Pectus excavatum

Onko kukaan käynyt kuopparinnan (pectus excavatum) korjausleikkauksessa? Millainen oli lähtötilanteesi, entä millaisia tulokset ovat olleet? Jättikö pahatkin arvet? Oliko toimenpide rankka? Missä toimenpiteitä tehdään Suomessa? Tehdäänkö kyseistä toimenpidettä pelkän kosmeettisen haitan vuoksi vai pitääkö siitä olla myös jotain elimellistä haittaa?

Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!
4986
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hei!
Itse olen menossa leikkaukseen. Suoristusleikkausta ei tehdä aikuis-iällä pelkästään kosmeettisista syistä, siis tätä missä käytetään tukirautaa. Voin kertoa tarkemmin mun tapauksesta jos kertoisit mailiosoitteesi?

Äänestä
  • Moikka!
    Olisi oikein kiva, jos voisit kertoa omasta tapauksestasi minulle. Sähköpostiosoitteeni on: rainbow(korvaa tämä sulkuineen @-merkillä)suomi24.fi

    Odotan yhteydenottoasi. Kiitos sinulle jo etukäteen!

    Äänestä

Siltä varalta että jollekin on tästä hyötyä. Korjausleikkauksia tehdään Suomessa aikuisillekin. Se onko haitta pelkästään kosmeettinen riippuu keneltä lääkäriltä kysyy, arvauskeskuksen yleislääkäri vastaa luultavimmin jotain tyyliin "se on vain normaalia variaatiota...ei voi tehdä mitään...vain kosmeettista" koska ei tiedä paremmin. Pidä puolesi ja pyydä lähete thorax kirurgille, joka tekee tarvittavat selvitykset.

Suomessa tehdään sekä Ravitch- että Nuss-menetelmällä korjauksia. Esim Tampereella tehdään nykyään hiukan modifioitua Ravitchia, jossa titaniraudat jätetään pysyvästi tukemaan kylkiluita. Nuss-menetelmää tehdään ainakin Helsingissä. Oulussakin vissiin korjataan..

Äänestä

Olipa kiva löytää täältä kuopparintakeskustelua. Itse olen menossa syksyllä Taysiin Sioris Thanoksen vastaanotolle. Onko teille tehty jo leikkaus ja korjattiinko samalla rinnat?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vuono kirjoitti:

Onko kukaan käynyt kuopparinnan (pectus excavatum) korjausleikkauksessa? Millainen oli lähtötilanteesi, entä millaisia tulokset ovat olleet? Jättikö pahatkin arvet? Oliko toimenpide rankka? Missä toimenpiteitä tehdään Suomessa? Tehdäänkö kyseistä toimenpidettä pelkän kosmeettisen haitan vuoksi vai pitääkö siitä olla myös jotain elimellistä haittaa?

Kiitos vastauksistanne jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu