Puhut käyttömaksujutussasi CO2-jallituksesta tietävään sävyyn:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000016618787
mutta valaiseppa tietämättömille, miten 2,5 litrainen v6:sen 15 litraa sadalla kilsalla kuluva bensiinimäärä ilmoitetaan CO2-jallituksena?
On näet niin, että kun tuontiauton autoveron määrääminen näyttää olevan täysin mielivaltaista, niin lisääntyykö käyttömaksu-MIELIVALTA CO2-sumutuksen myötä entisestään?
Malliin:
-- Viisi vuotta voimassa ollut sähkömarkkinoiden "kilpailuttaminen" on KAKSINKERTAISTANUT sähkön hinnan
-- Autokatsastauksen vapauttaminen "kilpailulle" on 2,5 -kertaistanut katsastusmaksut
-- Elisa-Sonera -konsernit ovat perustaneet kartellin, jonka puitteissa yksissä tuumin a) lopetettiin halpaliittymien myynti (tilalle multimedialiittymät hintasumutuksineen). Elisa nostaa hitaimpien (kotitalouksissa yleisimpien) laajakaistaliittymien hintaa 15 %.
Tässä siis vain muutaman esimerkki " 1 %:n inflaatiosta".
Uskoisin, että tuotiautoverotustakin kiinnostavampi asia on, miten CO2-kusetus kytkeytyy polttoaineen kulutukseenn ja miten kuluttaja voi etukäteen päätellä autonsa kulutuksesta käyttömaksujensa suuruuden.
Vai onko tarkoitusperänä vain PAKKOPIILOVEROJEN keräys........kuten esimerkkieni valossa kaikkein todennäköisimmältä näyttää......
Lopuksi: Sensurointiahan palsta ei harrasta. Asioita vain ei saa levittää kaikkien tietoon:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=114&conference=1000000000000008&posting=22000000016437117
Kysymys kylmä-kallelle
Haans
2
336
Vastaukset
- muuttuu, kun
kyseessä on 6 litraa sadalla kuluttavan corolla. Toki autoalan ammattilainenkin voi vastata, jos osaa.
t. Haans - VEROJA ja
olen valmis niitä maksamaan, entistä enemmän.
Olen kiinnostunut kokeilemaan, kuinka KIVIREKI liikkuu, kun entistä vähenmmän vetäjiä on. Valitsen siis kivirekimallin ja kannatan sitä:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=95&conference=1500000000000122&posting=22000000016701378
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mihin Ilkka Kanerva kuoli?
Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti26216685Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."
Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist235370- 1152545
Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."
Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar152010Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä
Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa3361742Pikkaraiskan puhelut
Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?111975- 59941
Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen
Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto28849Sofia Belorf ja Sonja Aiello
Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?43843