Olin viime syksynä tekemässä täysremontin hampailleni.Otettiin röntgen ja lekuri sanoi,että alahampaassa näkyy "luutihentymä", MIKÄ se on??Lekuri sanoi myös,ettei se varsinaisesti ole vaarallinen,mutta sitä kannattaa seurata.Ja tosiaan:röntgenkuvassa näkyi alahampaassa(juuressa) melko pieni,omituinen muodostuma.No,muutin toiseen kaupunkiin ja asia jäi,kun ei siitä ollut mitään vaivaakaan.Nyt tätä alahammasta,nimenomaan juurta,on alkanut särkemään.Varsinkin öisin,kipu on kamalaa.Äsken muistin,tämän luutihentymän,olin täysin unohtanut,että kipu voisi johtua siitä.Hammaslääkäriin on lähes vuoden jonot,mutta on kai mentävä äkkiä päivystykseen.Olen aivan paniikissa!!!!Onko tämä joku suusyöpä tms.
Kertokaa joku mitä luutihentymä tai luutuma hampaassa tarkoittaa??!!En löytänyt netistäkään.
luutihentymä,luutuma?
4
982
Vastaukset
- tyyt
luulen, että kyseinen kohta on vain "kerännyt" luuta, ja se luu nyt painaa hammastasi. mikään vaarallinen se ei ainakaan ole.
- todella peloissaan
se ois kerännyt luuta?tai siis mitä se tarkoittaa..mulla on aika huonot(tai tosi huonot)hampaat,siis paljon reikiä jne.muistan kyllä lääkärin sanoneen,että toisille vaan tulee näitä luutihentymiä.Satutko tietämään pitääkö näitä kerääntymiä poistaa jos ne alkaa vaivaamaan,siis pitääkö mennä leikkaukseen tai jotain..?Kiitos muuten vastauksesta!
- Maallikko olen
Voisiko olla kyse siitä, että se alahammas olisi ikäänkuin luutunut kiinni juurestaan siihen leukaluuhun eli kasvanut kiinni leukaluuhun ? Minulla puhuttiin kerran mahdollisesta luutumisesta, jota ei sitten ollutkaan ja se tarkoitti juuri tätä. Jos hammas olisi luutunut leukaluuhun kiinni, niin se olisi pitänyt poistaa kohdallani leikkaamalla, kun laitatin proteesit itselleni.
- luuhammas
tapaus. Poskihammas oli heittänyt veivin itsekseen, ja juurikanaviin kertynyt luuta. Nyt röntgenkuvassa näkyi tulehduspesäke juurenpäissä, mutta juurikanaviin on kertynyt niin paljon luuta ettei niitä pääse rassaamaan (eli tekemään juurihoitoa). Ja nyt se hammas täytyy poistaa kun ei tulehdusta muuten voi hoitaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "984466Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella293313No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452370- 351378
- 341143
- 371086
- 131054
- 1581007
- 6934
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12872