Scudo, Jumpy ja Express...kokemuksia?

Kertokaas Fiat Scudo,Citroen Jumpy ja Peugeot Express kuljettajat/omistajat mitä mieltä olette kulkupeleistänne. Nuo kolme automallia ovat käsittääkseni aivan sama auto. Ne vaan myydään eri merkkisinä. Onko ollut vikoja/ongelmia? Tarkoitus olisi nimittäin hankkia joku kyseisistä ajoneuvoista.
86952
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

...ja hanki samalla ostoskärryllinen etupään niveliä. Kysy tukkualennusta! Ekaan katsastukseen mennessä (3 vuotta, 60tkm) Scudoon oli vaihdettu molemmat alapallot ja toinen raidepää. No katsastuksessa määrättiin vaihtoon myös se toinen raidepää, ja toinen uudelleen väljäksi käynyt alapallonivel! Harkintaa!!!

Äänestä
  • jooo 65 t olen ajanut ja mitäää niveliä en ooooo vaihtanut ei mitääää ongelmia paitsi vanhempana sähkö vikaa ja tehostajat paukkuu....... 300t

    Äänestä

kaikki hyviä fiat halvin
matka ajossa ei isolle miehelle
on kuin henkilö auto minä myyn 65 t ajettu
15,500e tule ja katso ja osta.,

0400 755613

Äänestä

Mainio peli, hyvä ajaa. MUTTAMUTTA edes minä 175cm en saanut penkkiä riittävän taakse (ei haittaa nurkka-ajossa). Eli matka-ajoon kannattaa askarrella väliseinä uusiksi.

Äänestä
  • Vaan kun se väliseinän siirto ei ole niin yksinkertaista veromääräysten takia. Pois sen saa kyllä ottaa. Itse siirsin tavaratilan puoleen väliin, mutta siihen sitä ei saa laittaa kuin pikakiinnityksellä esim. salvoilla EI SIIS RUUVI KIINNITYKSELLÄ, sanoi ajoneuvohallintokeskuksen tekninen neuvonta.

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    Vaan kun se väliseinän siirto ei ole niin yksinkertaista veromääräysten takia. Pois sen saa kyllä ottaa. Itse siirsin tavaratilan puoleen väliin, mutta siihen sitä ei saa laittaa kuin pikakiinnityksellä esim. salvoilla EI SIIS RUUVI KIINNITYKSELLÄ, sanoi ajoneuvohallintokeskuksen tekninen neuvonta.

    On tämä Suomi todellisten sarvikuonojen maa. Kun yhteiskunnassa olisi tärkeämpääkin korjaamista virkamiehet nussii pilkkkua muutamasta litrasta jolla mainitulla tavalla takapaxi pienenee.
    On se kumma kun Suomessa on ainoana EU-maana aivan omat asetuksensa autoihin? luulisi olevan viisaampaa harmonisoida autojen kohdalta lait vastaamaan yleistä EU-linjaa.
    Mulla on Scudo ,ajettu 100 tonnia peliin olen tyytyväinen, ei se ole Mersu, mutta hinnan eroakin on reilu 10 000€ Scudon hyväksi.

    Äänestä

  • Arska kirjoitti:

    Vaan kun se väliseinän siirto ei ole niin yksinkertaista veromääräysten takia. Pois sen saa kyllä ottaa. Itse siirsin tavaratilan puoleen väliin, mutta siihen sitä ei saa laittaa kuin pikakiinnityksellä esim. salvoilla EI SIIS RUUVI KIINNITYKSELLÄ, sanoi ajoneuvohallintokeskuksen tekninen neuvonta.

    Ostin juuri kauan haaveilemani Scudon.

    Siinä oli väliseinää kaadettu yläsostaan nätisti
    ainakin mihenmitan. Ja laitettu pehmusteet
    sivuille. On kuitenkin 60 cm korkeudelta
    oviaukon puolivälissä entisellä kohdallaan.
    Pitäisi olla laillinen.
    Kun 3 hengen porukalla reissuun lähden
    siirrän kyllä apumiehen istuimen takimmaiseen
    asenetoon irroittamalla lattiasta ja ruuvamalla
    takimmaisiin koloihin. Semmoset siellä lattiassa on.

    Äänestä

  • Scudot,Expertit ja Jumpyt tulevat samalta tehtaalta
    Ranskanmaalta. Eipä kai voi olla eroja ruostekestävyydessä.
    Onko joku tutkituttanut pakuaan tai tietää miten
    herkkähipiä Scudolla on ?
    Ajatelin omaani 77tkm / 3,5 vuotiasta pitää
    kuitenkin pitempään.
    Webaston höyryt ovat jo ähän ruostepilkkuja oikeaan
    sisäpelteihin tehneet.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


pakettiauton ostaja kirjoitti:

Kertokaas Fiat Scudo,Citroen Jumpy ja Peugeot Express kuljettajat/omistajat mitä mieltä olette kulkupeleistänne. Nuo kolme automallia ovat käsittääkseni aivan sama auto. Ne vaan myydään eri merkkisinä. Onko ollut vikoja/ongelmia? Tarkoitus olisi nimittäin hankkia joku kyseisistä ajoneuvoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu