Lasko koko ajan koholla jne.

Nainen3+

Kerroinkin kilpparipalstalla vajaatoiminnan oireista, mutta nyt kyselen mitä mahtaa tarkoittaa se kun lasko on ollut koholla jo ainakin puoli vuotta, ehkä kauemminkin.

Normaalin ylärajahan on naisilla se 1-10, mulla lasko on ollut välillä 13-24.

Samoin hg on aika alhainen, ollut kauan jo 120. Samoin arvojen alle ovat seuraavat, en tiedä mitä kirjaimet tarkoittavat: E-MCV, E-MCH ja E-MCHC.

Kolesteroli on yli rajojen myös, kok. 5.3 HDL 1.45 ja LDL 3.67

Liekö näillä asioilla tekemistä keskenään? Mitä tarkoittavat veriarvot? Lääkäri vain mumisee että kaikki normaalia vaikka kokeiden perusteellakaan ei ihan ole.

1

2097

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • *****

      Ensinnäkin E-MCV tarkoittaa punasolujen kokoa, MCH punasolujen hemoglobiinin massaa ja MCHC keskimassakonsentraatiota. Eli nämä liittyvät punasoluihin ja niiden arvot voivat alentua esimerkiksi anemiassa, nimenomaan raudanpuuteanemiassa. Raudanpuuteanemiassa myös lasko voi olla koholla. Tämä oli vain yksi esimerkki, kannattaa tutkia ja kysyä vaikka toiselta lääkäriltä jos vaivaa.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      102
      4867
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      114
      3962
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      213
      3886
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2265
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      80
      1987
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1386
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1354
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      170
      1353
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      585
      1269
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1145
    Aihe