Iron Maiden vs. Ozzy Osbourne

Ironinen Merenneito on rankasti yliarvostettu ja Läski-Ossi taas rankasti aliarvostettu. Iron Maidenin biisit eivät parane ollenkaan livenä, ja kaikki biisit ovat aika samanakaltaisia. Ozzy Osbournen paras kausi oli kitaristi Jake.E.Leen kanssa, mutta nykyisin on hyvä suoritus jos Ossi setä pystyy edes puhaltamaan mikrofoniin. Mutta jos katsotaan noin yleensä, niin kumpi bändi on parempi ?

Minun mielestäni Ozzy Osbourne.
12913
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ossilla on surkia lauluääni.

Äänestä

Ehdottomasti.

Äänestä

Ozzy, Maiden lähinnä tylsää paskaa kamalalla laulajalla.

Äänestä
  • Iron Maiden on kovaa. Black Sabbath mahtavaa. Ozzy on keskinkertaista.

    Äänestä

  • kumikerttu kirjoitti:

    Iron Maiden on kovaa. Black Sabbath mahtavaa. Ozzy on keskinkertaista.

    Juhlalliset 4 vastausta olen saanut, enimmäkseen Maidenia kehuvaa. Tosiasia on , ettete tiedä MITÄÄN ozzyn musiikista. Tilatkaapa netistä jompikumpi ozzy video Bark at the moon tai Ultimate Ozzy, niin näette ja kuulette todellista musaa.

    Äänestä

Iron Maiden on aliarvostettu. Bändi on tehnyt ihan yhtä vahvan jäljen hevimetalli-maailmaan kuin Metallica tai Megadeth (joista jälkimmäinen on myös aliarvostettu).

Ozzy sen sijaan ei ole soolourallaan tehnyt mitään merkittävää. Black Sabbath tietysti on legenda, mutta musiikillisesti se oli selkeästi Iommin bändi. Ozzylla vain sattuu olemaan erikoinen ääni, joka kieltämättä sopii Sabbathin musiikkiin.

Äänestä
  • Iron Maiden aliarvostettu? Kuinka niin?!? Vai tarkoitatko ettei bändiä voi tarpeeksi arvostaa? :)

    Ozzy ei ole soolourallaan tehnyt mitään merkittävää? Häh?!?!? Tuon saat kyllä perustella ja hyvin.

    Ja itse pidän muuten molemmista. Nykyään tosin on kuunteleminen jäänyt vähemmälle...

    Äänestä

Ozzy on nykyään mun silmissä ressukkapelle. Ei sillä, ettenkö pitäisi Ozzyn musiikista, mutta sitä ei missään tapauksessa voi mainita samana päivänäkään Maidenin kanssa. Maidenia parempaa livebändiä ei löydä mistään, biisit suorastaan imevät mukaansa VARSINKIN livenä. Ozzyn määkintä ei aiheuta läheskään samanlaista fiilistä. Black Sabbathkin oli parempaa Dion aikana, kuin Ozzyn.

Äänestä

Molemmat ihan hyviä, Ozzyn 80-luvun alku on tosin tasoltaan aivan ylivoimaista.

Äänestä

Kummankin paras aikakausi sijoittuu selvästi 80-luvun alkuun (nyt siis lasken Ozzyltä vain soolouran) ja taso on kummallakin tippunut. Kummatkin kyllä ovat alansa huipputekijöitä ja pioneereja. Maidenin pisteitä laskee raju toistuvuus ja viime levyjen tylsyys, Ozzyllä taas yleensäkin levyjen tason tippuminen ja niiden vähäisyys.

Minun valinta on silti Ozzy. Äijä oli muuten viime kesänä kiertueen alkupäässä aika hyvässä vedossa, loppukiertueesta oli taas pahoja ääniongelmia.

Äänestä

ozzy on parempi

Äänestä

Kyl Maiden on kokonaisuutena parempaa, vaikka Ossin Blizzard of Ozz on loistolevy(Rhoads kitarassa). Blizzard of Ozz nousee kaikkien Maidenin levyjen ohi,mutta kokonaisuutena Maiden on parempaa varsinkin kun Ossi ei oo oikein ton ekan soololevynsä jälkeen saanu mitään kummosta aikaan.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Alfred kirjoitti:

Ironinen Merenneito on rankasti yliarvostettu ja Läski-Ossi taas rankasti aliarvostettu. Iron Maidenin biisit eivät parane ollenkaan livenä, ja kaikki biisit ovat aika samanakaltaisia. Ozzy Osbournen paras kausi oli kitaristi Jake.E.Leen kanssa, mutta nykyisin on hyvä suoritus jos Ossi setä pystyy edes puhaltamaan mikrofoniin. Mutta jos katsotaan noin yleensä, niin kumpi bändi on parempi ?

Minun mielestäni Ozzy Osbourne.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu