bakerin kysta

kipupolvi

Onko kellään kokemuksia bakerin kystan hoidosta? Vai voiko sitä hoitaa? Itselläni kysta liittyy nivelrikkoon, joka on koko lailla vielä ainakin kivutonta, mutta polven takaosassa oleva kysta vaivaa usein niin ettei uskalla/pysty suoristamaan polvea kun tuntuu, että jotain repeää. Siis pitäisikö jalka olla levossa vai mikä olisi hyväksi?

3

2872

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehty 2 kertaa

      Minulle tehty polven tähystysleikkaus 2 kertaa Bakerin kystan vuoksi. Ensimmäinen tehtiin noin 15 vuotta sitten ja toinen noin 10 vuotta sitten. Nyt on polvi ollut kunnossa, mutta en voi koskaan juosta sillä pidempään. Entinen lenkkeily harrastus jäi.

      Minä sain koko asian selville, kun menin yksityiselle erikoislääkärille ja Mehiläisen sairaalaan Helsingissä varjoainekuvauksiin. Julkisella puolella vaivaani ei tullut mitään selvyyttä.

      • kipupolvi

        Siis leikattiinko sinulta tähystyksessä vain se kysta vai tehtiinkö polvinivelellekin jotain? Minä olin tähystysleikkauksessa nivelrikon ja rikkoutuneen kierukan vuoksi, mutta todetulle bakerin kystalle ei tehty mitään. Nyt se kysta vaivaa ja tietysti se nivelrikko pahentaa sitä.


      • Anonyymi

        Erittäin kivulias kysta ja parhaita hoitomuotoja on pyöräile hiekassa kävely lumikengillä pehmeässä lumessa lumi ei saa olla syvää eikä myöskään märkää lunta. Samaa mieltä oli ortopedi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Nainen kokki autossa kammottavan kuoleman sähköauto-Teslan syttyessä tuleen.

      https://www.is.fi/autot/art-2000011652873.html Näin vaarallisia sähköautopalot voivat olla.
      Maailman menoa
      75
      5023
    2. Persuja ei aluevaltuustoissa näy

      Ei tunnu persuja paljon paikalliset asiat kiinnostavan, vaan ainoastaan ulkomaalaiset, joku Israel ja Trumpin fanitus.
      Maailman menoa
      16
      3403
    3. Päivän Riikka: Uudenkaupungin autotehdas hiljeni

      Näin ne 100 000 uutta pysyvää ei-tempputyötä yksityiselle sektorille tämän hallituksen ansiosta syntyy. Työntekijöille j
      Maailman menoa
      24
      2710
    4. Kerro kaivattusi nimi tai nimikirjaimet

      🌠 Tähdenlento! Kirjoittamalla kaivattusi nimen tai nimikirjaimet tähän, saattaa toiveesi toteutua.
      Ikävä
      58
      1760
    5. Miksi pitäisit enemmän

      Minusta kuin siitä toisesta?
      Ikävä
      47
      1576
    6. Tämmönen höpsö

      Höpönassu mä olen. En mikään erikoinen…hölötän välillä ihan levottomia. Tykkäisit varmasti jos olisin siellä sun vieress
      Suhteet
      44
      1346
    7. Mitä meidän välillä

      Tulee tapahtumaan vai tuleeko mitään?
      Ikävä
      94
      1342
    8. Alkuvuodesta poistuu työttömyyskorvaus kaikilta joilla on säästössä rahaa

      Tippuu korvaukselta iso määrä työttömiä.
      Maailman menoa
      235
      1243
    9. Hiljaisuus

      Tarkoittaa välinpitämättömyyttä, henkistä väkivaltaa ja kiusaamista. Olet valinnut hiljaisuuden.
      Ikävä
      71
      1025
    10. IS Viikonloppu 29.-30.11.2025

      Antti Skytältä 3-tasoinen ristikko. Pääkuvassa on harhauttava elementti, mikä saattaa hidastaa myös muiden kuin minun ra
      Sanaristikot
      54
      912
    Aihe