Hei!
Lääkärini antoi minulle reseptin yasmin merkkisiin e-pillereihin. Nämä ovat ne ensimmäiset pillerini, joten mietityttää hieman noiden käyttöön otto. Lääkärini sanoi, että nämä eivät lihota, vaan ennemminkin poistavat nestettä. Muusta ei ollut mitään puhetta.
Onko kellään kokemuksia näistä pillereistä? Voivatko ne aiheuttaa jotain? Veritulppaa? Ja paljonko keskimäärin maksavat? :) Olisin kiitollinen vastauksesta, kun itse olen näin tietämätön asiasta.
Lääkärini antoi minulle reseptin yasmin merkkisiin e-pillereihin. Nämä ovat ne ensimmäiset pillerini, joten mietityttää hieman noiden käyttöön otto. Lääkärini sanoi, että nämä eivät lihota, vaan ennemminkin poistavat nestettä. Muusta ei ollut mitään puhetta.
Onko kellään kokemuksia näistä pillereistä? Voivatko ne aiheuttaa jotain? Veritulppaa? Ja paljonko keskimäärin maksavat? :) Olisin kiitollinen vastauksesta, kun itse olen näin tietämätön asiasta.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Tyttöystävälleni ovat yasminit sopineet kuin nenä päähän. Ainut haittapuoli on et ne taitaa olla kaikist hintavampia pillereitä. Mut jos sopii niin hinta on sivuseikka......
Olen käyttäny kyseisiä pillereitä parin vuoden ajan ja olen ollut tosi tyytyväinen. Paino ei ole noussut eikä ole muitakaan sivuvaikutuksia ilmennyt. Ainut huono puoli on tosiaan niiden hinta. Kolmen kuukauden pakkaus maksaa yli 30€, mutta kuten jo edellinen vastaaja totesi; hinta on sivuseikka, jos vaan pillerit sopii.
Veritulppariski kohoaa niillä naisilla jotka ovat yli 30 ja käyttäneet samoja pillereitä pitkään.
Olen käyttänyt Yasmineita reilun vuoden ja ei ole tarvetta merkin vaihdolle ilmennyt. Eivät ole lihottaneet ainakaan minua. Hinta on tosiaan kallis kyseisissä pillereissä, senpä takia varmaan jossain vaiheessa vaihdan merkkiä.
10 vuotta olen eri e-pillereitä napsinut niistä viimeiset pari vuotta Yasmineja. Niihin olen ollut kaikkein tyytyväisin. Se on kuitenkin ihan yksilöstä kiinni mikä merkki sopii kenellekin.
Mutta kaikki hormonaaliset ehkäisyt lisäävät veritulpan riskiä iästä riippumatta. Ja riski lisääntyy jos on ylipainoinen,polttaa, suvussa on esiintynyt veritulppaa tms. tai on yli 30 vuotias. Pelkästään pillerien aiheuttama veritulppa riski on kuitenkin pienempi kuin raskauden aikana, mutta ei siis olematon. Merkkien välillä olevat erot tuon osalta ovat pienet tai todella olemattomat.
Minäkin sain viime vuonna Yasminit ensimmäisiksi pillereikseni. Kavereilleni ne olivat sopineet hyvin mutta minulle eivät lainkaan! Käytin niitä viikon verran kun olo alkoi muuttua sairaanoloiseksi (aivan kuin olisi ollut kove kuume) ja pyörrytti. Pyörryinkin sitten keskelle Helsingin Forumia... Lisäksi toinen käsi puutui ja kokemus oli hyvin pelottava.
Vaihdettiin sitten merkkiä ja nämä uudet ovat toimineet oikein hyvin. :) Muutoin olen kuullut Yasmineista vain positiivista kommenttia, minä taidan olla se ainoa poikkeus. :D
Mullekkaan ei sovi Yasminit oon nyt syöny yli vuoden ja on turhan usein päänsärkyjä, joka kerta kun on syöny laatan ja pitää tauon ni on parin päivän päänsärky ja on vaikuttanu myös limakalvoihin.
Niin no itsekin olen kyllä huomannut, että päätä särkee aivan kauheasti taukoviikolla ja siihen ei tahdo auttaa särkylääkkeetkään. Ei sattuisi kukaan tietämään mistä moinen johtuu? Ei minulla ennen ollut noita oireita, mutta nyt kun reilun vuoden on syönyt niin on alkanut ilmetä. Muuten kyllä tosi hyvin sopineet.
Mulla aivan sama juttu, olen syönyt Yamineja yli vuoden ja nyt on ruvennu taukoviikolla särkemään päätä. Lisäksi rupeaa ärsyttämään jatkuva pieni välivuoto. Varasin jo ajan lääkärille pillereiden vaihtoon, ei jaksa enää.
tekee limakalvot kuiviksi/ohueiksi ja yhdyntä sattuu.Edellistenkin pillereiden kanssa oli sama juttu, mut siinä oli paljon muitakin sivuvaikutuksia joten vaihdoin yasminiin, on sopinut muuten tosi hyvin, mutta on kyl aika tehokas ehkäisy mulle kun ei seksiä pysty edes harrastamaan kipujen takia! Tän takia joudun vaihtaa pois:(
Itse aloitin Yasminit tänään, toivon etteivät aiheuta ainakaan päänsärkyä, tosin mahdollista sekin etten huomaa sen johtuvan pillereistä kun päätä särkee kausittain todella usein, eikä lääkkeet auta välttämättä silloinkaan...
Lihomista pelkään ehkä eniten, mutta helpottavaa kuulla ettei muilla sellaista ole käynyt.
Kiitoksia kaikille vastauksista. Enpä nyt oikeen tiedä, haenko ne yasminit apteekista. Ku ei oikeen opiskelijan pudjetilla semmosia ostella :( Saa nyt nähdä.