Pronssin ja raudan keksimisen ja niiden valmistuksen alkuvaiheet on jo aika selvillä. Mutta miten ihmeessä ihminen keksi yleensä valmistaa kupariesineitä? Olisiko ollut niin että kun poltettiin saviastioita uunissa, niin uuniin oli joutunut kuparimalmin palanen, joka oli kuumuudessa muovautunut metalliklöntiksi.
Mielipiteitä ja faktoja kehiin kiitos! Saadaan tälle palstalle muitakin kuin sotahulluja ja natseja/kommunisteja. Ei myöskään hulluja kreationisteja, kiitos!
Mielipiteitä ja faktoja kehiin kiitos! Saadaan tälle palstalle muitakin kuin sotahulluja ja natseja/kommunisteja. Ei myöskään hulluja kreationisteja, kiitos!
Vastaukset 7
Vanhimmat
Kupari on jalometalli eli se esiintyy myös pelkistyneenä puhtaana kuparina. On arveltu, että ensimmäiset kupariesineet on taottu lähes puhtaasta kuparista ja kuparimalmien hyödyntäminen on myöhempi keksintö.
...ne on havaittu? Jokin sattuma ohjaa aina kehitystä eteenpäin. Minkähänlainen tässä tapauksessa?
...on kivikaudelta, ja on valmistettu luonnosta metallisessa muodossa saadusta kuparista.
Vanhimmat rautaesineet ovat Kuusamosta, kaksi volgansuomalaista tms. permiläistä miekkaa. Vanhin raudanvalmistuspaikka on Rovaniemeltä.
ÄLÄ NY!
Tuo on ihan loogista, yhteydet oli itään jokireittejä pitkin, Kuusamo on voinut olla keskeinenkin kulkureitti.
Eli pohjoisen turkikset on ollut se tuote, jota on kannattanut kaupata lähi-idän keskuksiin ...
Varsinais-suomen asutuskeskukset ovat todennäköisesti olleet silloin vielä merenpohjaa ...
Kupari on alkuaine,sen sulamispiste on 1083 astetta (laboratoriopuhdas 1084).Pronssi on seosmetalli,niitä ovat mm. tinaprosnssit,alumiinipronssit jne.Pronssien ominaisuuksiin voidaan vaikuttaa seossuhteita muuttamalla.Kolme kiloa rautaa tonnissa kuparia vaikuttaa noin saman,kuin 15 % muokkaus.Kupari kovenee.Puhelimen saparojohdot ovat raudalla seostettua kuparia.
Tinan sulamispiste on huomattavasti alle kuparin sulamispisteen.vaikka tina on "pehmeä" metalli,kupariin seostettuna - tinapronnssina - se on kuparia kovempi.Siksi käyttöesineet,vaikkapa miekat,tehtiinkin pronssista.
Kupari reagoi herkästi happeen.Sulan kuparin hapettuminen estetään peittämällä sen pinta peitosteilla,peitosteista vanhin ja vieläkin yksi parhaista on puuhiili.Epätäydellisesti palava puuhiili muodostaa häkää,häkä toimii suojakaasuna ilman hapen ja sulan välissä.Hiilen sisältämä kosteus,vesi,taas muuttuu prosessissa vedyksi.Sulan sisältämä vapaa happi sitoutuu vetyatomiin,noin yksinkertaistaen,tulos on vetysairasta hapetonta kuparia.
Hapettoman kuparin eräänlaisena rajana voidaan pitää 3 grammaa happea tonnissa kuparia.Raudan raja on noin 10,nikkelin 15,alumiinin,joka pelkistää pois happea palaessaan 10.Kadmium,koboltti,sinkki,lyijy jne. Lähes sata yleisintä alkuainetta on myös määritetty."Puhtaan" kuparin pitoisuus on siis käytännössä 99,998 %.
Kupareiden muokattavuutta parannetaan lisäämällä fosforia,mangaania.Niiden valettavuutta voidaan parantaa litiumilla,piillä,mangnesiumilla.Sähkönjohtavuutta hopealla.Kestävyyttä nikkelillä jne.Kromi ja zirgoniumkupareilla on käyttötarkoituksensa.
Entisen ajan valajilla ei ollut kovinkaan tarkkaa käsitystä alkuaineista eikä niiden koostumus panostettaessa tai tuotteessa ollut mitattavissa.Valaminen perustui kokemukseen.
Se kuitenkin on varmaa;tarvittiin raaka-aine,puuhiiltä ja astia.On mahdollista,että luonto tuottaa nuo edellytykset.Mutta jo eräänlainen esiteollinen valmistus edellytti kuparimalmin louhintaa.
Ihmisen alkukodin sanotaan olleen Afrikassa.Sambiassa on rikas esiintymä, Copperbelt.Voisikohan ajatella asian juontuvan sinne?
Kuparin valmistaminen ja sen seostaminen ei ole tänäänkään mutkaton prosessi.Täysin varmaa mielestäni on,ettei valamista ja esineiden valmistusta aloitettu kuparista,vaan helpommin sulavista ja käsiteltävistä metalleista.Taito karttui ajan myötä.Kyseessähän ei ole pelkästään kuparin käsittely.Vaikkapa valussa tarvittavien upokkaiden ja muottien valmistamiseen tarvittava aines on voinut olla kaukana malmista.Puuhiilen tislaamisen menetelmä ei ole kehittynyt kerralla keksittynä.Ilman puhaltamiseksi tarvittavat palkeet jäisivät monelta tämän päivän työkaluista ja materiaaleista huolimatta rakentamatta.
Pajan rakentaminen vaatii idean ja tarvikkeiden lisäksi hallinnon ja työvoiman.Kauppasuhteiden luominen vaatii käsityksen ympäröivästä maailmasta.
Saattaa olla niin,että käsityksemme entisajan ihmisten taidoista,ajattelukyvystä ja mahdollisuuksista vertautuu liian helposti omaamme ja on siksi meille edullinen.
Tulihan se sieltä, vastaus siihen mitä kysyin. En halunnut mitään väläystä itsestäänselvästä faktasta Suomen historiasta, vaan pohdintoja siitä mistä alunperin oli kyse.
Vieläkin voisi pohtia niitä tilanteita jotka johtivat metallien käyttöön.