bakerin kysta

kipupolvi

Onko kellään kokemuksia bakerin kystan hoidosta? Vai voiko sitä hoitaa? Itselläni kysta liittyy nivelrikkoon, joka on koko lailla vielä ainakin kivutonta, mutta polven takaosassa oleva kysta vaivaa usein niin ettei uskalla/pysty suoristamaan polvea kun tuntuu, että jotain repeää. Siis pitäisikö jalka olla levossa vai mikä olisi hyväksi?

3

2995

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tehty 2 kertaa

      Minulle tehty polven tähystysleikkaus 2 kertaa Bakerin kystan vuoksi. Ensimmäinen tehtiin noin 15 vuotta sitten ja toinen noin 10 vuotta sitten. Nyt on polvi ollut kunnossa, mutta en voi koskaan juosta sillä pidempään. Entinen lenkkeily harrastus jäi.

      Minä sain koko asian selville, kun menin yksityiselle erikoislääkärille ja Mehiläisen sairaalaan Helsingissä varjoainekuvauksiin. Julkisella puolella vaivaani ei tullut mitään selvyyttä.

      • kipupolvi

        Siis leikattiinko sinulta tähystyksessä vain se kysta vai tehtiinkö polvinivelellekin jotain? Minä olin tähystysleikkauksessa nivelrikon ja rikkoutuneen kierukan vuoksi, mutta todetulle bakerin kystalle ei tehty mitään. Nyt se kysta vaivaa ja tietysti se nivelrikko pahentaa sitä.


      • Anonyymi

        Erittäin kivulias kysta ja parhaita hoitomuotoja on pyöräile hiekassa kävely lumikengillä pehmeässä lumessa lumi ei saa olla syvää eikä myöskään märkää lunta. Samaa mieltä oli ortopedi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Diesel-ammattilainen kehuu Sanna Marinia

      "Sanna Marinin (sd) hallitus loi neljä vuotta sitten väliaikaisen polttoaine­tuki­järjestelmän, kun energianhinnat nousi
      Maailman menoa
      36
      2769
    2. Pitkänperjantain kunniaksi tekoälyn analyysi Riikka Purran kirjoituksesta

      🧠 Mitä se kertoo "riikka"-nimimerkin lähijunassa tapahtuneesta? 1. Asenteellinen ja epäasiallinen sävy: Kirjoitus purs
      Maailman menoa
      12
      2559
    3. 100 prosentin perintövero korjaisi myös Hitas-ongelman

      Moni ei uskalla kieltäytyä perinnöstä maineen menettämisen uhalla, joten sitten tulee näitä tilanteita, joissa joutuu es
      Maailman menoa
      43
      2278
    4. Riikan antisakset leikkaavat bensan hintaa ylöspäin

      Sannan aikoina bensaa sai 1,3 euron litrahinnalla ja Riikka leikkasi sen euron ylemmäksi reiluun 2 euroon. Joko on saks
      Maailman menoa
      20
      1871
    5. Iso poliisioperaatio Lapualla

      Paikalla oli silminnäkijän mukaan myös kolme ambulanssia. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011924650.html Onko virpo
      Lapua
      38
      1572
    6. Olen aika varma

      että meidän tiemme risteäminen oli ainutkertainen tapahtuma elämässäni. En tule koskaan kohtaamaan ketään muuta, joka sa
      Ikävä
      51
      1555
    7. Oletko nähnyt hänet ilman...

      Vaatteita!?
      Ikävä
      38
      1473
    8. Sukupuolineutraalit liikennemerkit yksi persujen älynväläys

      Samassa rytäkässä kaikki syrjäseutujen bussipysäkkien liikennemerkitkin vaihdettiin, vaikkei bussia ole liikennöinyt enä
      Maailman menoa
      25
      1363
    9. Oon niin surullinen

      Ettei meistä tullut sitä mitä toivoin
      Ikävä
      28
      1194
    10. Mitä sitten odotat

      Jos seurailet vain tekemisiäni
      Ikävä
      26
      1141
    Aihe