Pekurisen puisto

Itä-Pasilaan

Hieno homma! Helsingin kaupunki nimesi puisto Suomen ensimmäisen aseistakieltäytyjän Arndt Pekurisen mukaan. Aivan yksimielisesti asia ei tapahtunut, RKP:n mielestä puiston nimeksi olisi pitänyt tulla Maanpuolustuksen puisto tms. Aivan kuin maanpuolustus ei olisi muutenkin muistettu ja esillä oleva asia.
Pekurinen on sikäli merkittävä henkilö, että hänen ansiostaan Suomeen saatiin aikaiseksi ensimmäinen siviilipalveluslaki. Samainen laki tosin johti tavallaan Pekurisen kuolemaan, sen mukaan asepalveluksesta saatettiin vapauttaa rauhan aikana. Kun Pekurinen kieltäytyi ottamasta asetta käteen sodassakaan hänet ammuttiin.
Oli siviilipalveluksesta mitä mieltä hyvänsä, Pekurinen on maamme historiassa merkittävä (joskaan ei valtavan suuri) hahmo, jonka muistaminen pienen puiston nimessä on ihan paikallaan.

3

368

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • individualisteja.

      "Pekurinen kieltäytyi ottamasta asetta käteen sodassakaan hänet ammuttiin.
      Oli siviilipalveluksesta mitä mieltä hyvänsä, Pekurinen on maamme historiassa merkittävä (joskaan ei valtavan suuri) hahmo, jonka muistaminen pienen puiston nimessä on ihan paikallaan. "

      Sotatilantessa on aivan oikein, että kieltäytyjät ammutaan, jotta ei vastaavanlainen leviäisi.
      Kohta varmaan pystytetään käpykaartilaisten nimikkopatsas.

      • siis että

        Suomea puolustamaan ei jäisi ketään?

        Pekurisen ampuminen oli turha liikku, samaan aikaan pidettiin turvasäilössä miehiä, joita ei uskallettu päästää rintamalle.

        Ampujat olivat itsekin kiusallisessa tilanteessa.

        Käpykaartilaisten patsas voisi olla ihan paikallaan, jos sille löytyisi kustantaja.


    • Kaikenlaista

      http://keskustelu.suomi24.fi/servlets/search?start=0&q=Arndt Pekurinen

      Sellainen mies tai miehenkuvatus!

      Olikohan Pekurisella jotain erivapauksia niiden liki 100 000 viime sodissa kaatuneen suhteen?
      Ei nekään varmaan halunneet kuolla! Suotta tuollaisen ampuivat, olisivat pistäneet saunamajuriksi töpinään. Pelkäsivät varmaankin, että "tauti tarttuu"...

      Näistä ei enää tarttunut:

      http://tietokannat.mil.fi/menehtyneet/index.php3?snimi=*&synt_pv=*&synt_kk=*&synt_vv=*&kuol_a_p=23&kuol_a_k=07&kuol_a_v=1944&kuol_l_p=23&kuol_l_k=07&kuol_l_v=1944&enimi=*&joukkoos=*&kuolinpaikka=*&kunta=%&sort=sy&i=60


      67,68,69 ja neljättä ET löydä MIL.FI tietokannasta, joka näemmä on vajaa teloitettujen osalta!

      Teloituksethan suoritettiin Tarkin kirjan, Taistelu Viipurista 20.6.1944 IBSN 951-20-4983-x, julkaistu vuonna1996, päiväkäskykopion mukaan jo 23.7.1944 klo 5.14 ja kirjassahan on siis KOPIO tuosta päiväkäskystä, joten lähde lienee riittävän autenttinen.
      Kirjan sivulla 214 on päiväkäsky nro 33 ja siinä on kaikki neljä 23.7.1944 klo 5.14 teloitettua
      nimeltä mainiten ja 2 on JR13:sta ja 2 JR61:n sotilaita, oikein "sotamiehiä"...


      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000012889941#22000000012889941



      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=4000000000000028&posting=22000000008342097#22000000008342097

      http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=110&conference=1500000000000129&posting=22000000010949416#22000000010949416


      Samaan aiheeseen liittyen:

      Lammilaisviljelijä kävi läpi kaikki maan sankarihautausmaat

      http://www.latvatalo.net/sankarilinkit.htm


      Lammilaisviljelijä kävi läpi kaikki maan sankarihautausmaat

      http://www.kaupunkiuutiset.com/artikkelit/arkisto/0129tarmo.html



      TARMO METSÄLÄ KOKOSI VAINAJISTA EPÄOIKEUDENMUKAISUUDEN LISTAN


      HÄMÄLÄISET sotilaat keräsivät sankarihaudoille ristejä muiden maakuntien miehiä enemmän.


      Juhani Karvonen

      Lammilaisen maanviljelijä Tarmo Metsälän 30 vuoden suururakka paljastaa hämmästyttävän tosiasian: Häme menetti miehistään enemmän kuin muut maakunnat. Sen sijaan kuolema näyttää kiertäneen Pohjanmaata.

      Metsälä on kiertänyt kaikki Suomen yli 600 sankarihautausmaata, laskenut niiden vainajat sekä verrannut näitä kotikuntien kirkonkirjoihin ja sota-arkiston tietoihin. Sen jälkeen hän on suhteuttanut kuolleiden luvun kunnan vuoden 31.12. 1939 miespuoliseen väestöön vauvasta vaariin.

      Prosentuaalisesti eniten menettäneiden 12 kunnan joukossa on kuusi hämäläispitäjää.

      Hämeenlinnasta kaatui 240 miestä

      Listan kärjessä on Längelmäki, jonka miehistä kaatui 9,82 prosenttia.

      Listan viimeisenä on Pohjanmaan ruotsinkielinen rannikkokunta Bergö 1,04 prosentilla. Keskimääräinen kaatumisprosentti on 4,7.

      Pohjanmaan suuret pitäjät jäävät alle keskimäärän ja ja ruotsinkielissä pitäjissä kaatumisprosentti on yleisesti kahden prosentin vaiheilla.

      - Minä kutsun tätä epäoikeudenmukaisuuden listaksi. Ei kai kahdeksan prosentin ero ole voinut olla vaikuttamatta kehitykseen eri puolilla maata.

      - Kun ajatellaan, että pahiten kärsineissä pitäjissä sotaan lähteneistä keskimäärin yksi kolmesta kaatui ja kaksi haavoittui, pidän ihmeenä, jos esimerkiksi Längelmäellä on yhtää ehjää kaveria, sanoo Metsälä.

      Hämeenlinnassa kaatumisprosentti oli 4,19. Kaatuneita on 240, millä luvulla Hämeenlinna sijoittuu Metsälän listassa sijalle 375. Sen sijaan Vanaja jää sijalle 451 kaatumisprosentilla 3,46. Hämeenlinnan ympäristökunnista eniten kärsi Hattula, jossa prosentti on 6,59 ja sijaluku 81.

      Hämäläispitäjiä sota löi lujasti

      - Hämeenlinnassa oli melko paljon tykistöä, jossa kaatumisluvut jäivät pienemmiksi. Kaupungeissa oli jonkin verran sellaista miespuolista väestöä, jotka oli vapautettu rintamalta esimerkiksi tietyn ammatin perusteella., sanoo Metsälä.

      Kaatumisprosenttien valossa sadan pahiten kärsineen pitäjän joukossa on 25 hämäläispitäjää. Karjalaisia ja savolaisia pitäjiä on 15, lappilaisia, keskisuomalaisia ja varsinaissuomalaisia 10. Etelä-Pohjanmaan kunnista vain Peräseinäjoen, Soinin ja Töysän kaatumisprosentit ovat hämäläistasoa.

      - Näistä kunnista olevat miehet taistelivat hämäläisyksiköissä, Metsälä löytää syyksi.

      Hämäläiset vastaiskuissa

      Tiettyjen komentajien alaisena miehet näyttävät kaatuneen helpommin kuin muiden.

      - Hämäläisiä osastoja heitettiin aika usein vastaiskuihin. Sodanylijohto näytti suosineen tiettyjä komentajia juuri vastaiskujen tekijöinä. Hämäläisiä komensivat muu muassa Ruben Lagus, Aaro Pajari, Aarne Blick, Paavo Talvela ja Kustaa Tapola. Metsälä toki myöntää että aselajilla ja rintamalohkolla oli merkityksensä kuolleisuudessa.

      - Mutta aselaji ei selitä kaikkea. Esimerkiksi Syvärillä oli sekä hämäläistä että pohjalaista jalkaväkeä.

      Tappiot saattoivat vaihdella huomattavasti jopa saman divisioonan sisällä. Esimerkiksi viidennen divisioonan hämäläiset pataljoonissa kuoltiin selvästi herkemmin kuin pohjalaisissa pataljoonissa.

      - Hämäläinen mies oli nöyrä ja velvollisuudentuntoinen, mikä teki hänestä sankarivainajan. Hämäläinen saattoi nurista, olla yksitotinen ja vaikea käsiteltävä, mutta meni aina kun käskettiin.

      Sota oli Metsälän lukujen valossa alistamisen mestarinäyte. Likaisen työn teki monesti vieras porukka.

      Pyhä tunnelma kosketti nuorukaista

      Metsälä aloitti suururakkansa vuonna 1960, kun hän 15-vuotiaana otti osaa koulujen SM-hiihtoihin Rovaniemellä.

      - Oli kuiva pakkasilma ja sankarihaudoilla oli jotenkin pyhä tunnelma. Silloin päätin, että kierrän kaikki hautausmaat lävitse.

      Jyväskylään ja Kuopioon saakka mies kävi kaikki hautausmaat päiväseltään. Matkat oli tehtävä kesäisin samaan aikaan, kun 25 hehtaaria perunaa kasvoi. Metsälän kodissa sodasta ei puhuttu. Sota oli vaiennettu siellä kuoliaaksi

      - Äidin ensimmäinen mies ja isän kaksi veljeä kaatui ja kaksi haavoittui.

      - Minusta sota oli loistava voitto. On kahdeksas ihme, että Suomi säilytti itsenäisyytensä, sanoo Metsälä.

    Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      122
      7111
    2. Kuka on UMK-suosikkisi? UMK26 paljastuksia lauantai 28.2.

      UMK26 tänä lauantaina! UMK26 tulee suorana Tampereelta ja nyt selviää, kuka pääsee edustamaan Suomea Euroviisuihin. M
      Euroviisut
      122
      4897
    3. L/over ja Jani Volanen! Minkä arvosanan 4-10 annat roolityöstä?

      Psykologinen trilleri L/over - ikuisesti minun on koukuttanut tv-katsojat ruudun ääreen. Kun Roosa (Krista Kosonen) tapa
      Tv-sarjat
      64
      4195
    4. TTK:n jättänyt Vappu Pimiä rehellisenä MasterChef-kuvauksista: "Höh..."

      Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Viime vuonna Tanssii Tähtien Kanssa jäi taakse, ja nyt vuorossa on uusi a
      Suomalaiset julkkikset
      15
      3443
    5. Natomaa hyökkäsi Iraniin

      Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu
      NATO
      719
      2231
    6. Trump aloitti III maailmansodan tänään.

      Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?
      Maailman menoa
      268
      1654
    7. Miksi et nainen halua

      minua, kuten minä sinua?
      Ikävä
      67
      1445
    8. Rakas tiedät, että toivoisin

      Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja
      Ikävä
      58
      1418
    9. Osaako kukaan sanoa?

      Mikä on syy siihen, että apulaisidiootti yrittää kaikin keinoin haitata kaikkea yrittämistä Ähtärissä? Nyttkin pilkkaa j
      Ähtäri
      57
      1366
    10. Mistä se kertoo

      Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä
      Ikävä
      22
      1306
    Aihe