Pillereiden lopetus -vaikutukset?

Terve. Olen käyttänyt Yasmin-merkkisiä e-pillereitä kutakuinkin vuoden. Alkujaankin pillerit määrättiin kuukautisvaivoihini (runsas vuoto, kivuliaat menkat, epäsäännöllisyyttä ja runsasta valkovuotoa) Nyt satsi alkaisi olemaan lopuillaan, ja olenkin tässä nyt sitten miettinyt, että kannattaako pillereiden käyttöä jatkaa. Pillerit ovat kyllä toimineet mielestäni hyvin; edellä mainitsemiini vaivoihin olen saanut helpotusta, painoa on kylläkin tullut ehkä hieman lisää. Mutta koska siis varsinaista ehkäisytarvetta ei ole, niin kuinkahan on näiden tarpeellisuuden laita? Kalliitakin kyllä ovat. Varsinainen kysymykseni siis onkin, että palaavatkohan ikävät vaivat pillereiden lopettamisen yhteydessä? Ja missähän vaiheessa ensimmäiset "luomu-menkat" tulevat pillerien käytön lopettamisen jälkeen? Eli jos jollain on omakohtaista kokemusta, niin voisi vaikka raottaa verhoaan.. KIITOS jo etukäteen!
2332
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Heissan

Käytin kanssa Yasmineita muita pillereitä epäsäännöllisten kuukautisten takia kaikkiaan noin viisi vuotta. Viime heinäkuussa jätin ne pois síllä lopputuloksella, ettö menkat jäi pois puoleks vuodeks. Vieläkään ei luomut toimi vaan vuoto on Terolutejen tekosia.

...siis välillä on varmaan ihan hyvä, että antaa luonnon toimia, että ei mene koko systeemi ihan sekasin.

Äänestä

ole ehkäisytarvetta, niin suosittelisin varmaan lopettamaan. Itse lopetin pillerit (diane nova) maaliskuussa (söin pillereitä n.3 vuotta), eikä menkkoja näy vieläkään. Ens kuussa on lääkäriaika, jotta saan lääkkeitä, joilla korjata edellisten haittavaikutus. Jos olisin ollut tietoinen tästä aikoinaan 16-vuotiaana, en olisi pillereitä edes aloittanut. Jännää, ettei lääkärikään kertonut mistään haittavaikutuksista silloin... *ikuisesti katkera*.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


nappinenä kirjoitti:

Terve. Olen käyttänyt Yasmin-merkkisiä e-pillereitä kutakuinkin vuoden. Alkujaankin pillerit määrättiin kuukautisvaivoihini (runsas vuoto, kivuliaat menkat, epäsäännöllisyyttä ja runsasta valkovuotoa) Nyt satsi alkaisi olemaan lopuillaan, ja olenkin tässä nyt sitten miettinyt, että kannattaako pillereiden käyttöä jatkaa. Pillerit ovat kyllä toimineet mielestäni hyvin; edellä mainitsemiini vaivoihin olen saanut helpotusta, painoa on kylläkin tullut ehkä hieman lisää. Mutta koska siis varsinaista ehkäisytarvetta ei ole, niin kuinkahan on näiden tarpeellisuuden laita? Kalliitakin kyllä ovat. Varsinainen kysymykseni siis onkin, että palaavatkohan ikävät vaivat pillereiden lopettamisen yhteydessä? Ja missähän vaiheessa ensimmäiset "luomu-menkat" tulevat pillerien käytön lopettamisen jälkeen? Eli jos jollain on omakohtaista kokemusta, niin voisi vaikka raottaa verhoaan.. KIITOS jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu