Pommeja politiikan jatkoksi!

kjhkjhkjh

On aivan selvää, että nykyinen saalistajien aikakausi päättyy varsin nopeasti pommi-iskuihin ja salamurhiin. Saammekohan olla itse kaatamassa punikkeja ja muita yhteiskunnan loisia? Toivoa sopii.

2

102

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • persekärpänen

      sinä olet ensimmäinen uhri. Ottakaamme käyttöön huudahdus elätit etulinjaan vaikka pyörätuolissa, nappi keskelle otsaan. Näin saadaan tulevassa yhteiskunnassa painolasti vittuun oli hallitsija kuka hyvänsä. Elätit poistetaan muonavahvuudesta klik, klik..

    • ihan omin

      sanoin kuka täällä saalistaa ja mitä? Onkohan mennyt puurot ja vellit sekaisin? Jos täällä joku jotain saalistaa, niin nehän ovat nämä suuryritykset:500 suurinta yritystä hallitsee 70% maailmankaupasta. Ei ole ihme, jos siinä pienyrittäjän naama mene vakavaksi. Niitä vastaan ei pysty kohta kilpailemaan edes paikallisilla palvelualoilla, mikäli sallitaan niiden tulo esim. Suomeen, mikä kulkee sanonnalla "palvelujen kilpailujen vapauttaminen". Kuulostaa hienolta, eikö? Vapaushan on valttia! Mutta kenen vapaus? Se ei ole sinun vapauttasi, älä kuvittelekaan! Jos esimerkikksi olet kilpailemassa pienyrittäjänä jonkun palvelun tuottamisesta esim. kunnalle ja vastassasi on kansainvälinen suuryhtiö, niin arvaapa kumpi voittaa. Kriteerinä näissä urakka- ym. kilpailuissa on yleensä hinta. Tämä suuryhtiö tulee markkinoille hinnalla, mihin pieni yritys ei pysty, jottei menisi konkurssiin.
      Suuryritys saa sopimuksen ja urakan, kenties aluksi tappiollisenkin, mutta pääsee markkinoille ja sen jälkeen hintoja voidaan alkaa nostaa, kun markkinat on otettu haltuun.
      Pitää vain ihmetellä miten yrittäjien oma puolue Kokoomus on ajamassa tällaista kansainvälisiä suuryrityksiä suosivaa politiikkaa, koska haluavat vapauttaa esim. palveluiden kansainvälisen kilpailun Suomessa, joka lähtökohtaisesti vielä voisi olle suomalaisen pienyrittäjän ainoa mahdollisuus. Näyttää tosiaan siltä, että Kokoomuskin on vain suurten kansainvälisten yritysten puolue ja vähät välittää suomalaisesta pienyrittäjästä, vaikka muuta uskotteleekin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      264
      16953
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5458
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2581
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2058
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1762
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      996
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      952
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      32
      880
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      44
      880
    Aihe