEESSÄKIRJOTETTUJAUNIA?
Isolaatissa ei ole rasvaa, mutta ei myöskään laktoosia. Konsentraateissa on nähty jopa 11% rasvaa ja osassa taas laktoosia noin 10%.
Ootko sä tyhmä, vai etkö muuten vaan ymmärrä lukemaasi? Pyydä toki selvennystä, jos tekstini sisältö ja kysymys oli sinulle epäselvässä muodossa.
Ei kannata lesotaa tuolla tavalla kun näköjään ole oikein perillä asioista...
Missä jauhoissa muka tuollaisia määriä rasvoja on? Huh huh, eihän sitä kukaan täysjärkinen ostaisi!
Huhu ei pidä paikkaansa. Tutkimuksia ei tehdä noin, ja jos tehtäisiin, niitä ei voisi pitää valideina.
Kuten on sanottu, on myös "tilattuja tutkimuksia".
Ihan omaa spekulointia kaikki kyl :).