Koskee kyllä bensaautojakin.Kymmenen vuotta eteenpäin ja taivastellaan miten alkeellista oli tekniikka vunna 2006.Elektroniikka ja sähkö tulee lisääntymään vielä huimasti nykyisestään.Esim.Jakopää,mikä murheenkryyni ja kallis huollettava.Sähkö ja magneetti tulee hoitamaan venttiilien avaukset ja sulkemiset,joten nokka-akselit ja jakopääremmit jää historiaan.Laturia ja starttia ei tarvitse.Autoissa on oma "voimalaitos".Vauhtipyörä toimii generaattorina ja starttina.Myös tämä generaattori antaa lisää voimaa kiihdytettäessä ja näin säästyy polttoainetta.Myös jarrut ja valotekniikka muuttuu huimasti kymmenen vuoden aikana.Led valot on jo koekäytössä ja havaittu paremmiks ku ksenonit.
Dieselissä
8
993
Vastaukset
- Elwood
Nykytekniikka on syvältä! "Esim.Jakopää,mikä murheenkryyni ja kallis huollettava" Perinteinen RautaRattailla tehty jakopää ja ikinä ei tarvi tehdä mitään. Samoin mekaaninen ruiskutusjärjestelmä on luotettava ja HUOM. toimii vaikka sähköjä ei olisi koko laitteessa.
- ei aina
käy käsikädessä , todellakaan !
Verrataan niitä "rauta"motteja nykyisiin , kulutus on tuplaten pienempi (keski) ja tehot tuplaten isommat , kyllä näillä eduilla ja säästöillä luulisi jo olevan varaa tehdä se jakopäänhihnahuoltokin määrätyn ajoin jo pelkän dieselin säästön ja tehojen kasvun nimissä ?
Kummallista puhetta edeltäviltä ? - Elwood
ei aina kirjoitti:
käy käsikädessä , todellakaan !
Verrataan niitä "rauta"motteja nykyisiin , kulutus on tuplaten pienempi (keski) ja tehot tuplaten isommat , kyllä näillä eduilla ja säästöillä luulisi jo olevan varaa tehdä se jakopäänhihnahuoltokin määrätyn ajoin jo pelkän dieselin säästön ja tehojen kasvun nimissä ?
Kummallista puhetta edeltäviltä ?"Verrataan niitä "rauta"motteja nykyisiin , kulutus on tuplaten pienempi (keski) ja tehot tuplaten isommat."
Mikä esim. 300hv moottori pystyy tekemään n. 140 hv/l ja 80 g/hvh? mikähän on tälläisen peruskorjaus väli? - Elwood
ei aina kirjoitti:
käy käsikädessä , todellakaan !
Verrataan niitä "rauta"motteja nykyisiin , kulutus on tuplaten pienempi (keski) ja tehot tuplaten isommat , kyllä näillä eduilla ja säästöillä luulisi jo olevan varaa tehdä se jakopäänhihnahuoltokin määrätyn ajoin jo pelkän dieselin säästön ja tehojen kasvun nimissä ?
Kummallista puhetta edeltäviltä ?Mitä etua saavutetaan hihnajakopäällä verrattuna rattaisiin? Muuta kuin huollon työllistäminen?
- ....
Elwood kirjoitti:
Mitä etua saavutetaan hihnajakopäällä verrattuna rattaisiin? Muuta kuin huollon työllistäminen?
vaikka näiltä 2.5 TDI VAG moottorien omistajilta , volvo v70 ja transportterit mm. !
On laakerivikaa kiertokangissa pikkasen hihnavetosia enemmän ja rattaiden epätasaista kulumista - Jamppa1
.... kirjoitti:
vaikka näiltä 2.5 TDI VAG moottorien omistajilta , volvo v70 ja transportterit mm. !
On laakerivikaa kiertokangissa pikkasen hihnavetosia enemmän ja rattaiden epätasaista kulumistapuhut. Jos sulla olisi edes aavistus siitä mitä puhut, tietäisit ettei noita koneita edes ole volvoissa.
Mutta paskaa on helppo jauhaa...
- Tdi:tä vaikea lyödä
Eipä ole vielä ilmaantunut massatuotantoon akkuteknologiaa, jolla nykysysteemit voisi korvata ja joiden ylläpitokulut olisi lähelläkään nykyisiä. LiIon-akut yms. ovat lyhytikäisiä, kalliita ja eivät toimi pakkasessa. Siinäkö on se tulevaisuudenhaaveesi? Minkä muka polttoainekulussa säästää, se moninverroin kuluu akkuja vaihdellessa.
Ei ole sähköisiä venttiilejäkään vielä näköpiirissä! PALJON halvempaa on tehdä nokka-akselirakenne! Siksi toiseksi autovalmistajaa ei pätkääkään kiinnosta takuuajan jälkeiset ylläpito-, korjaus ja huoltokulut, paitsi siinä merkityksessä, että "jälkimarkkinoiden" pitää olla mahdollisimman tuottoisat! - nykyäänkin
Siis tä? Miten niin tulevaisuudessa??? Etkö tosiaan tiennyt, että jakopää on jo korvattu? Kyse on rahasta. Mitä sinä olet valmis maksamaan autosta? Mahdollisimman vähän, eikö? No, siinä tapauksessa saat vielä vuosia tyytyä perinteisiin jakopäihin jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848