Kääntyminen

Mitä tehdä?

luterilainen perhe. Isä ja äiti avioliitossa ja yksi avioliitossa saatu lapsi. Isä haluaa kääntyä katoliseksi.

Miten menetellään?
Pitääkö koko perheen kääntyä?
Entä jos vaimo ei halua kääntyä?
Pysyykö solmittu avioliitto pätevänä?
Kaste?
Mihin uskoon lapsi kasvatetaan?

Muutakin sellaista asiaanliittyvää, jota en itse hoksannut kysyä, saa kertoa.

8

911

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sole

      Ei koko perheen tietenkään tarvitse kääntyä katolilaisiksi, jos isä se tekee. Solmittu avioliitto pysyy pätevänä. Kastetta ei "uusita", koska luterilaisen kirkon antama kaste on pätevä.

      Lapsen uskonnollisesta kasvattamisesta... kirkonmiehet sanokoot oman sanansa, mutta minä olen sitä mieltä, että vanhempien on kyettävä sopimaan keskenään, miten menetellään. Ja vanhemmat ovat tasa-arvoisessa asemassa silloin, kun näitä perheneuvotteluja käydään.

      Se kääntymistä suunnitteleva isä varmaan tietää, miten hänen tulee menetellä (yhteydet kirkkoherraan, informaatiokurssit jne.).

      • Mitä tehdä?

        tarkoitin, että

        - mihin kirkkokuntaan lapsi on liitettävä? En näe USKON kannalta (en siis virallisen dogmaattisen opin) suuria eroja, joka vaikuttaisi kasvattamisen vaikeuteen isän kääntymisen jälkeen.

        - isä ei todellakaan tiedä, mistään niistä käytännön järjestelyistä, joita kääntyminen edellyttää


      • tambuurimajuri
        Mitä tehdä? kirjoitti:

        tarkoitin, että

        - mihin kirkkokuntaan lapsi on liitettävä? En näe USKON kannalta (en siis virallisen dogmaattisen opin) suuria eroja, joka vaikuttaisi kasvattamisen vaikeuteen isän kääntymisen jälkeen.

        - isä ei todellakaan tiedä, mistään niistä käytännön järjestelyistä, joita kääntyminen edellyttää

        pysyy äidin mukana luterilaisena. Tietenkin.


      • Sole
        Mitä tehdä? kirjoitti:

        tarkoitin, että

        - mihin kirkkokuntaan lapsi on liitettävä? En näe USKON kannalta (en siis virallisen dogmaattisen opin) suuria eroja, joka vaikuttaisi kasvattamisen vaikeuteen isän kääntymisen jälkeen.

        - isä ei todellakaan tiedä, mistään niistä käytännön järjestelyistä, joita kääntyminen edellyttää

        Isän osalta homma lähtee liikkeelle siitä, että hän ottaa yhteyttä johonkin kirkkoherraan. Periaatteessa pitäisi ottaa yhteyttä oman tulevan seurakuntansa kirkkoherraan, mutta eihän sitä tarvitse tuossa vaiheessa tietää, missä esim. Helsingin seurakuntien rajat menevät: kyllä se tieto menee oikealle kirkkoherralle, kunhan jonkun saa kiinni. Itse tein aikoinani niin, että katsoin netistä osoitteet ja lähetin sähköpostia sille kirkkoherralle, jonka oletin olevan "omani"; ja hyvin se siitä lähti. Vastaus ja ohjeet tulivat sähköpostilla.

        Jos perheen lapsi on jo kastettu luterilaisen kirkon jäseneksi, niin eihän sitä tarvitse muuttaa. Jos lasta ei ole kastettu, niin sitten vanhempien pitää miettiä asia keskenään kuten jo aikaisemmin sanoin.

        Joka tapauksessa isän kirkkoon liittyminen on pitkähkö prosessi, kestää vähintään vuoden päivät, joten miettimisaikaa on. Ja ainakin isä Kazimierz korosi minulle kovasti miettimisen ja harkinnan tärkeyttä eli ei kannata hopuilla, vaan opiskella rauhassa ja osallistua messuihin. Koko perhe on tietysti niihin tervetullut, vaikka mitään liittymisaikeita ei olisikaan!


    • perheellinen

      Ei tietenkään koko perheen pidä kääntyä! Se on henkilökohtainen juttu, ja isä voi tehdä omat ratkaisunsa aivan yksin. Yleensä on ollut tapana, että lapset seuraavat äitiä koskien kirkkokuntaa. Niinpä lapset pysyvät luterilaisina, jos äitikin on luterilainen.

    • hiippakuntal.....

      "Miten menetellään?" Ota yhteys alueesi srk:n kirkkoherraan.

      "Pitääkö koko perheen kääntyä?" Ei pidä.

      "Entä jos vaimo ei halua kääntyä?" Mielestäni kääntyminen on jokaisen henk.koht. asia.

      "Pysyykö solmittu avioliitto pätevänä?" Pysyy.

      "Kaste?" Jos olet jo kastettu se on pätevä. Jos et ole kastettu sinut ennen kirkkoon ottamista kastetaan.

      "Mihin uskoon lapsi kasvatetaan?" Olettaisin, että se on teidän perheen asia päättää, mihin uskoon lapsi kasvatetaan (en ole aivan varma).

      Hiippakunnassa on muutamia aviopareja, joista toinen on kääntynyt katolilaiseksi ja toinen ei.

    • kokemuksen suulla

      eroaisin miehestä mahdollisimman nopeasti. Fundamentalistin kanssa on mahdoton elää ja lapsia tulee suojella heiltä. Ikävä kyllä puhun omasta kokemuksestani.

    • Teresa

      mutta aina ei näin käy. Lapsi seuraa uskonnon suhteen äitiään. Jos äiti ei käänny, lapsikin jää luterilaiseen kirkkoon. Avioliitto on silti katolisen kirkonkin mielestä pätevä, vaika vaimo ja lapsi jäisivät luterilaiseen kirkkoon.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16720
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5387
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2548
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2019
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1751
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      978
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      944
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      850
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      848
    Aihe