HAO hylkäsi valituksen

HAO hylkäsi tavarantarkastajan antaman arvion auton markkina-arvosta. Tullin määrittelemää arvoa pidettiin oikeana.
183186
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Eikös joku tulliviskaali ole uutisissakin sanonut, että valittaminen on turhaa ja että päätökset eivät oikeudessa muutu???

Äänestä

Tulli voi määritellä näkemättä ja HAO vielä vahvistaa arvon. Se, millä arvolla tuote oikeasti vaihtoi omistajaa tai miksikä se hands-on tilanteessa arvioitiin ei tietenkään ole se oikea. =)

Kyllä oikeustaju on koetuksella ja harmaa näyttää entistä valkoisemmalta. Ei käy omantunnon päälle niin paljoa. Hallintoalamaisten moraali rapautuu pikkuhiljaa.

Äänestä
  • Autoverolaissa auto verotusarvo on sen yleinen vähittäismyyntiarvo. Se ei ole kyseisen verotettavan autoyksilön arvo, vaan yleinen kyseisenlaisten autoyksilöiden keskiarvo. Siinä ero.

    Äänestä

  • puhuu näin kirjoitti:

    Autoverolaissa auto verotusarvo on sen yleinen vähittäismyyntiarvo. Se ei ole kyseisen verotettavan autoyksilön arvo, vaan yleinen kyseisenlaisten autoyksilöiden keskiarvo. Siinä ero.

    Näinhän se on, mutta mielenkiintoista mikä on sitten otos. Toyota lienee melko perusversiota, mutta ajatellaan nyt vaikka cl-mekkeriä.

    Mitä tarkoittaa kyseisenlaisten? Varusteet? Kilometrit? Ainakin kilometrit tulevat keskiarvosta paitsi jos vähemmän ajettu.

    Äänestä

kannattaa ehdottomasti hakea valituslupaa

Äänestä

Sama asiahan on HAO:ssa ratkaistu jo viimen vuonna. Tavarantarkastajan hylkääviä päätöksiä lienee tehty tähän mennessä jo vino pino. Asiassahan ei alunpitäenkään ole ollut mitään epäselvää ja itse olen neuvonut täälläkin, miten tavarantarkastajaa on käytettävä ettei hänen palkkioonsa uhratut rahat mene hukkaan. Yksin sillä, että tavarantarkastajan arvio poikkeaa jostakin tai joistakin muista arvioista, joiden perusteella verotus on toimitettu, ei ole mitään merkitystä. Tämänhän pitäisi jokaisen järki sanoa.

Äänestä
  • HAOssa HTT:n määrittämä käypä arvo on samastettu autoverolain yleiseen vähittäismyyntiarvoon.

    Tullin esittämä keskiarvoistettu matemaattinen arvo on hylätty aina silloin kun valittajalla on ollut esittää HTT:n yksilöllinen lausunto.

    Äänestä

  • että olet väärässä kirjoitti:

    HAOssa HTT:n määrittämä käypä arvo on samastettu autoverolain yleiseen vähittäismyyntiarvoon.

    Tullin esittämä keskiarvoistettu matemaattinen arvo on hylätty aina silloin kun valittajalla on ollut esittää HTT:n yksilöllinen lausunto.

    ovat julkisia. Jos satut tietämään jotakin, miksi et kerro? Tuollaiset heitot sattumoisista tietämisistä ei kiinnosta ketään.

    Äänestä

  • päätökset kirjoitti:

    ovat julkisia. Jos satut tietämään jotakin, miksi et kerro? Tuollaiset heitot sattumoisista tietämisistä ei kiinnosta ketään.

    Eikös autoverolaissa nimenomaan sanota, että päätökset ovat salaisia, paitsi jos niillä on yleistä merkitystä?

    Äänestä

  • tauno taunus kirjoitti:

    Eikös autoverolaissa nimenomaan sanota, että päätökset ovat salaisia, paitsi jos niillä on yleistä merkitystä?

    Autoverolaissa EI sanota, että päätökset olisivat salaisia. HAO:n päätökset ovat julkisia.

    Äänestä

  • turha valittaminen tukkii oikeudet. Jo nyt Helsingin HAOssa on autoverojuttuja enemmän kuin mitää muita juttuja.

    Äänestä

  • kuikka9 kirjoitti:

    turha valittaminen tukkii oikeudet. Jo nyt Helsingin HAOssa on autoverojuttuja enemmän kuin mitää muita juttuja.

    Toivottavasti hukkuisivat niihin valituksiin . Ehkä jotain saataisiin muutetuksi . Silti , kohtalaisella prosentilla on tulli joutunut noita päätöksiään korjaileen HAO:n jälkeen .
    Tapahtumaan alkaa vasta kun ensimmäiset valitukset alkaa tulemaan KO takaisin ....

    Äänestä

  • Aika hyväuskoista porukkaa, kun heti ollaan sanomassa, että "mitäs minä sanoin".

    P.S.
    Yhtään nykyisen autoverolain mukaista valitusta, jossa on mukana tavarantarkastajan lausunto auton arvosta, ei ole HAO:ssa käsitelty.

    Sepittelysi "Tavarantarkastajan hylkääviä päätöksiä lienee tehty tähän mennessä jo vino pino" on täysin lapsellista. Et näköjään tiedä edes sitä, että HAO:n asiakirjat ovat julkisia. Eikä sieltä tosiaankaan sellaisi päätöksiä löydy...

    Äänestä

  • kuikka9 kirjoitti:

    turha valittaminen tukkii oikeudet. Jo nyt Helsingin HAOssa on autoverojuttuja enemmän kuin mitää muita juttuja.

    Ei kai niin moni sentään väärässä voi olla? Epäoikeudenmukaisuudesta valitetaan, vaikka sitten turhaan, mutta selvät syyt on.

    Äänestä

Laitapa heppuli faktaa peliin, muuten stoori on epäuskottava.

Diaarinumero taikka uskottava kuvaus keissistä.

Mielenkiinnon vuoksi vain, vaikkei tapaus olisikaan merkittävä.

Äänestä

Oma HTT valitukseni on ensimmäsiä uuden verolain aikaisia, jätetty syksyllä 2003, eikä sitä ole edes kirjattu vielä HAO:ssa saati käsitelty.

Kerro mulle että miten tulli arvio tuolloin v. 2003 auton arvoa tilastollisesti kun koko maassa oli myynnissä muutama vastava auto kuin omani? Ei tuosta saa laskemalla mitään arvoa joka kuvaa autoa yksilönä. Mitä KHO vaatii.

Äänestä

Mikä trolli.
On se ihme, kun jotain näkyy kirjoitettuna, puolet uskoo heti, että sen täytyy olla totta...
Eli threadin aloittaja kirjoittaa puhdasta potaskaa. Mitään näyttöä ei ole esittää!
Veikkaan, että joku Kylmakallen alias.

Äänestä
  • Näissä tullin arpomista autoarvoista poikkavissa lausunnoissa on käsittelyn kannalta lausunnon sisältö eli kyseisen arvion perusteet. Tiedän tapauksen, joka keskeytti Tullissa verotuksen ja ott HTT-lausunnon. Tämän jälkeen toimitti lausunnon tullipiiriin ja uusi veropäätös tuli HTT:n mukaisena. Kysymys oli harvinaisesta autosta ja Tullin (Marvon) arvio autosta oli 2,7 kertaa HTT-lausunnon arvo. Että näinkin voi käydä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Heppuli3 kirjoitti:

HAO hylkäsi tavarantarkastajan antaman arvion auton markkina-arvosta. Tullin määrittelemää arvoa pidettiin oikeana.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu