mitä mieltä olette onko sivari syntiä? minusta on!!
SIVIILIPALVELUS SYNTIÄ?
13
1163
Vastaukset
- jumalan-tulenkantaja
Kyse ei ole niinkään asepalveluksesta, onko se syntiä vai ei. Mutta esim mahdollisessa hyökkäyssodassa vastapuolen ihmisten tappaminen on syntiä. Kuvitellaan esim tilanne, että asepalveluksen suorittanut henkilö joutuisi EU:n ulkorajalle hyökkäämään jonnekin toiseen valtioon. Siinä tulisi tilanne, että hän rikkoisi Jumalan käskyä vastaan: älä tapa.
Mutta sen sijaan taas esimerkiksi suomen puollustussota ei ole syntiä. On oikein puollustaa isänmaata, kotimaata.
Ja lisäksi siviilipalvelus ei ole syntiä, muita vaihtoehtoja ovat aseeton palvelus tai sitten normaali armeija.
Mutta tärkeintä on se että onko ihminen pelastunut, tunteeko hän Jeesuksen pelastajanaan?
Sillä on todellista merkitystä minne ihmisen henki ja sielu päätyy kuoleman jälkeen tai silloin kun Jeesus tulee.
Jos sinua kiinnostaa hengelliset asiat, miten voit tulla uskoon Jeesukseen, tutustu nettisivuihini
http://www.jeesusonherra.net- Jeesus Kristus on Herra
Ei enempään kuin kirjoitettu on,
ÄLÄ TAPA missään tilanteessa.
Älkää tehkö pahalle vastarintaa vaan antakaa Jumalan kostaa puolestanne.
Hirveetä on joutua elävän Jumalan käsiin, joka kostaa isien pahat teot aina neljäänteen sukupolveen asti.
Joka miekkaan tarttuu se miekkaan hukkuu.
Ennemmmin pitää kuunella Jumalaa kuin ihmistä.
Älkää kootko maallista omaisuutta sillä varas on tullut vain varastamaan tuhoamaan ja tappamaan.
Jos joku sinua lyö niin kääntäkää toinenkin poski.
Rakastakaa jopa vihollisianne jotta olisitte taivaallisen isänne lapsia.
Rukoilkaa jopa vainoojienne puolesta.
Vastustakaa perkelettä niin se teistä pakenee.
Ei meillä ole verta ja lihaa vastaan mitää, vaan tämän maailman pimeyden hekivaltoja.
Te olette maan suola mutta jos suola käy mauttomaksi niin millä se enään saadaan suolaiseksi.
Voit itse tutustua Jumalaan henkilö kohtaisesti lukemalla Isän rakkauskirje sinulle
http://fathersloveletter.com/Finnish/
Älkää alistuko minkänlaisen orjuuden ikeeseen
Rakasta lähimmäistäsi niin kuin itseäsi
-Herra Jeesus Kristus- - ...
Kristityillä tai millään muunkaan uskon edutajilla on muka ollut ongelmia tappamisen kanssa... EI IKINÄ!
Uskontoon kuuluu se että tappaminen on "neuvoteltavissa"... eli toisinsanoen jos sinä tapat jumalan tms satuolennon nimissä niin sinä olet oikeassa (ainakin omasta mielestäsi) jos minä tapan enkä tunnusta sinun uskontoasi niin minä olen väärässä jolloin jumala oikeuttaa sinut tappamaan minut... noin se uskonto toimii... jaloa...
- Pomppas
Olen kuullut, että syntejä saadaan ja annetaan anteeksi. Tämä on varmasti niitä helpoimmin anteeksisaatavia syntejä. Luulisin.
- YHDISTÄÄ!!
Tarkoitan, että esimerkiksi varusmiehet voisivat auttaa siviilejä esim metsän raivaamisessa, savotassa, polttopuutalkoissa jne toimenpiteissä (ilman asetta mukana), kyllähän sitä toki pienissä määrin myös nykyään tehdään (mm. tulvan torjunta). Saisivat vähän positiivisiakin kokemuksia metsässä olemisesta turhauttavan kuoppien kaivelun ja suossa tetsaamisen vastapainoksi.
Armeijan pitäisi yleisesti ottaen olla enemmän näkyvillä siviilissä, sitä kun nykyään ollaan täysin eristäydytty johonkin kassualueelle. Varusmiesten lihottaminen kassulla ei ole mielestäni kovin hyvää vastinetta puolustusvoimien ylläpitoon käytettäville verorahoille.
Varusmiesten työllistämisestä ("koulutuksesta") voisi jopa maksaa teettäjälle, siltikin rahalle olisi vielä katetta.
Esimerkiksi itse kun olin armeijassa, eräänkin kerran perustetulla ns. pesulinjastolla pestiin (painepesurilla ja saippualla) liki sata suoraan ajostolta haettua puhdasta ajoneuvoa ihan vaan huvin vuoksi! Olisivat nyt esimerkiksi antaneet siviilien pesettää autonsa, missään autopesulassa ei niin tarkasti autoa saa pestyäkään. Tiettyjen rajoitusten, kuten varusmiesten kanssa ei saa jutella, autosta ei saa poistua ja valokuvaus kielletty, kanssa homma olisi muiltakin osin kunnossa.
Siviilien parissa armeijaa ei ehkä enää pidettäisi niin keskitysleirinä kuin nykyään.- Korpraali6
Vielä parempi: Sivarit voisivat opettaa erätaitoja varusmiehille.
Kyllä ehdottomasti sivarit voisivat vaikka tetsata tietenkin ilman asetta varusmiesten puolesta. Lisäksi sivarit voisivat valmistaa gourme-aterioita varusmiehille ja peitellä heidät yöllä jottei ottaisi liian koville.
- Sivarien ystävä
Yleinen asevelvollisuus on ateistisen Ranskan jakobiinivallankumouksen tuotetta. Siinä ateistijakobiinit asettivat Kansallisvaltion Jumalan tilalle.
Tämän takia munkit ja papit eivät voineet olla tarttumatta aseeseen, vaikka heidän vakaumuksensa ja kirkon opetus kielsi sen.
Itse toivon yleiselle asevelvollisuudelle hyvää matkaa helvettiin, koska se on ensinnäkin ateistien keksintö ja toisekseen mahdollistanut kaksi pakanallista maailmansotaa. - mutta
armeija on
- animagus
Eikö synnillä tarkoiteta pahan tekemistä. Sivarina oleminen ei ole paha teko, ergo siviilipalvelus ei ole syntiä. Jos joku on syntiä niin pikemminkin armeijaan meneminen, siellähän opetellaan tappamaan.
- syntiä on
opetella tappamaan ja opettaa toisiakin.
se mitä on synti ja mitä ei.Onko siviilipalvelus syntiä ei ole.
- uskis
Johan raamatukkin sen sanoo.
- pullamössö sukupolvi
Olisikohan Suomi itsenäinen valtio, jos kaikki sivareiksi olisi ennen sotaa ryhtynyt? Tietty olis, kun tuohon aikaan ei tuollaista vellihousu tyhmyyttä olis kellekkään tullut edes mieleen tehdä.
Syntiä ja raukkamaisuutta ei pidä sekoittaa, tosin uskovaisten piirissä raukkamaisuus on varmaan syntiä(?).
Minusta aivan raukkamaista koko sivari pelleilly ties mihin syihin vedoten!
No, kysynpä vaan, että meneekö tällaiset sivari jutut nykyään Venäjällä miten hyvin läpi? Siinäpä kysymys jonka jokainen ns.livistäjä voisi itseltään kysyä, etenkin juuri nyt kun isämme,vaarimme... on antanut sen kysymyksen mahdolliseksi tehdä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26416953Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235458- 1152581
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152058Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361762Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111996- 59952
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32880Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44880