HAO hylkäsi tavarantarkastajan antaman arvion auton markkina-arvosta. Tullin määrittelemää arvoa pidettiin oikeana.
HAO hylkäsi valituksen
Heppuli3
183186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
Eikös joku tulliviskaali ole uutisissakin sanonut, että valittaminen on turhaa ja että päätökset eivät oikeudessa muutu???
Tulli voi määritellä näkemättä ja HAO vielä vahvistaa arvon. Se, millä arvolla tuote oikeasti vaihtoi omistajaa tai miksikä se hands-on tilanteessa arvioitiin ei tietenkään ole se oikea. =)
Kyllä oikeustaju on koetuksella ja harmaa näyttää entistä valkoisemmalta. Ei käy omantunnon päälle niin paljoa. Hallintoalamaisten moraali rapautuu pikkuhiljaa.
Autoverolaissa auto verotusarvo on sen yleinen vähittäismyyntiarvo. Se ei ole kyseisen verotettavan autoyksilön arvo, vaan yleinen kyseisenlaisten autoyksilöiden keskiarvo. Siinä ero.
Näinhän se on, mutta mielenkiintoista mikä on sitten otos. Toyota lienee melko perusversiota, mutta ajatellaan nyt vaikka cl-mekkeriä.
Mitä tarkoittaa kyseisenlaisten? Varusteet? Kilometrit? Ainakin kilometrit tulevat keskiarvosta paitsi jos vähemmän ajettu.
kannattaa ehdottomasti hakea valituslupaa
Sama asiahan on HAO:ssa ratkaistu jo viimen vuonna. Tavarantarkastajan hylkääviä päätöksiä lienee tehty tähän mennessä jo vino pino. Asiassahan ei alunpitäenkään ole ollut mitään epäselvää ja itse olen neuvonut täälläkin, miten tavarantarkastajaa on käytettävä ettei hänen palkkioonsa uhratut rahat mene hukkaan. Yksin sillä, että tavarantarkastajan arvio poikkeaa jostakin tai joistakin muista arvioista, joiden perusteella verotus on toimitettu, ei ole mitään merkitystä. Tämänhän pitäisi jokaisen järki sanoa.
HAOssa HTT:n määrittämä käypä arvo on samastettu autoverolain yleiseen vähittäismyyntiarvoon.
Tullin esittämä keskiarvoistettu matemaattinen arvo on hylätty aina silloin kun valittajalla on ollut esittää HTT:n yksilöllinen lausunto.
ovat julkisia. Jos satut tietämään jotakin, miksi et kerro? Tuollaiset heitot sattumoisista tietämisistä ei kiinnosta ketään.
Eikös autoverolaissa nimenomaan sanota, että päätökset ovat salaisia, paitsi jos niillä on yleistä merkitystä?
Autoverolaissa EI sanota, että päätökset olisivat salaisia. HAO:n päätökset ovat julkisia.
turha valittaminen tukkii oikeudet. Jo nyt Helsingin HAOssa on autoverojuttuja enemmän kuin mitää muita juttuja.
Toivottavasti hukkuisivat niihin valituksiin . Ehkä jotain saataisiin muutetuksi . Silti , kohtalaisella prosentilla on tulli joutunut noita päätöksiään korjaileen HAO:n jälkeen .
Tapahtumaan alkaa vasta kun ensimmäiset valitukset alkaa tulemaan KO takaisin ....
Aika hyväuskoista porukkaa, kun heti ollaan sanomassa, että "mitäs minä sanoin".
P.S.
Yhtään nykyisen autoverolain mukaista valitusta, jossa on mukana tavarantarkastajan lausunto auton arvosta, ei ole HAO:ssa käsitelty.
Sepittelysi "Tavarantarkastajan hylkääviä päätöksiä lienee tehty tähän mennessä jo vino pino" on täysin lapsellista. Et näköjään tiedä edes sitä, että HAO:n asiakirjat ovat julkisia. Eikä sieltä tosiaankaan sellaisi päätöksiä löydy...
Ei kai niin moni sentään väärässä voi olla? Epäoikeudenmukaisuudesta valitetaan, vaikka sitten turhaan, mutta selvät syyt on.
Laitapa heppuli faktaa peliin, muuten stoori on epäuskottava.
Diaarinumero taikka uskottava kuvaus keissistä.
Mielenkiinnon vuoksi vain, vaikkei tapaus olisikaan merkittävä.
Oma HTT valitukseni on ensimmäsiä uuden verolain aikaisia, jätetty syksyllä 2003, eikä sitä ole edes kirjattu vielä HAO:ssa saati käsitelty.
Kerro mulle että miten tulli arvio tuolloin v. 2003 auton arvoa tilastollisesti kun koko maassa oli myynnissä muutama vastava auto kuin omani? Ei tuosta saa laskemalla mitään arvoa joka kuvaa autoa yksilönä. Mitä KHO vaatii.
Mikä trolli.
On se ihme, kun jotain näkyy kirjoitettuna, puolet uskoo heti, että sen täytyy olla totta...
Eli threadin aloittaja kirjoittaa puhdasta potaskaa. Mitään näyttöä ei ole esittää!
Veikkaan, että joku Kylmakallen alias.
Näissä tullin arpomista autoarvoista poikkavissa lausunnoissa on käsittelyn kannalta lausunnon sisältö eli kyseisen arvion perusteet. Tiedän tapauksen, joka keskeytti Tullissa verotuksen ja ott HTT-lausunnon. Tämän jälkeen toimitti lausunnon tullipiiriin ja uusi veropäätös tuli HTT:n mukaisena. Kysymys oli harvinaisesta autosta ja Tullin (Marvon) arvio autosta oli 2,7 kertaa HTT-lausunnon arvo. Että näinkin voi käydä.