Suomalaiset kuolemassa sukupuuttoon

suomenmielinen

Suomalaisten sukupuuttokehitys on nyt toden teolla käynnissä. Miksi yhteiskunta ei halua puuttua tähän, vaikka se selvästi näkee ongelman? Tarvitsemme uutta väestöä, jotta voimme selviytyä taloudellisesti sekä kehittyä yhteiskuntana. Syntyvyyden nousu toisi elinvoimaa myös syrjäseuduille, jotka ovat kuihtumassa.

Mitkä ovat sitten syynä siihen, että lapsia ei hankinta? Tärkeimpänä esimerkkinä voidaan mainita yhteiskuntamme tarjoamat alhaiset perhetuet. Mielestäni tämä ei saisi missään nimessä olla esteenä lasten hankinnassa. Tutkimusten mukaan suuri osa lapsiperheistä elää köyhyysrajan alapuolella. Muun muassa vuonna 1995 lapsilisiä leikattiin 700 miljoonalla markalla sekä lasten kotihoidontukea leikattiin päälle kahdellakymmenellä prosentilla. Eihän tällainen syrjiminen ja heitteillejättö voi rohkaista ketään lasten hankinnassa. Tähän asiaan on ehdottomasti saatava muutos. Kuten on huomattu niin nykyään Suomen veropolitiikka suosii ainoastaan yrityksiä ja suurituloisia. Toisena esimerkkinä voisi mainita arvojen muuttumisen yhteiskunnassamme. Se, mikä ennen oli tärkeää on nykyään vähemmän tärkeää. Perinteiset perhettä ihannoivat ajatukset ovat kokeneet kolahduksen. Liian monet meistä suomalaisista, nykyään etenkin naisista, asettavat opiskelun ja työuranluomisen lasten hankinnan edelle. Suomalaisen ei pitäisi tuijottaa ainoastaan omaan napaansa vaan tulisi katsoa pidemmälle ja ajatella koko suomen kansaa ja sen tulevaisuutta. Omaan napaan tuijottelu ja yhteiskunnan harjoittama lapsiperheitä syrjivä politiikka ovat ensisijaisesti syynä Suomen väestömäärän kuihtumiseen. Mielestäni Suomessa voitaisi ihan hyvin alkaa antaa jonkinlaista kannustinrahaa lasten hankkijoille, jos ei muita keinoja väestömäärän nostamiseksi keksitä.

Tällä hetkellä 15 % väestöstämme on yli 65-vuotiaita, ja on arvioitu, että vuonna 2020 lähes joka neljäs suomalainen on yli 65-vuotias. Nykyään lapsia syntyy keskimäärin yhtä naista kohti 1,7-1,8 , joka on vähän, jos verrataan esimerkiksi muslimeihin, joilla lapsiluku on keskimäärin seitsemän yhtä musliminaista kohti. Suomen väestön kasvuun ja sen elvyttämiseen tarvittaisiin nykyään keskimäärin 2,1 lasta naista kohti. Syntyvyyden väheneminen ja väestön ikääntyminen on mielestäni hyvä esimerkki epäonnistuneesta vero- ja perhepolitiikasta yhteiskunnassamme. Esimerkiksi lapsivähennyksen palauttaminen verotukseen olisi varmasti tehokas keino vaikuttaa väestömme kasvuun. Väestön kasvuun panostamista ei pidä enää siirtää vaan lääkitys on aloitettava mahdollisimman pian.

Maahanmuutto ei yksin riitä uusimaan väestöä ja työvoimaa, mutta ilman maahanmuuttoa väkilukumme olisi Suomessa vielä nykyistäkin alempana. Olemme kuitenkin huomanneet, että maahanmuutto tuo tullessaan maahamme monia eri ongelmia, kuten monikulttuurisessa yhteiskunnassa niitä yleensä on. ”Tarvitsemme siirtolaisia, sillä kyse on taloudellisesta tulevaisuudestamme.” Näin lausui EU:n laajentumiskomissaari Olli Rehn. Miksi ei haluta panostaa suomalaisten syntyvyyteen vaan halutaan raahata maahamme väkeä eripuolilta maailmaa?

5

395

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Neiti morsian

      Mitä suomalaisten todella täytyisi tehdä, kun väkiluku vaan laskee? Lapsiperheitä pitäisi arvostaa ja huomioida enemmän esim. tukien muodossa.

      Toivottavasti syntyvyys kääntyy noususuuntaan. Toivon myös muutaman vuoden päästä saavani lapsia kunnollisen suomalaisen mieheni kanssa :)

      • suomenmielinen

        Syntyvyys kääntyy nousuun:

        1. Kunhan saamme oikeat tyypit eduskuntaan päättämään ja puhumaan lapsiperheiden ja perinteisten perhearvojen puolesta.

        2. Kunhan suomalaiset perinteiset perhearvot, jossa lapsella on merkittävä rooli palaavat ennalleen.


    • J_Julistaja

      Mielestäni olisi jo korkea aika lisätä valkoinen rotu WWF:n uhanalaisten lajien listalle. Jopa suoranainen sukupuuttouhka on olemassa, sillä hallitsemattoman maahanmuuton takia pian ei ole olemassa yhtään maa-aluetta, jossa valkoinen rotu säilyisi elinkelpoisena. Resessiivinen geeniperimämme aiheuttaa sen, että meillä ei ole vastustuskykyä mustaa dominoivaa geeniä vastaan ja rotumme sukupuutto on silloin selviö.

      Ainoat keinot ovat maahanmuutton täydellinen pysäyttäminen ja oman rotumme piirissä tapahtuvan syntyvyyden lisääntyminen. Tähän tavoitteeseen voimme päästä tukemalla suomalaisten perheiden syntyvyyttä ja poistamalla lapsilisät maahanmuuttajilta.

      • On katkaistava! Ei SUOMESTA saa tehdä eläintarhaa!


      • suomenmielinen

        Totta, vaikka tuo jonkun kiihkosuvaitsevaisen mielestä voikin kuulostaa hieman karulta.

        En kuitenkaan lähtisi niin radikaalille linjalle, että poistaisin lapsilisät maahanmuuttajilta, vaan asiaan tulisi vaikuttaa sitä kautta, että emme ottaisi maahamme niin paljon ulkomaalaisia.

        Ulkomaalaisten tuloa Suomeen tuskin koskaan voi kokonaan estää, mutta jo merkittävillä rajoituksilla saa varmasti tuloksia aikaan.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      138
      3819
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      336
      2954
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      8
      1855
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      5
      1588
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1069
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      924
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      38
      854
    8. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      764
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      65
      731
    10. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      22
      708
    Aihe