Mobile.de:n hinnat?

Paljonkos Mobilessa ilmoitetuista hinnoista lähtee pois?
Baarin takahuoneen "tuttu" puhui 10%,mutta olisi mukava kuulla henkilöitä joilla olisi oikeasti kokemusta.
Koitin selata vanhempia viestejä mutta ei sattunut ainakaan minun silmään!
Avoauto kuume on jo toista vuotta pahana ja lääkettä pitäs alkaa saamaan ;)
134846
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

Kuule se on ihan tuuri peliä joku saa joku ei mutta toi 10% on jo hyvä suoritus.
Oma ostos -2500€ mutta oli lähtökin 38 000€

Äänestä

21500 > 19000

Äänestä

ostettaessa ja VB (Verhandlungs Basis = hintapyyntö) ilmoitusten perusteella ostettaessa saatat saada tuon 10 prossaa, ehkäpä enemmänkin. Ei pidä kuitenkaan ihmetellä jos liikkeestä (vaikka vain häkkikaupasta) ostettaessa, ei saa tingatauksi muuta kuin pientä vaivannäköä rekisteröintien yms. suhteen.
Hintalappu autossa, paikan päällä, ei välttämättä ole sama kuin Internetissä ilmoitettu, joten on turha odottaa suuria pudotuksia hintaan, mutta ainahan voi kysyä. Sitten ei kannatta ihmetellä jos myyjä ryhtyy esittelemään halvempia autoja...

Äänestä

5950E Mersusta -450E.Auto löytyi Mobile.den sivuilta.

Äänestä

itse kokemusta neljästä eri autosta, 16000-20000 EUR pyyntihinnat merkkiliikkeessä.
Alennus 900-1100 EUR kun ilmoitti että auto lähtee maasta, eli kaikki takuut käytännössä poistuu

Äänestä

aina tapauskohtainen.

Mitä enemmän tinkivät ja yrittävät saada kauppaa "hinnalla mihin hyvänsä", jätä ostamatta. Varmasti laitteessa jokin miina.

Mutta jos "suuttuu" kun alat tinkimään etkä ymmärrä hyvänpäälle, osta laite. Se on pomminvarmasti kunnossa.

Äänestä

Saksassa ei yleensä tinkimistä juuri harrasteta. Yksityiseltä tinkiminen voi onnistua, mutta liikkeessä on yleensä festpreis. Muutaman satasen voi pudota.

Aina ei sekään auta, että lupaa viedä auton maasta pois. Halpoihin yksilöihin, (joita Suomi-pojat ostavat) on hinta laitettu valmiiksi kohdalleen -> händlerpreis.

Äänestä
  • Ei noista noin paljon saa,,,jos löytyy vikaa jonka osoitat usein lähtee satasia.5% keskimäärin mieluummin rabattia ja erikoisen halvoista autoista ei yhtään..

    Äänestä

Siellä laitetaan autoon sellainen hinta, että ostajia löytyy viikossa enemmän kuin yksi. Tästä seuraa, että ostajalle tulee ennemmin kiire kuin myyjälle.

Ja jos auto jää "seisomaan" niin siinä on vikaa tai hinta on pahasti pielessä.

Välttämättä ei edes saa autoa, vaikka lupaa maksaa pyydetyn hinnan. (Välittäjä myy mielummin tutulle välittäjälle, kuin vieraalle).

Äänestä
  • Suomijunttien olisi tosiaan hyvä muistaa ettei kaikkialla toimita ja ajatella ihan "samoilla säännöillä" kuin täällä takapajulassa jossa edusmiehemme hoitelevat tuon funtsauspuolen!

    Äänestä

  • sivistystä kirjoitti:

    Suomijunttien olisi tosiaan hyvä muistaa ettei kaikkialla toimita ja ajatella ihan "samoilla säännöillä" kuin täällä takapajulassa jossa edusmiehemme hoitelevat tuon funtsauspuolen!

    junteilla on paljon oppimista markkinataloudesta jossa markkina talous todella toimii.

    Saksassa ostaja tarjoaa kahvit!

    Äänestä

ostinpa tänään volvon jossa lapussa 19900€ joka oli pudotettu 18900€ ja netissä hinta 16400€ josta ei tingattu,mikä kyllä harmitti....ja kyseessä volvo-liike.yksityiseltä netissä pyynti 2390€ ja kauppasumma 1700€ ni siitä sitten vaan laskemaan

Äänestä

Mobile.de vaikuttaa ihan hienolle, mutta muistakaa että ulkomaille ja välittäjille saa myydä ihan jotain muuta, kuin saksalaiselle itselleen.

Eli jos suinkin löydätte auton vaikka autoliikkeestä normaalina myytävänä, niin hierokaa siitä sitten kauppoja.

Saksalainen tiukka kuluttajasuoja kun ei koske ulkomaille/välittäjille myytäviä, ja silloin hinnat halpoja koska autoissa saa olla vikoja, kolarointeja ym.

Tietenkin hyviäkin saattaa olla joukossa. Malttia ja järkeä. Hyvä olisi autosta löytyä huoltohistoria ja mahdollisimman vähän omistajia. Omistajathan näkyvät rekisteriotteessa tarkasti.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Possu kirjoitti:

Paljonkos Mobilessa ilmoitetuista hinnoista lähtee pois?
Baarin takahuoneen "tuttu" puhui 10%,mutta olisi mukava kuulla henkilöitä joilla olisi oikeasti kokemusta.
Koitin selata vanhempia viestejä mutta ei sattunut ainakaan minun silmään!
Avoauto kuume on jo toista vuotta pahana ja lääkettä pitäs alkaa saamaan ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu