kotieläimen madot ihmiselle?

Millä todenn.omistajaan voi tarttua kissassa olevat loiset? Mitä oireita aiheuttaa ihmiseenn ja mikä on hoitona? Kissaa madotetaan parhaillaan, mutta on mm.nukkunut vieressä. Kiitos vastauksista!
1181
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Itse kysyin samaa eläinlääkäriltä, kun kissani takapuolesta alkoi tulla heisimadon jaokkeita (vaikka kylläkin olin madottanut, mutta lääke ei ollut laajakirjoinen). Eläinlääkäri kertoi, että madot eivät voi siirtyä ihmiseen. Ne kuolevat melkein samantien kun tulevat huoneilmaan, eli tarvitsevat kehon lämpötilan elääkseen. Onneksi näin, mutta silti iski hirmunen siivousvimma, kun tiesi, että niitä jaokkeita voi olla missä vaan.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


huolestunut ja väsynyt kirjoitti:

Millä todenn.omistajaan voi tarttua kissassa olevat loiset? Mitä oireita aiheuttaa ihmiseenn ja mikä on hoitona? Kissaa madotetaan parhaillaan, mutta on mm.nukkunut vieressä. Kiitos vastauksista!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu