Nyt tämän kummasti turvonneen Lordi mökän myötä olen huomannut, kuinka moni uskonnollinen ihminen on sitä mieltä että: "jokin on paha kun se on ruma"
Olen vissiin vähän tyhmä kun en tuota tajua.
Tunnen ihmisiä jotka ovat päälle kauniita, mutta luonteeltaan tapauksia jotka voisi yhtä hyvin olla tuntematta.
Toisaalta myös väkeä jotka ei päälle ole miellyttäviä, mutta mitä loistavimpia persoonallisuuksia.
Ehkä sitten äänekkäimmät uskovaiset ovat kaikkein pinnallisimpia ja tuntevat eniten tarvetta mekastaa uskostaan että se ei häviäisi mihinkään.
Hyvä on kaunista
11
234
Vastaukset
- mie vain
Tietämäni äänekäs uskovainen on erittäin puhelias ja iloinen mummo, joka kertoo kaikenlaisita muistakin asioista kuin uskonasioista. Hänen kanssaan on mukava jutella. Mutta teinit ovat teinejä uskovaisinakin, joten jos tarkoitit heitä äänekkäinä, niin en ole varma mitä tuohon nyt pitäisi mennä sanomaan? Ehkä että nuoret ovat nuoria.
- Agneisti
Mikä onkaan uskonnon tehtävä kun teinit pysyy teineinä ja mummot mummoina? Olisi paljon uskottavampaa jos usko pysäyttäisi teinin hormoonisekoilut. Taitaa hormoonit olla uskoa voimakkaammat.
- mie vain
Agneisti kirjoitti:
Mikä onkaan uskonnon tehtävä kun teinit pysyy teineinä ja mummot mummoina? Olisi paljon uskottavampaa jos usko pysäyttäisi teinin hormoonisekoilut. Taitaa hormoonit olla uskoa voimakkaammat.
Monesti ne teinit sekoilee, mutta jos niillä on kasvava usko siellä sydämmessä, ne vielä tulevat takaisin ja haluavat seurata Jeesusta.
- En päässyt minäkään
mie vain kirjoitti:
Monesti ne teinit sekoilee, mutta jos niillä on kasvava usko siellä sydämmessä, ne vielä tulevat takaisin ja haluavat seurata Jeesusta.
vaikka kokeilin kapakat, kunnes totesin, että tyhjää täynnä ovat, kuten minulle oli kerrottu.
Esirukoukset kantoivat ja ovat kantaneet 40 vuotta. Yksin en kulje hetkeäkään, rinnallain Hän kulkee. Joka päivä huomaan, että saan kulkea valmistetuissa askelissa. Ilo ja rauha sydämessäni, suojelus aina vierelläni. - minä
Älä nyt viitsi. Nää todelliset fanaatikko uskovaiset on kyllä teitä keskiikäsiäö ja vanhempia. teini-uskovaiset ei ole tollasia. Mun serkkujen isä on yksi hyvä esimerkki oikeen sekopää-fanaatikko-hihhulista. Mä en ole enää kymmeneen vuoteen halunnu olla sen kanssa missään tekemisissä eikä suurin osa muustakaan suvusta.
- minä
En päässyt minäkään kirjoitti:
vaikka kokeilin kapakat, kunnes totesin, että tyhjää täynnä ovat, kuten minulle oli kerrottu.
Esirukoukset kantoivat ja ovat kantaneet 40 vuotta. Yksin en kulje hetkeäkään, rinnallain Hän kulkee. Joka päivä huomaan, että saan kulkea valmistetuissa askelissa. Ilo ja rauha sydämessäni, suojelus aina vierelläni.Eiks kannattas hankkia ihan oikeita ystäviä sillon ei tarvitse mitään mielikuvitusolentoa ystävksi ja seuraksi. Jos pitää olla joku satuolento kokoajan seurana ni ei hyvin mene. Ja mitä suojaa se satuolento muka sulle antaa, estääkö zse sua jäöämästä kadulla auton alle? Eipä taida estää, oikea ihminen sen voisi tehdäkin.
- minä
minä kirjoitti:
Eiks kannattas hankkia ihan oikeita ystäviä sillon ei tarvitse mitään mielikuvitusolentoa ystävksi ja seuraksi. Jos pitää olla joku satuolento kokoajan seurana ni ei hyvin mene. Ja mitä suojaa se satuolento muka sulle antaa, estääkö zse sua jäöämästä kadulla auton alle? Eipä taida estää, oikea ihminen sen voisi tehdäkin.
kuka muka haluaisi ystäväkseen jonkun kiihkoilevan hihhulin? En minä ainakaan, sellasta ei kauan kestäisi. Eli ei ihme, että uskovien pitää kehittää seurakseen joku satuolento.
- tippen
Agneisti kirjoitti:
Mikä onkaan uskonnon tehtävä kun teinit pysyy teineinä ja mummot mummoina? Olisi paljon uskottavampaa jos usko pysäyttäisi teinin hormoonisekoilut. Taitaa hormoonit olla uskoa voimakkaammat.
hormoonisekoilulla?
- Agneisti
tippen kirjoitti:
hormoonisekoilulla?
Tarkoitan hormoonisekoiluilla hormoonien yliannostuksesta johtuvia sekoiluja.
- herrakunnan luoma
Ei hyvyys ole laulun rallattelua ja kukilla tanssimista auringon paisteessa. Hyvyys on kovaa työtä ja raadantaa toisten auttamiseksi. Parasta hyvyyttä on se joka jää kiitoksetta, jopa huomaamatta. Se on tehty vain hyvyydestä, ei kiitoksen saamiseksi. Moni erehtyy tuossa hyvyys asiassa. Hyvyys on kaikkein RANKINTA.
- Missukka
Siinä ajatuksessa, että pitäisi haluta ympärilleen rumuutta, on kyllä tiettyä haastetta. Käsittääkseni Saatana kuvataan Raamatussa ulkomuodoltaan kauniiksi ja Jeesus rumaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "874088Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242911No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol452310- 341321
- 10909
- 131885
- 6874
Masan touhut etenee
Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa12822- 11760
Naisten ja miesten tasoeroista
Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris124756