menkat jo kolme viikkoa....

aloitin syömään yasmin merkkisiä e-pillereitä kolme viikkoa sitten ensimmäisenä kuukautisten vuotopäivänä niinkuin ohjeissa neuvotaankin. Toissapäivänä otin nyt sitten sen liuskan viimeisen pillerin ja nyt on 7 päivän tauko... MUTTA, menkkani ovat kestäneet koko liuskan ajan, eli kolme viikkoa ja tänään yksi päivä. olen jo melko turhautunut tähän että kohta kuukauden on saanut vaihtaa sidettä. onko tämä ihan normaalia e-pillereiden haittavaikutuksia vai kannattaisko huolestua? :o
6612
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

loppuu tod. näk seuraavassa listassa. Minulla kävi samoin kun aloitin pilleri

Äänestä

..aika normaalilta kuulostaa. Kun itse aikoinani aloitin pilsut, ni koko tuon eka laatan ajan tuli tiputteluvuotoa ja sit ekan taukoviikon aikana normaalisti tyhjennysvuoto. Ja sitt ku alotin toka liuskan, ni vuoto loppu. Ett odotteleppa muutama päivä, ni kyll se siitä!

Mutt jos vuoto jatkuu viell tokallakin liuskalla, ni sitt kannattaa kääntyy terkkarin/lääkärin puoleen! Mutt aurinkoista kevättä kuitenkin! =)

Äänestä

Itellä kesti koko kuukauden ne naistenpäivät kun alotin ekaa kertaa pillerit, eikä mitään sen kummempaa ongelmaa ole koitunut pillereistä enää.
Kyllä se siitä kun totut niihin pillereihin.

Äänestä
  • kiitos vastauksista.:> jospa se nyt tästä helpottaisi kun aloitan toisen liuskan:)

    Äänestä

  • maukumiu kirjoitti:

    kiitos vastauksista.:> jospa se nyt tästä helpottaisi kun aloitan toisen liuskan:)

    Saa nähdä kuin mulle käy. Tuttu sanoi että sillä aikanaan kesti ekan laatan ajan aloittaessa, silloin tosin ollut Yasmineita vielä. Oli pitänyt välillä taukoakin, ja uudestaan aloittaessa sama homma...

    Tänään siis eka vuotopäivä ja aloitin pillerit. En välttämättä haluaisi kyllä kuun kestävää vuotoa, kun olisi menoakin jo ensi viikolla...

    Äänestä

  • sarfar kirjoitti:

    Saa nähdä kuin mulle käy. Tuttu sanoi että sillä aikanaan kesti ekan laatan ajan aloittaessa, silloin tosin ollut Yasmineita vielä. Oli pitänyt välillä taukoakin, ja uudestaan aloittaessa sama homma...

    Tänään siis eka vuotopäivä ja aloitin pillerit. En välttämättä haluaisi kyllä kuun kestävää vuotoa, kun olisi menoakin jo ensi viikolla...

    söin ennen yasmineja ja sama juttu. vaihdoin merkkiä koska mukaan tulivat tajuttomat migreeni kohtaukset. melinella ei todellakaan samaa ongelmaa. pikkuhousun suojilla pärjää ja vain pari päivää. vuotoa ei melkein nimeksi. :)

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


maukumiu kirjoitti:

aloitin syömään yasmin merkkisiä e-pillereitä kolme viikkoa sitten ensimmäisenä kuukautisten vuotopäivänä niinkuin ohjeissa neuvotaankin. Toissapäivänä otin nyt sitten sen liuskan viimeisen pillerin ja nyt on 7 päivän tauko... MUTTA, menkkani ovat kestäneet koko liuskan ajan, eli kolme viikkoa ja tänään yksi päivä. olen jo melko turhautunut tähän että kohta kuukauden on saanut vaihtaa sidettä. onko tämä ihan normaalia e-pillereiden haittavaikutuksia vai kannattaisko huolestua? :o

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu