Onko täällä muita uskovaisia

sisaria ja veljiä

jotka ovat saaneet Herralta kehoitusta tulla ulos lahkoista, herätysliikkeistä ja kirkoista, Ja olemaan YHTÄ?

Onko muita uskovaisia, joita Jumala kehoitta noudattamaan Sanaa, ilman oppi-isien "neuvoa ja ohjausta"?

-Yksinäinen, uskovainen-

5

295

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • yksin sillä

      juuri kävin eroamassa kirkosta..

      kyllä, kehoitus on ollut melko pitkään voimassa, ilmestyskirja avaa silmät..

    • jumalan-tulenkantaja

      Me olemme vaimoni kanssa Pyhän Hengen alaisia palvelijoita. Mutta olen yhtä vain vaimoni kanssa. Näin lyhyen tuttavuuden perusteella en voi luvata että olisin täysin yhtä jokun muun kanssa. Nimittäin meillä on hengen erottamisen armolahja, ja meitä ei sidota vääränlaisen hallinan alle. Vaikka sana sanookin, että uskovien tulee olla yhtä. Sen sijaan me palvellaan kyllä ja pidetään yhteyttä toisten uskovien kanssa. Tässä on vain joitakin yleisiä suuntaviivoja, tunnemme Jumalan sanan ja seuraamme Pyhää Henkeä.

      Haluaisin neuvoa sinut paltalkiin, jossa on sekä seurakuntien pitämiä nettiäänikokouksia, sekä yksitysten henkilöiden pitämiä kokouksia. Se on yhteiskristillinen porukka, jossa on joka ilta ja päivä monia kokouksia meneillään. Siellä voit tavata muita uskovia. Jos osaat vähän englantia, että saat tehtyä nick namen, kutsumanimen paltalkiin, niin noilla ohjeilla pääsee mukaan. Meidän huone ei ole aina auki, mutta lähes aina on jokin uskovaisten huone auki aamusta myöhään yöhönkin.

      http://jeesusonherra.net/paltalk.htm

      Tässäon sitten helluntailaisten, netmissionin ohjeet paltalkiin. Niillä kuitekin pääsee kaikkiin muihinkin suomalaisiin hengellisiin huoneisiin, kun oppii käyttämään paltalkia. Siellä ne huoneet ovat vierekkäin. Helluntailaiset eivät omista paltalkia, vaan he ovat yksi uskovien ryhmä, jotka vetävät omia kokouksiaan. Paltalk on ilmainen demo, jossa kuka vain voi olla mukana. Eli hoilla hellareiden ohjeilla voi saada tehtyä käyttäjätunnuksen, vaikka ei osaisi englantia, ehkä. Sitten vielä on kolmas mahdollisuus, jos sinulla on ystävä tai nuori joka osaa englantia vähän, niin hän voi neuvoa sinut, jos tarvitsee. Paltalkissa todella voi kokea kristittyjen yhteyttä. Siellä on monenlaisia huoneita ja kokouksia aivan kuin oikeassa elämässäkin on.

      http://www.netmission.fi/index.php?id=102

      ...Sitten jatkuu yleistä aihetta...

      Me kyllä hyväksymme ja vastaanotamme opetusta muiltakin julistajilta. Olimme eilen vaimoni kanssa todella hyvässä konferenssissa, ja tässä on yksi opetus, jonka jo ennestäänkin tiedän, mutta koin eilen että kirjoitan sen nettiin.

      Sekä otamme vastaan armolahjapalvelua ja rukousta toisilta, mutta jos havaitsemme, että ahaa, nyt tulee vain painostavaa hallintaa tms. irtisanoudumme siitä. Eli meillä on Jumalan armolahja, hengen erottamisen lahja. Voimme jatkuvasti kuulla mitä teemme ja mitä kannattaa tehdä. Olemme hyvin kiitollisia Jumalalle.

      Lisäksi me hyväksymme sen että on oikein olla olemassa Jeesuksen Kristuksen seurakuntia. Tosin emme itse mene hallinan alle, jossa aikamme menisi vain hukkaan.

