Miten maksoitte ?

mikä paras tapa

Miten olette toimineet, kun olette ostaneet vanhaa Jenkkiautoa (yksityiseltä tai autoliikkeesstä) : oletteko maksaneet pankkikortilla vai pankin shekillä ?

Nykyään ei uskalla ainakaan mennä konkreettisesti rahojen kanssa mihinkään, joten maksu pitää hoitaa muulla tavoin.

Eikö olekin niin, ettei autoa saa liikkeestä itselleen ennen kuin se on kokonaan maksettu ?

8

898

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • all others pay in cash

      (including me)

      jumalaan luotamme,
      muut maksavat käteisellä.

      (myös minä)

    • .................

      Tietenkin voit tehdä pankissa shekin, joka pätee vasta kun olet allekirjoittanut sen.
      Kyllä yksityisen kanssa kannattaa tehdä kaupat käteisellä. Kun kuljet rahojen kanssa, kannattaa rahat laittaa vaatteiden alle, mistä ne eivät katoa eivätkä pullota, niin että joku ulkopuolinen ne näkisi. Mahdollisen ryöstöyrityksen varalta tietenkin voit pitää vaatteiden alla jonkinlaista teräasetta. Siitä ei jää kiinni, mikäli sitä ei joudu käyttämään.
      Huomattavat rahasummat kannattaa kuitenkin siirtää pankissa.

      • mikä paras tapa

        Täytyypä sitten piilottaa käteiset rahat rintsikoitten sisään :)

        No, ei vaiskaan, mutta tarkkana käteisen kanssa pitää olla !


      • .................
        mikä paras tapa kirjoitti:

        Täytyypä sitten piilottaa käteiset rahat rintsikoitten sisään :)

        No, ei vaiskaan, mutta tarkkana käteisen kanssa pitää olla !

        Onhan tuohon rahojen kätkemiseen olemassa hihnakiinnitteisiä taskuja jotka saa kävevästi paidan alle,


      • mikä paras tapa
        ................. kirjoitti:

        Onhan tuohon rahojen kätkemiseen olemassa hihnakiinnitteisiä taskuja jotka saa kävevästi paidan alle,

        Kiitos vihjeestä !

        Tiesin kyllä tarkoittamiasi taskuja (esim. passi-pussi) olevan olemasa, kunhan vain vitsailin rintsikoista :)


    • ponttooni

      Vaikeeta on tämäkin homma nykyään kiitos kaikenlaisten huijari ostajien, joita on liikenteessä tekevät asiat vaikeiksi rehellisille ostajille.

      Kuten eräs heppu jonka nimeä ei voi sanoa koska tuppaa nostelemaan oikeusjuttuja herkästi, mutta moni varmaan tietää kyseisen supliikkimiehen.

      • .................

        Ihan kielen päällä mutten muista. Joku Hemmo Lumikola tai joku vastaava.


    • keino

      Minä otan aina veli pojan pojan mukaan.
      pituutta on lähes 205 painoa lähes 130 kg.
      Ruma on kuin Lordin pojat,tosin ei tarvi maskia.
      Hyvin on rahat säilyny.
      Saatte lainaan jos on tarve.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka paiskasi vauvan betoniin Oulussa?

      Nimi esiin.....
      Oulu
      72
      4657
    2. Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa

      Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h
      Maailman menoa
      71
      4449
    3. Jos vedetään mutkat suoraksi?

      Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar
      Sinkut
      111
      2977
    4. Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan

      Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv
      Maailman menoa
      73
      2873
    5. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      22
      2186
    6. Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia

      Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.
      Maailman menoa
      58
      2008
    7. Anteeksipyyntöni

      Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska
      Järki ja tunteet
      15
      1699
    8. Miten must tuntuu

      et sä ajattelet mua just nyt
      Ikävä
      32
      1513
    9. Sydämeni valtiaalle

      En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden
      Ikävä
      112
      1389
    10. Kun et vain tajua että

      sua lähestytään feikkiprofiililla :D Hanki aivot :D m-n
      Ikävä
      185
      1298
    Aihe