Tässä kädessäni on ilmoitus Viranhaltijan päätös: xxxx myönnetty toimeentulotukea elokuulle 19.8.2005 542,04e. Kelan kuntoutustuki peritty sosiaalipalvelukeskukselle. Kuntoutustukea maksettu sosiaalilautakunnan tilille 13.10.2005 1554,04e. Palautetaan hakijalle liikaa perittyä 777,02, koska syyskuulle kielteinen päätös perintää...
Tässä vaan liikuteltiin pikku perheemme ainoita rahoja. Tosiaankin toukokuussa! minulla on käytettävissä nämä rahat. Kiitos, kiitos, nöyrä kiitos.
Pieni esimerkki tällekin feminismikeskustelun palstalle. Kaikki asiat eivät vieläkään ole kunnossa eikä suinkaan ylimääräistä rahaa ole jaettu ainakaan meille.
yh. äidin rahahuoli
10
518
Vastaukset
- jorojukka-kukka
En usko yhdenkään feministin kuvittelevan, että yh:lle jaetaan ylimääräistä rahaa.
Ikävä tilanne tuo kertomasi. Otan osaa.- Sanelma
väärä palsta, sovinistipalstalle tämä kuuluu. Eikös joku sovakkoteeseistä kuulunut lyhyesti jotenkin näin: "naiset lypsävät rahat miehiltä ja yhteiskunnalta vääntämällä ilkeyksissään ja ahneuksissaan maailmaan kakaroita".
Toki on muistettava sovakkojen alaryhmä, joka pahoittelee: "nykyajan nainen on niin elämästä pudonnut hemmoteltu uusavuton, ettei edes naisen perimmäistä tehtävää, lisääntymistä, ehdi bilettämiseltään hoitaa" - jorojukka-kukka
Sanelma kirjoitti:
väärä palsta, sovinistipalstalle tämä kuuluu. Eikös joku sovakkoteeseistä kuulunut lyhyesti jotenkin näin: "naiset lypsävät rahat miehiltä ja yhteiskunnalta vääntämällä ilkeyksissään ja ahneuksissaan maailmaan kakaroita".
Toki on muistettava sovakkojen alaryhmä, joka pahoittelee: "nykyajan nainen on niin elämästä pudonnut hemmoteltu uusavuton, ettei edes naisen perimmäistä tehtävää, lisääntymistä, ehdi bilettämiseltään hoitaa"Kallistun kannattamaan perusteltua mielipidettäsi.
- juuri
Sanelma kirjoitti:
väärä palsta, sovinistipalstalle tämä kuuluu. Eikös joku sovakkoteeseistä kuulunut lyhyesti jotenkin näin: "naiset lypsävät rahat miehiltä ja yhteiskunnalta vääntämällä ilkeyksissään ja ahneuksissaan maailmaan kakaroita".
Toki on muistettava sovakkojen alaryhmä, joka pahoittelee: "nykyajan nainen on niin elämästä pudonnut hemmoteltu uusavuton, ettei edes naisen perimmäistä tehtävää, lisääntymistä, ehdi bilettämiseltään hoitaa"Joku alaryhmäläinen tilittää tuntojaan
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1500000000000140&posting=22000000016695707
Ei ole olemassakaan oikeaa ratkaisua. Ja on se väärä ratkaisu mikä tahansa, niin se on feministien syy.
- Nari_Säre
...mieshenkilö on lastenne isä, joka jättää elatusmaksut maksamatta?
- puuttuisi
että ylimääräistä jaetaan menee tarpeeksi meikän tilistä niihinkin joihin yhot on oikeutettuja.
- syrjäytyneet
miehet tarvitsevat myös tukea!
- jotakin itse;
-lapset, muuta ei tarvitse naisen tuottaa kuin himonsa hedelmiä. Yhteiskunta maksaa, sillä ei ole edes tarkoitettu, että nainen vastaisi omista teoistaan.
- Sanelma
jotakin itse; kirjoitti:
-lapset, muuta ei tarvitse naisen tuottaa kuin himonsa hedelmiä. Yhteiskunta maksaa, sillä ei ole edes tarkoitettu, että nainen vastaisi omista teoistaan.
yhtään tutulta - jee, olen selvänäkijä :D
- vääryys
Mene töihin, lopeta dokaaminen! Tai vaihda sukupuolta (yhteiskunnan varoilla tietty), jos luulet, että miehet saavat fattasta enemmän rahaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843