      Mutta myönnän myös sen, että toisinaan kun jumala kutsuu on hyvä lähteä pois vanhoista kuvioista, varsinkin, jos siellä ei saa armolahjoja ja sairaat eivät parane ja Jumalan ihmeet ja merkit eivät toimi. Tai jos vanha ympäristö, seurakunta vain alistaa penkkiin, eikä anna palvella tai jos se yrittää ottaa pois Jumalan kutsun, joka sinulla on.

      Jumala tekee kaikkia uutta, ja hän todella kutsuu sellaisiakin pavlelijoita, jotka ovat vapaita liikkumaan Herrassa. Omassa voimassa ei voi mitään tehdä. Alku on se että on saanut muutamia tai edes yhden 1 kor 12 armolajoista.

      http://www.jeesusonherra.net/armolahjat.htm

      Sitten armolahjojen kautta voi saada Jumalan kutsun sanan julistajaksi. Kutsulle antautumisesta seuraa koulutus joko Jumalan koulussa tai raamattukoulussa. Raamattukoulu ei ole pakollinen. Sitten kun Jumalan aika on, hän antaa Sanan julistajan pyhän Hengen palveluvoitelun, joka on voimassa 24h. Sitten Jumalan ihmeet ja merkit toimivat.

      Kannattaisiko sinun tutkia sitä mahdollisuutta, jos paikkakunnallasi olisi ihmisiä, joiden kanssa voisit pitää kotikouksia, ja voisitte perustaa kasvuryhmän, jossa rukoilette toistenne puolesta ja tutkitte Raamatun sanaa. Se on kasvun paikka ja hyvä homma. Vain Pyhän Hengen armolahjojen kautta voi tehdä menestyksellisesti Jumalan valtakunnan työtä.

      Tässä on meidän nettisivut

      Jumalan siunausta sinulle. Tapahtukoon sinulle se, että saat Pyhän Hegen armolahjoja 1 kor 12 luettelosta ja niin voit kuulla Pyhää HEnkeä. Niitä saa uskovien yhteyksissä erityisesti kätten pälle panemisen kautta. Minä kiersin ja etsin paljon ja sitten kun sain kaksi ensimmäistä armolahjaa 1994, jotka olivat ilmestyksen lahja ja profetian lahja, siitä sitten vasta jano tulikin. Kiertää kokouksia ja seurakuntia, joissa ylistettiin. Vanhassa ympäristössä en saanut mitään ja olin siellä 17 vuotta. Mutta sitten tosiaan 1994 sain ensimmäiset armolahjat, 1997 sain kutsun sanan julistajaksi, 2002 sain sanan julistajan voitelun. 2004 alkaen on tullut uskoon monia satoja ihmisiä ja matka jatkuu Jumalan armosta ja kaikesta kiitos ja kunnoa Jumalalle. Tässä esimerkkinä omia vaiheita, Jumalan tiellä.

      http://www.jeesusonherra.net/

    • jumalan-tulenkantaja

      Laita sähköpostiosoitteesi vaikka näin, niin joku voi ottaa sinuun yhteyttä

      etunimi.sukunimi (at) jokupalvelin.com

      Sanoisin kuitekin, että ei kannata eristäytyä kokonaan sellaiseksi uskovien ryhmäksi, joka ei pidä yhteyttä ulkomaailmaan. Esimerkiksi joskus on hyvä käydä jossakin suurissa kokouksissa, vastaanottamassa opetusta tai katsoa netin kautta. Jumala antaaa profeetallista infoa sieltä täältä, ja jos ei seuraa mitään kanavaa, ei niinkään tiedä missä mennään. Kanavalla tarkoitan sitä että esimerkiksi netissä voi katsoa hengellisiä ohjelmia. Meillä ei siis ole telkkaria ollenkaan, pantiin pois, kun ei ole katsottu sitä noin 15 vuoteen.

