Mahatauti iski ja siihen perinteistä lääkehiiltä, eli hiilitabuja. Joudun syömään myös vintillä pesivien lepakoiden takia mielialalääkkeitä, joita pitäisi ottaa säännöllisesti. Estääkö hiilitabletti näiden kerran päivässä otettavien (150mg Efe.depo) imeytymisen.
Ja jos, niin kuinka kauan hiilitablettikourallinen vaikuttaa?
hiilitabletit
4
6159
Vastaukset
- eli heivaa
ne hiilitabut vex. Lääkehiili estää kaikkien lääkkeiden imeytymisen!
- farkku
oikeat ripulilääkkeet kunniaan. Hiilitabletit ovat käyttökelpoisimpia myrkytysten akuuttiestoon imeytymisen vähentämiseksi, mutta ripulissa niiden teho on varsin huono. Kun otetaan vielä huomioon se, että muiden lääkkeiden imeytyminen huononee, estyy jopa täysin riippuen lääkkeen oton ajankohdasta hiilitabletteihin nähden, niin en kyllä suosittele.
- myös ripuli...
Tannopon,apteekista!
- fze
Viisaat korjatkoon, mitä mönkään kirjoitan, mutta
kyllä soisin, että jos hiilitabletteja ylipäätään johonkin käytetään, niin ohjeen mukaisesti ja tietyin varauksin juuri esimerkiksi ripuliin, ajatuksena esimerkiksi bakteeritoksiinien hiileen imeytyminen. Joskaan tämä ei toki varmaankaan ns. "näyttöön perustuvaa hoitoa". Korostaa siis haluaisin, ettei myrkytyksessä hiilitabletit ole oikein parasta hoitoa, vaan hiilisuspensiota soisin ennemmin käytettävän - myrkytyksestä toki riippuen.
Harva edes ymmärtää ottaa hiilitabletteja tablettimuodossa myrkytyksen yhteydessä niin paljon kuin niitä pitäisi; tokihan moni vieroksuu ajatusta syödä tabletteja kymmenittäin ja kourakaupalla. Lisäksi tablettimuotoinen hiili ei ole yhtä tehokasta kuin hienojakoinen hiili suspensiossa, mitä myrkytykseen tulee.
Toki on ymmärrettävää, ettei hiilitablettien teho ripulin hoidossa ole suoraan verrattavissa esimerkiksi loperamidiin, jolla suolen kiemurtelu nopeasti rauhoittuu. Ja totta kai: ei hiilitabletteja yhdessä lääkkeiden kanssa, noin nyrkkisääntönä.
Kirjoitin lähinnä siksi, ettei leviäisi mahdollinen väärinkäsitys muutaman hiilitabletin naukkailusta myrkytyksen yhteydessä, ja ajatuksesta sen riittävästä hyödystä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä se Mira Luodin ohjelma oli?
Ja onnistuiko hiljaiseksi maksaminen sittenkään, jos myöhemmin sanoo, että tuollaista tapahtunut? Ihmiset alkaa pohtiin33811756IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!
"IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its3597966Mira Luoti koki seksivvaltaa sarjan kuvauksissa. Otti hyssyttelyrahat mutta nyt julkistaa asian?
Kun hyvin tietää että helppo päätellä mikä ohjelma kyseessä. Ja jos koki oikein "väkivaltaa" eli raisk, niin edesvastuut933083Verinen koira
Mikä juttu on tämä Karhumäellä pyörinyt verinen koira? Oliko hyökännyt jonkun kimppuun?982258Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa
Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.1562219Mira Luoti, Vain Elämää
kausi 8. mukana aluksi mm. Terhi Kokkonen ja Mira Luoti. taustalla myös Danny ja Kashmir. paljonko 1+1 olikaan?81656- 1101261
Mopokeulija
Poliisit saisivat käydä noukkimassa sinipuseroisen keulijan tuota pikaa. Koulureppu selässä yhdellä pyörälla S-Marketin551103Sonnisen turha valitus selvästä asiasta !
Nyt tuli sellainen valitus jossa ei järjen häivää, Sonninen ja koko hallinto munaa itsensä. Hänestä on tulossa pilkunnus26908Sylikkäin.
Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta60793