Poliisien resurssien puuteko on johtanut taajamaliikenteen kurittomuuteen. Tampereella keskustan kadut ovat moottoripyöräijöiden ja "urheilullisten" autoilijoiden kiihdytyskaistoina. Melua ja ylimääräistä saastetta syntyy paljon ja turhaan. Hurjastelijat eivät taida itse asua keskustassa mutta toisten nurkissa on ilmeisen hauskaa kaahailla. Lappuliisoille lisää tehtäviä tai elektoonista valvontaa lisää ja kiireesti
Taajamaliikenne on hulvatonta
eläkepappa
10527
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Se hyvä puoli noissa kiukkuisissa eläkepapoissa on että ne ei enää kauaa tässä maailmassa sätki vaan poistuu luonnollista kautta elämän kiertokulusta.
ja itsekin tulet olemaan (ehkä, jos elät) eläkepappa, joka ei enää kauaa tässä maailmassa sätki vaan poistut luonnollista kautta elämän kiertokulusta. Tai voithan olla vaikka neiti, mutta lopputulos on sama.
Mutta valittajaa musta ei koskaan tule, enkä varmaan edes elä pappaikään asti.
Jos ei ole asiaa , heitetään herja, niin suomalaista.
Koetapa jotain asiantynkää seuraavaksi
Sitä en tiedä enkä muuten tunne sinua mutta kirjoituksiesi perusteella olet harvinaisen typerä ihminen.
Tampere on aika villiä länttä, lahti kiipii hyvänä kakkosena. Onneksi täällä stadin kantakaupungissa yhteispeli toimii ja niin autoilijat kuin muutkin liikkujat tinkivät vuoroin oikeuksistaan. Tosin aina löytyy muutama kukkahattu, jotka eivät oikein autoaan hallitse ja silloin jää jalankulkijakin väistämättä.
Mikä vika on hämäläisissä. Miksi Tampereen keskustassa sallitaan ylinopeudet ja punaisia päin ajo?
kävelepä (älä enää turhaan vaivaudu rattiin) lähimmälle poli-isiasemalle ja ilmoita että pappalla on nyt niin ikää ettei uskalla ajaa edes normaalin kaupunkiliikenteen seassa joten ottakaapas nyt tämä ajokortti ja minä siirryn joukkoliikenteen käyttäjäksi ettei muiden tielläliikkujien tarvitse enää kestää vanhaa papparaista joka köröttelee keskiviivan päällä 20km/h alinopeutta ja kerää 10km jonoja peräänsä.
Kiitos jo etukäteen kaikkien tielläliikkujien puolesta!
Juuri sinun asenteellasi liikenteessä syntyy ongelmia. Toivottavasti automaattinen valvonta vie sinulta kielen ja kortin!
Vaikuttiko muuten nimerkkini vauhtisokeuteesi?
Vastaapa tähän jos et keksi itse mitään sanottavaa!!
Poliisi kyttää tutkalla maanteitä ajavia ja valvontakamera myös. Siellä ne suurimmat vaarantajat tosiaan on juu..