8 luku
Yhtiön johto
1 § (145/97) Yhtiöllä on oltava hallitus, johon kuuluu vähintään kolme jäsentä. Jos yhtiön osakepääoma on pienempi kuin 80 000 euroa, hallitukseen voi kuitenkin kuulua vähemmän kuin kolme jäsentä. Tällöin hallituksessa on lisäksi oltava vähintään yksi varajäsen. (824/98)
Hallituksen valitsee yhtiökokous. Yhtiöjärjestyksessä voidaan määrätä, että vähemmän kuin puolet hallituksen jäsenistä asetetaan muussa järjestyksessä. Hallintoneuvoston suorittamasta hallituksen valinnasta säädetään 11 a §:n 2 momentissa. Hallituksen jäseneltä ja varajäseneltä on ennen valintaa saatava päivätty ja allekirjoitettu suostumus tehtävään.
Yhtiöjärjestyksessä voidaan määrätä, että hallituksen jäsenen toimikausi on määräaikainen tai toistaiseksi jatkuva. Toimikausi päättyy uuden jäsenen valinnasta päättävän yhtiökokouksen päättyessä, jollei yhtiöjärjestyksessä toisin määrätä tai uutta jäsentä valittaessa toisin päätetä. (1094/00)
Mitä tässä laissa säädetään hallituksen jäsenestä, sovelletaan vastaavasti varajäseneen.
Voiko enää paremmin sanoa. Pitäisikö myös armeijan johtajilla olla jäsenet ja varajäsenet? Pitäisikö sivarilla olla varajäsen? Jos sivari esim. menettää onnettomuudessa toisen kätensä, on hänen erittäin vaikea suoriutua velvollisuuksistaan vanhainkodissa. Kannatan siis ehdottomasti varasivarijärjestelmän luomista.
Osakeyhtiölaki ja intti
1
213
Vastaukset
- Vänrikki.I
Alkaakos nämä minun laki-tekstiin viittaamiset poikia lieveilmiöitä :) ?
Olen kuitenkin laittanut linkin asiaan liityvään lakiin vain kun joku on jauhanut täyttä paskaa jostakin siviilipalvelukseen tai sotaan tai armeijaan liittyvistä asioista, koska kyllähän väitteet on hyvä perustella ja mikäpä sen parempi kuin yksiselitteinen ja selvä lakiteksti.
Jos vielä olisi puolustusvoimain pysyväisasiakirjat netissä, niin niistä löytyisi aina faktaa heittää myös kaikille mutu-tietoa armeijasta heittäville. YlPalvO:han kyllä löytyy mutta se nyt on kovin suppea ja ei sieltä löydy ratkaisuja erilaisiin sääntöasioihin esim. palvelushelpotusten ja palveluskelpoisuusluokitusten kohdalta.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216720Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235387- 1152548
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152019Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361751Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111978- 59944
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28850Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43848