Neuvoa kaivataan..

autoilijaneiti

Mulla olisi tarkoitus teetättää pientä remppaa autoon (vm.-98) ja kysellessäni hintoja kauhistuin kovasti... Aikuisten ammatillisessa koulutuskeskuksessa tehdään halvalla, mutta onko kellään kokemusta työn jäljestä? Onko siellä mitään takuuta että auto pelittää vielä sen jälkeenkin ja valvotaanko työtä huolellisesti??

7

672

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • uusi!

      Ei siellä kannata korjata muuta kuin tonnin kiuluja. Usein kaikki irrallinen voi hävitä ja parhaat osat vaihtuvat oppilaiden autoihin. Ja jälki on mitä sattuu.

      • autoilijaneiti

        Sitähän mä vähän aattelinkin.. Etenkin kun jakohihnaa olisin mennyt vaihdattamaan niin ehkä sitten kuitenkin olisi parempi viedä johonkin vähän ammattitaitoisempaan paikkaan. Maksaa vaan hirveesti.. Toisaalta tulee kyl kalliimmaks jos ei saa kun karsitun korin takas..


      • totta on, että kaikki vähänkään arvokkaampi irtain kannattaa ottaa pois autosta jos sen vie "amikselle". Opettajat, tarkastaa KAIKEN mitä autosta korjataan, ainakaan veromiehen omiksessa (vantaa) ei saanut laittaa MITÄÄN työkohdetta peittävää autoon kiinni, ennen kuin opettaja oli käynyt tarkastamassa, ja koulupäivän jälkeen opettajat tarkasti vielä mitä työkohteisiin oli tehty, ennen kuin itse lähti kotiin.

        Totta on että aivan yhtä ammattitaitoista korjausta sieltä ei saa kuin korjaamoilta, (mm.autoa ei saa niin pian takaisin, kuin korjaamolta) mutta jos kukaan ei vie sinne autoaan, niin kohta korjaamoille hakee töihin porukkaa, joka ei OIKEESTIKKAAN tiedä yhtään mitään hommista jotka pitäis osata unissaankin.


      • autoilijaneiti
        jannetin82 kirjoitti:

        totta on, että kaikki vähänkään arvokkaampi irtain kannattaa ottaa pois autosta jos sen vie "amikselle". Opettajat, tarkastaa KAIKEN mitä autosta korjataan, ainakaan veromiehen omiksessa (vantaa) ei saanut laittaa MITÄÄN työkohdetta peittävää autoon kiinni, ennen kuin opettaja oli käynyt tarkastamassa, ja koulupäivän jälkeen opettajat tarkasti vielä mitä työkohteisiin oli tehty, ennen kuin itse lähti kotiin.

        Totta on että aivan yhtä ammattitaitoista korjausta sieltä ei saa kuin korjaamoilta, (mm.autoa ei saa niin pian takaisin, kuin korjaamolta) mutta jos kukaan ei vie sinne autoaan, niin kohta korjaamoille hakee töihin porukkaa, joka ei OIKEESTIKKAAN tiedä yhtään mitään hommista jotka pitäis osata unissaankin.

        mutta kun itsellään vielä velkaakin autosta niin ei viitsisi riskeerata turhan takia. Vanhaa 20-v. kaaraani oli edellinen omistaja käyttänyt ko. paikassa ja hyvin pelitti.


    • Mökö

      Kurnuuttavat autoja ihan suotta. Ei se rallilinja ole... kokemusta on! Halpaa, mutta halvalla ei saa kuin kalliita kokemuksia.

    • ennenkin

      Käytin aikanaan uuden karheaa ford sierraa haagassa huollossa(5 kertaa) ja työ oli mitä parhainta. Huolto kohteet todella tehtiin mm. tulpat pantiin momenttiin joka sierassa oli ainoa oikea tapa kun siinä sattui olemaan alumiini kansi ja kierteet korkkasi helposti.

    • Rellu5L

      Takavuosina Rellu oli kahteen otteeseen ammattikoululla remontissa, ensimmäisellä kerralla kärähti kansipahvi, onneksi oli putkikone, auto heti työn alle, Ladat ja ym. mopot vaan kylmästi pihalle. Tämä moottori on käytössä tänäkin päivänä, tosin toisessa korissa. Toisella kertaa oli vika, jota en nyt saa päähäni, mutta sen korjaaminen edellytti moottori/vaihdelaatikon irroittamista. Tällä kertaa auto oli olevinaan liian vanha ammattikouluun korjattavaksi, mutta perustelemalla moottorin irroitustarpeen, sain sen työn alle. Ei ole muuta kuin hyvää sanottavaa työstä ja sen laadusta, tosin työn valmistuminen kesti aina aikansa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.

      https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p
      Maailman menoa
      62
      6107
    2. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      81
      3676
    3. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2761
    4. Aleksi Rytilä

      Räppäri saa haluamaansa julkisuutta.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      21
      2259
    5. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      2201
    6. Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?

      Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?
      Maailman menoa
      162
      1863
    7. Kulukusuunnat

      Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v
      Kuhmo
      6
      1679
    8. Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan

      Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy
      Maailman menoa
      85
      1292
    9. 81-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."

      Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome
      Suomalaiset julkkikset
      20
      1246
    10. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      28
      1195
    Aihe