Lordi valloitti Euroopan!

Tiskaaja.

Lordi valloitti Euroopan!
21.5.2006 0:33

Tätä ei moni olisi uskonut vielä pari kuukautta sitten. Lordi tuli, näki ja voitti euroviisut.

SUOSIKKI Lordi ei tarjonnut kansalle leipää, mutta sirkushuveja sitäkin enemmän. (ORESTIS PANAGIOTOU / EPA)

Lordi-yhtyeen Mr. Lordi, Amen, Ox, Kita ja Awa kehuivat ennen illan showta suosikeikseen Kreikan, Ruotsin, Hollannin ja Irlannin lauluja.

- Ei haittaa, vaikka isäntämaa Kreikan kappale soi juuri ennen meitä, se on hyvä lämppäribiisi ennen meille, veisteli Kita medialle.

Vitsi tai ei, niin vasta Kreikan Anna Vissin jälkeen lauteille kavunnut Lordi sai paikan kuumaksi. Ämyreistä kajahti Hard Rock Hallelujah, ja Eurooppa oli myyty.

"Twelve points goes to... Finland!

Perinteinen ääntenlaskentavaihe on kasvattanut kansallista traumaa vuosi vuodelta. Finland, zero poäng. Tänä vuonna perinteisesti suuret menestyjämaat jäivät kuitenkin nuolemaan näppejään piskuisen Suomen pokatessa pisteet.

Lordi ei vain kukistanut muita, vaan myös tyrmäsi kaikki. Euroviisujen piste-ennätys 292 ja 44 pisteen ero kakkoseksi tulleeseen Venäjään mykisti.

Euroviisujen voittajaluetteloon voidaan kirjoittaa uusi rivi. Voiton vei Lordi - ja Suomi.

www.iltalehti.fi

0

91

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

        Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
        Maailman menoa
        85
        4614
      2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

        Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
        Maailman menoa
        110
        3830
      3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

        Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
        Maailman menoa
        175
        3620
      4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

        Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
        Maailman menoa
        58
        2052
      5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

        Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
        Maailman menoa
        71
        1928
      6. Mitä on tullut

        Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
        Haapavesi
        89
        1259
      7. Harmi nainen kun

        olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
        Ikävä
        129
        1114
      8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

        Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
        Vantaa
        140
        1050
      9. Minne pyydän sut?

        Jotta saan nähdä 🤨
        Ikävä
        57
        963
      10. Mikä homma?

        https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä
        Saarijärvi
        27
        882
      Aihe