    • tuttan

      Tuota noin minä en alunalkaenkaan ole saanut mitään herätystä liittyä mihinkään seurakuntaan uskoontuloni jälkeen. Siitäkin huolimatta olen käynyt useassa paikassa kuulemassa sanaa, koska se on sellaisenaan alkupakettina ollut minulle hyvä.

      Jumalan palvelukseni on lukea raamattua ja olla rukouksen hengessä yhteydessä Jeesukseen. Se oli ja on edelleenkin hyvä paketti minulle. Ei ole tarvetta varsinaiseen seurakunnallineen meininkiin vielä. Tietenkin jos Jeesus tahtoo liittää minut johonkin, asia on eri. Kiirettä ei ole Pomon puolelta näköjään ollut.

      Käyn mielelläni seurakunnissa joissa on hyvä ylistyksen meininki ja annetaan ylistykselle aikaa. Se on mun ja Jeesuksen juttu esirukous ja ylistys.

    • Isän_prinsessa

      Mä ja Savonarola!!!

      Kaikkien kirkkojen oppeja ei voida allekirjoittaa, eikä kestää paikkoja, jossa Pyhä Henki ihan huokailee päästä esiin ihmiskäden ohjauksen sijasta.

      Käymme messiaanilaisten juutalaisten kokouksessa täällä Israelissa ja siellä on pappi hyvässä hengessä ja siksi tahdomme siellä käydä. Osa ihmisistä ovat kirkkaammin uskossa siellä kuin toiset ja tahdomme löytää seuraa, joka on Pyhässä Hengessä.

      On ihana myös oola täällä nettikokoontumisessa ja nauttia täällä uskovien yhteydestä!!!

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin Ilkka Kanerva kuoli?

      Kun näin jokin aika sitten kuvan riutuneen näköisestä Kanervasta, sanoin vaimolle että haimasyövältä vaikuttaa. Vaimon isä oli kuollut kyseiseen tauti
      Maailman menoa
      262
      16772
    2. Oho! Susanna Laine uudessa hiustyylissä - Julkkismeikkaajalta tiukka palaute: "Ihan sama..."

      Ex-Salkkarit tähti ja juontaja Susanna Laine on monessa mukana. Ex-missi tunnetaan pitkistä, vaaleista hiuksistaan . Mitäs tykkäät uudesta hiustyylist
      Kotimaiset julkkisjuorut
      23
      5403
    3. Ilkka kanerva

      Ilkka Kanerva kuollut 74v
      Turku
      115
      2555
    4. Yllätyspaljastus: Poppari Robin Packalen kiittää urastaan iskelmätähti Juha Tapiota: "Jos mä en..."

      Oi, mikä tarina. Juha Tapio ja Robin ovat kyllä symppiksiä molemmat. Kumpi heistä on suosikkisi? https://www.suomi24.fi/viihde/yllatyspaljastus-poppar
      Kotimaiset julkkisjuorut
      15
      2026
    5. Venäjän lippulaiva Moskva upotettu Mustallamerellä

      Venäjän laivaston lippulaiva Mustalalmerellä on 180 m pituinen, Neuvostoliiton aikana rakennettu Moskva-niminen risteilijä. Ukraina ilmoitti eilen saa
      Maailman menoa
      336
      1753
    6. Pikkaraiskan puhelut

      Mitä tuo jätkä hakee sillä että julkaisee kuinka kauan on puhunut puhelimessa? Tekee itsestään vieläkin idiootimman tuolla vai mikä tää juttu?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      111
      983
    7. Ilkka Kanerva on kuollut

      74-vuotiaana.
      Maailman menoa
      59
      947
    8. Hossein Najaf juotti lapset humalaan ja käytti häikäilemättä hyväkseen

      Keski-Suomen käräjäoikeus on tuominnut 60-vuotiaan Hossein Najafin neljän vuoden vankeusrangaistukseen. Ensimmäisen tytön kanssa hän oli useita kerto
      Maailman menoa
      28
      857
    9. Sofia Belorf ja Sonja Aiello

      Viihtyvät yhdessä dinnerillä. Pienet piirit. Mitä ajatuksia herättää ?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      43
      853
    Aihe