Mietiskelin tässä että aikoinaan kun japanilaiset (Nissan) tulivat Suomen markkinoille, olikohan vuosi 1962, heillä oli mallistoina vanhentunutta tavaraa, mutta jo 10 vuotta myöhemmin olivatkin myyntitilastojen kärjessä (100A).
Olisiko sama ilmiö käynnissä nyt korealaisten autonvalmistajien kanssa. Olin taipuvainen uskomaan että Hyundai on vain se postiauton romu jossa on rattikin väärällä puolella, mutta kun lukee testejä ja koeajoja lehdistä niin vaikuttaisi sille että mallistot alkaa olla pikapikaa kilpailukykyisiä.
Muutenkin automaailma on kiehumispisteessä, kaikkialla haetaan tehokkuutta ja länsimaiden kalliit työtunnit ovat ajaneet monet valmistajat kokoamaan autonsa halvan työvoiman maissa. Tehokkuutta haetaan jakamalla samoja komponenttejä useiden valmistajien kesken jne.
Amerikkalainenkin autoteollisuus on hätää kärsimässä, olikohan heidän markkinaosuutensa omilla markkinoilla pudonnut 75%:sta 25:teen.
Heitänpä hurjan vision ilmaan. Korealaisten autojen myynti tulee viemään 25% markkinoista, moottoreiksi tulee pienikokoisia, useammalla tueboahtimella varustettuja talousihmeitä ja kaasu tulee yleistymään polttoaineena.
Autoilun tulevaisuus?
Mihin ollaan menossa
2
165
Vastaukset
- menee
Ladan voittokulkua unohtamatta.
Suomalaiset on aina olleeet halvan perään, varsinkin autojen osalta, kun ovat niin verotettujakin.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26517021Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235485- 1152586
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152069Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361768Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?1111001- 59959
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto32886Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?44883