Mitä elämänarvoja edustavat

nämä?

1

218

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oletko sinä kirjoittaja itse täysin synnitön ja virheetön ihminen? Et ole. Mikä sinä sitten olet tuomitsemaan sanan julistajia. Voi olla että esimerkikisi Kenet Hagin on joskus sanonut jotakin sellaista, joka ei ole aivan ok. Mutta kyllä siitä rakkautta löytyy, siis yleensä hänen palveluksestaan. Nimittäin se on Jumalan rakkautta, että paljon ihmisiä on tullut uskoon Kennet E. Haginin kautta, hän on perustanut monia seurakuntia, hänen kauttaan on parantunut paljon sairaita. Hän on merkittävästi onnistunut Jumalan palvelutyössä. Hänhän mutti taivaan kotiin ehkä viisi vuotta sitten, noin yhtäkkiä sanottuna.

      Kuvittele, jos sinusta tulisi uskova (ehkä jo oletkin) ja sen lisäksi sinusta tulisi sanan julistaja. Voisi käydä niin, että se mitä äsken sanoit, lukee jossakin häpeäsivulla.

      Eli ei kannata tuomita sellaisia sanan julistajia, joiden kautta Jumalan ihmeet ja merkit toimivat. Kuten nyt vaikka Kennet E. Hagin.

      Myöskin Jeesuksen aikana oli niitä ihmisiä joille ei kelvannut Jeesus, vaan he vastustivat häntä, eivätkä halunneet ottaa häntä vastaan. Eli vainosivat Jeesusta. Myöskin paavalin perässä oli niitä ihmisiä, jotka vainosivat.

      Mutta jos sinä olet viisas, älä sinä vainoa toisia uskovia. Jos sinä olet uskova ja haluaisit että Jumalan valtakunnan työ menee eteenpäin, sinä et itse edistä sitä, arvostelelemalla. Sinun täytyisi ottaa rakkaus aseeksesi, rakkaus totuuteen eli Jumalan sanaan ja vielä Pyhän Hengen kera. Kannattaisi lakata vastustamasta niitä julistajia, joiden kautta Jumalan ihmeet ja merkit toimivat.

      Kysyn siis mitä sinä olet ja mitä haluaisit olla?

      Haluaisitko tulla uskoon? Oletko jo uskossa. Voit ollakin, mutta napiseminen ei ole hyvä elämän asenne. Sitä saa mitä tilaa. Sitä saa mitä kylvää.

      Paljon parempi olisi kun et valittaisi Jumalan miesten toiminnasta ja etsisi vikoja heistä. Tutustu siis Jeesukseen tarkemmin, joka oli virheetön ja synnitön ja siksi hän voi lunastaa koko ihmiskunnan synnit.

      Haluaisitko saada armolahjoja? Armolahjat 1 kor 12 ovat merkittävä tapa kuulla Jumalaa. Olisi siis hyvä tehdä parannus katkeruudesta, pyytää Jumalan edessä anteeksi syntejäsi ja lakata vastustamasta Jumalan miehiä. Jos sinä et pidä Kenneth E. Haginista - älä sitten puhu mitään hänestä, vaan Julista jeesusta. Mutta sitä ei voi katkeruuden juurien päälle perustaa. Vaan täytyy lakata syyttämästä toisia antaa anteeksi, Pyytää Jeesukselta anteeksi. Mutta sinuakin varten Jeesus tuli.

      http://www.jeesusonherra.net/uskoontulo.htm

      http://www.jeesusonherra.net/

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Näin Enter-napilla tehdään miljardi euroa - Helsingissä

      "Ei se nyt niin kovin ihmeelliseltä näytä. Tavallinen nappi, musta muovinpala, joka kököttää parikymppiä maksavan mustan
      Maailman menoa
      17
      11123
    2. Eipä tunnu se "pedofilia" huuto kiinnostavan

      Lähinnä se sekohäirikkö ressukka joutuu itse vastaileen itselleen, mitään näkyvyyttä ei saa, palstalla ylipäätään on hyv
      Maailman menoa
      80
      10241
    3. Minulla ei ole ketään muita

      Enkä halua ketään muita kuin sinut.
      Ikävä
      49
      4304
    4. 4,5 promillee

      Aika rajut lukemat joku eilen puhaltanut.
      Suomussalmi
      24
      4007
    5. Perussuomalaiset kirjoittaa vain positiivisista uutisista

      Ei tarvitse palstaa paljon seurata, kun sen huomaa. Joka ainoa positiivinen uutinen Suomen taloudesta tai ylipäätään, ni
      Maailman menoa
      10
      3988
    6. Jätä minut rauhaan

      En pidä sinusta. Lopeta seuraaminen. Älä tulkitse keskustelutaitoa tai ystävällisyyttä miksikään sellaiseksi mitä ne eiv
      Ikävä
      35
      3786
    7. Ben Z: "SDP ei ole ollut 50 vuoteen näin huolissaan velasta"

      "– Olen ollut eduskunnassa noin 50 vuotta, eikä SDP ole koskaan ollut niin huolissaan velasta kuin nyt. Se on tietysti h
      Maailman menoa
      57
      3679
    8. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      41
      3523
    9. Harmittaako sinua yhtään?

      Tuntuuko pahalta ollenkaan?
      Ikävä
      53
      3213
    10. Voiku saisi sen sun

      Rakkauden kokea. Tykkään susta niin paljon edelleen.
      Ikävä
      42
      2935
    Aihe